2024. július 16., kedd

„Politikai csőd”

ÁGOSTON ANDRÁS LEVELE

Ágoston András , a Vajdasági Magyar Demokrata Párt elnöke tegnap levelet intézett Pásztor István hoz, a Vajdasági Magyar Szövetség elnökéhez, valamint dr. Páll Sándor hoz, a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége elnökéhez, amelyben a következő olvasható:

„Ami várható volt, az bekövetkezett. Miután Szerbia ígéretet kapott, hogy az Európai Unió segít neki a gazdasági válság leküzdésében, a vélt vagy valós szerb nemzeti érdekek szerint megnyirbált vajdasági statútumot, s az új koncepciónak megfelelő hatásköri törvény tervezetét sietve eljuttatta a tartományi illetékeseknek. A szerbiai kormányfő ehhez „biztatásul” hozzátette: Vajdaság pénzforrásairól külön törvény rendelkezik.

Ez bizony maga a politikai csőd. Amelyet a VMDP – lévén, hogy maga nem vett részt a Korhecz Tamás, VMSZ-es tartományi kisebbségi titkár szerint is az óhajok jegyzékét tartalmazó statútum-tervezet előkészítésében, s ellenezte a Magyar Koalíció, pontosabban a VMSZ szakértőinek részvételét – nem vállalhat. Meggyőződésünk azonban, hogy a politikai csőd rávetülő árnyékától a vajdasági magyarságot is meg kell óvnunk.

Javaslatom az, hogy a Magyar Koalíció pártjai köszörüljék ki a csorbát. A Vajdaság statútumával összefüggő új helyzetről hárompárti egyeztetés útján alakítsunk ki közös álláspontot. Mondjuk ki, hogy miután Vajdaság státusának kérdése visszakerült a Tartományi Képviselőházba, s a végrehajtó tanács szerepe lesz a belgrádi szerb hatalom által kiutalt Prokrusztész-ágyba minden vajdasági óhajt beleszorítani, ebben a műveletben mi magyarok már nem veszünk részt.

Ugyanakkor a Magyar Koalíció követelje, hogy a leendő statútumba kerüljön bele a számarányos parlamenti képviselet elve, s ennek megfelelően a garantált parlamenti helyek intézménye. Továbbá, a Vajdaságnak oktrojált statútumból a szerb hatalom iktassa ki a Nemzeti Közösségek Tanácsát. Mert ez keretbe foglalja a közvetlen szerb hatalmi ellenőrzés jogát, s ezzel eleve elértékteleníti a nemzeti tanácsok intézményét. (Ha ezek után egyáltalán lesz nemzeti tanácsokról szóló törvény.)

Azt, hogy a tartományi, majd a szerb parlamentben képviselőink megszavazzák-e a szerb hatalom által kidolgozott statútumot, tegyük függővé e két követelésünk maradéktalan teljesítésétől.

Fejezzük ki egyben a meggyőződésünket, hogy ha a magyarok követelései iránt megértést tanúsítanak, a szerb érdekek ezzel nem sérülnek. Sőt! A koszovói szerbek jogainak gyakorlati érvényesítése során a szerbiai kisebbségek iránt bizonyított jóindulat csak segíthet, erősítheti a szerb politikai érvelést.

A VMDP-ben tudjuk: a hárompárti állásfoglalással szegényebbek leszünk egy illúzióval. Azzal, hogy Vajdaság ügye nem csak szerb–szerb ügy. De erősödhet irántunk a magyar közösség bizalma. Amire igen nagy szükségünk van, hiszen nemzeti közösségünk tényleges érdekvédelmét nekünk kell vállalnunk”, olvasható Ágoston András levelében.