2024. július 16., kedd

Eredményes politizálás csak nemzeti alapon

Szerbiai körúton Németh Zsolt államtitkár és Brenzovics László, a KMKSZ alelnöke
A vendégek a törökkanizsai római katolikus templomban (Fotó: Fodor István) Látogatásunknak mindenekelőtt az a célja, hogy a VMSZ-nek a választási sikerét szolgáljuk – mondta kedden Németh Zsolt, Magyarország Külügyminisztériumának parlamenti államtitkára Törökkanizsán, kétnapos szerbiai körútjának első állomásán, ahova Brenzovics Lászlóval, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség alelnökével érkezett. A nap folyamán Pásztor Istvánnak, a VMSZ elnökének és a párt parlamenti képviselőinek a kíséretében ellátogattak Csókára, Zentára, Moholra és Nagybecskerekre is.

– Ezzel a látogatással is azt szeretném aláhúzni, hogy a nemzeti összetartozás politikája kiemelkedő helyet foglal el a magyar kormánynak a stratégiájában – hangsúlyozta Németh Zsolt. – Remélem, hogy ennek a jelei már most érzékelhetőek, hiszen a VMSZ együttműködése a civil szervezetekkel kiváló ezen a területen. S az állampolgárságra nem úgy kell tekinteni, mint egy befejezett folyamatra azzal, hogy letesszük az állampolgársági esküt, hanem úgy, mint az intézményes nemzeti összetartozásnak a kezdetére. És bízunk abban is, hogy az a kiváló eredmény, amit a vagyon-visszaszármaztatási és a kárpótlási törvénnyel sikerült demonstrálni, az mindenki számára világos üzenetet fog hordozni, egyrészt azt, hogy eredményekre csak akkor számíthat a magyar közösség, ha egyrészt kiáll céljai mellett, másrészt, ha a nemzeti alapon szerveződő politikai erőt választja. Hiszen azok a magyarok, akik szerb pártokban tevékenykednek, nem léptek föl a cél érdekében. Ez a magyarság számára azt az üzenetet hordozza, hogy itt a nemzeti alapon szerveződő politikának kell megerősödni, és akkor van magyar érdekképviselet a Vajdaságban. Ezért van nagy jelentősége a mostani választásnak.

Brenzovics László arról szólt, hogy most a határon túl igen komoly vizsgák zajlanak, részben a népszámlálás formájában, részben a választásokon, és reményét fejezte ki, hogy a határon túli magyarság körében másutt nem fog megismétlődni az, ami a felvidéki választáson történt.

Be kell bizonyítanunk – mondta –, hogy van értelme a magyar politizálnak, és helyi szinten ugyanúgy, mint országos szinten akkor lehet eredményeket elérni, ha összefog a magyarság. Különösen példaértékű és példamutató az, hogy egy olyan országban, amely korábban sok tekintetben éllovas volt, a visszaesés után ismét nagy lépéseket tesz előre, s komoly szerepe van a magyar közösségnek is abban, hogy sikerült ezt az országot az Európai Unió szabványaihoz közelebb vinni.

Pásztor István megjegyezte, hogy a VMSZ abban is különbözik más pártoktól, hogy alapjában ugyanazt a fajta közéleti tevékenységet folytatja kampányban is, mint a választási kampányon kívül. A körutat pedig azért kezdték Törökkanizsán, mert ez a kisváros tipikus közege az életünknek, ahol egyharmadnyi magyarság él, de szétszórtan, elöregedőben, kiszorulva a közéletből, s a cél elfoglalni azt a pozíciót, amiről úgy véljük, hogy minket megillet – mondta a VMSZ elnöke.

Újhelyi Nándor, a VMSZ helyi szervezetének elnöke, aki egyben a községi képviselő-testület elnöke, rámutatott arra, hogy mennyire fontos a nemzeti politizálás: 2008-ig ugyanis az itteni magyaroknak nem volt politikai képviselete, erre csak azután került sor, hogy egy évvel korábban megalakult a VMSZ helyi szervezete. Azóta szemmel látható eredmények születtek az oktatás, a művelődés, a hivatalos nyelvhasználat és a tájékoztatás terén egyaránt.

A vendégek a beszélgetést követően ellátogattak a katolikus templomba, megtekintették a Tiszagyöngye Művelődési Egyesület leendő székhelyét, amelynek megkezdődött a fölújítása, ellátogattak a könyvtárba és egy mezőgazdasági termelőhöz is.

Kiss József gazdálkodó a vendégeknek elmondta, hogy „sehol nem állnak” a mezőgazdaság támogatásával, azaz elégedetlen amiatt, mert megszüntették a területalapú támogatást. Ezért többszörös hátrányt szenved az ő családja is, mivel a kevésbé jó minőségű bánáti földek természetszerűen kisebb hozamot adnak, emiatt kevesebb támogatást kapnak. Mivel pedig állattenyésztéssel is foglalkozik, tehát jelentős mennyiségű termést takarmányozásra használ föl, így erre sem kap támogatást.

A küldöttség Törökkanizsáról Csókára látogatott, ahol a település könyvtárában Kormányos László, a VMSZ helyi szervezetének elnöke és a párt helybéli tagjai fogadták a vendégeket. Pásztor István elmondta, hogy ezt a vidéket is az elmúlt másfél évtizedben ugyanazok a makrotársadalmi csapások érték, mint Törökkanizsát, de itt is megindult egy nemcsak fizikai, hanem szellemi építkezés is. A VMSZ elnöke megjegyezte, hogy arra készülnek, hogy a választásokat követően Csókán ismét magyar többségű önkormányzat alakul meg, s erre megvannak az adottságok s a kiváló emberek.

– Megszűntünk egymás ellenfelei lenni, mert eddig talán az volt a bajunk, hogy saját magunkat győztük le, de azt gondolom, most minden adott, hogy itt egy jó választási eredményt produkáljunk – jegyezte meg Pásztor.

Ezt követően a vendégek megtekintették a település asztaliteniszklubját, és ellátogattak a Móra Ferenc Művelődési Egyesület épületébe is, ahol az egyesület női népdalcsoportjai és a Rákóczi férfikórus a Himnusz eléneklésével fogadta őket.

Az észak-bánáti település után a küldöttség Zentára látogatott, ahol a Művelődési Házban találkoztak a párt tagjaival és szimpatizánsaival. A vendégeket Ceglédi Rudolf, a VMSZ községi elöljárója üdvözölte, majd Németh Zsolt szólt az egybegyűltekhez. Az államtitkár a nemzeti összetartozás rendszerét ecsetelve többek közt hangsúlyozta, hogy az elmúlt időszakban a VMSZ és a Fidesz, illetve Magyarország és a vajdasági magyar közösség egy hullámhosszra került, s nem nagyon szükséges azt bizonygatni, hogy fontosak vagyunk egymás számára, mert erről szólnak a cselekedeteink. Kiemelte azt is, hogy Vajdaság példaként szerepel a magyar nemzetpolitika számára. Itt fogalmazódott meg először az, hogy autonómia formájában képzelik el a magyar kisebbség jövőjét, de példa volt az elmúlt miloševići rendszer bukását követően is, mivel sikerült elérni, hogy a kulturális autonómiának megjelenjenek a körvonalai, s nap mint nap zajlik ennek a megvalósítása és kiépítése.

Ezt követően a KMKSZ alelnöke üdvözölte az egybegyűlteket, végül pedig a VMSZ elnöke az államtitkárnak megköszönte azt a támogatást, amit a vajdasági magyar közösség az anyaországtól kapott, mert szerinte e támogatás nélkül ez a közösség nem lenne itt. Kiemelte, hogy a nemzeti összetartozás a vajdasági magyarság számára azt is jelenti, hogy elemi érdekeltsége az, hogy Magyarország sikeres ország legyen, sikeresen vívja meg mindazokat a csatákat, amiket ebben a pillanatban vív, hiszen ezeknek a csatáknak képletesen a vajdasági magyarság is a részese és május 6. ehhez a csatához történő hozzájárulásnak az esélye is egyben.