– Ahogyan azt egy hónapja, követeléseink átadásakor meghatároztuk, ismét az utak lezárásához folyamodunk. A zárlatok minden fontosabb vajdasági útvonalat, illetve a közép-szerbiai utak jelentős részét érintik majd. Az országnak ebben a részében a legutóbb mindössze három utat zártak le a termelők, most 27 helyen terveznek zárlatot. Vajdaság területén legalább nyolcvan helyen lesz blokád, de a gazdák még ezekben az órákban is szerveződnek, így valószínű, hogy ennél több helyen is lezárják majd az utakat – mondta el lapunknak tegnap késő délután Miroslav Ivković, a tüntetések szervezőbizottságának tagja, a Szabadkai Földművesek Egyesületének vezetője.
Arra a kérdésre, hogy a parlament mezőgazdasági bizottságának az ülését követően, amelyen elfogadták a termelők követeléseit és továbbították azokat a kormányhoz, érkezett-e bármilyen válasz, reakció a kormánytól, tartottak-e megbeszéléseket, Ivković azt felelte, hogy mind a mai napig senki sem kereste meg őket hivatalosan, a segédminiszterek és helyi önkormányzati illetékesek azonban folyamatosan azon serénykedtek, hogy különféle ígéretekkel vagy fenyegetésekkel lebeszéljék a gazdákat a tervezett tiltakozás megtartásáról.
Mint mondta, a parlament mezőgazdasági bizottságának tagjai közül egyedül annak demokrata tagja szavazott a földművesek követeléseinek elfogadása ellen április elején, s hogy a párt már másnap szabálytalannak minősítette a bizottság szavazását. Ez voltaképpen holtpontra juttatta a tárgyalásokat az államvezetéssel, melyek azóta sem folytatódtak – számolt be Ivković.
A földműves-egyesület elnöke szerint a gazdák tiltakozása egyfajta médiazárlatnak van kitéve, hiszen, mint mondta, amíg nap mint nap hallani az egészségügyben dolgozók vagy a pedagógusok tervezett tiltakozásairól, a földművesekéről kedden az állami média említést sem tett.
– A feltételeink semmiben sem változtak. A terménymennyiség-alapú támogatási rendszer helyett a hektáronkénti szubvencionálás folytatását követeljük, továbbá a 2011-ben megszavazott, 2011 és 2013 közötti időszakra vonatkozó vidékfejlesztési nemzeti stratégia teljesítése és az üzemanyagkuponok kiosztására megszabott határidőnek július elsejéig történő meghosszabbítása mellett szállunk síkra – foglalta össze Ivković.
A nagybecskereki termelők tegnap már bejelentették, hogy ma délelőtt 10 órától zárlat alá helyezik a Nagybecskerek–Újvidék útvonalat a zsablyai hídnál. Mileta Vukov, a Nagybecskereki Földművesek Egyesületének vezetője arra kérte a polgárokat, hogy csak a legszükségesebb esetekben induljanak útnak, mert az útvonalat zárlat alatt tartják mindaddig, amíg a követeléseknek a kormány eleget nem tesz. Közölte azt is, hogy a sürgősségi eseteket továbbengedik majd a földművesek. Hozzátette, hogy az Újvidék és Belgrád felé vezető valamennyi vajdasági regionális utat blokád alá helyezik. A polgárok megértését kérte, s hangsúlyozta: ez a kormány jobb belátásra bírásának egyedüli módja.
– A VMSZ a földművesek oldalán áll – nyilatkozta a tiltakozás kapcsán Pásztor István pártelnök.
– Semmi új nem történt ezen a téren, de hát nem is számítottunk másra. Az államhatalom képviselői csak időt vásároltak, amikor hetekkel ezelőtt türelemre kérték a gazdákat. Úgy tűnik, hogy a mezőgazdasági miniszter meggyőződése és ambíciója mindennél fontosabb. A gazdáknak teljes mértékben igazuk van. A VMSZ azzal támogatja a földműveseket, hogy ezeket a mondatokat nyilvánosan is kimondjuk, arra számítva, hogy az arra felhatalmazott személy visszatérítheti a helyes útról letért személyt – magyarázta Pásztor.
Másik kérdésünkre, hogy a köztársasági költségvetésben van-e annyi pénz, amiből eleget lehetne tenni a gazdák követelésének, Pásztor közölte, hogy a szükséges összeget betervezték az idei büdzsébe. Ha ez a pénz nincsen meg, akkor valakinek el kell számolnia annak hollétéről – hangsúlyozta a VMSZ elnöke, hozzátéve: „Nem arról van szó, hogy van pénz, vagy nincsen, hanem arról, hogy a miniszter egyszerűen megváltoztatta a játékszabályokat.”