2024. július 16., kedd

A választás a magyar lét igenlése

ORBÁN VIKTOR VAJDASÁGI KÖRÚTJA

Orbán Viktor a szabadkaiak között (Fotó: Molnár Edvárd)

Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke a Vajdasági Magyar Szövetség meghívására egész napos körutat tett pénteken Vajdaságban, és részt vett a VMSZ választási kampányában. A körút során a miniszterelnök ellátogatott Hajdújárásra, Szabadkára, Topolyára és Újvidékre.

Orbán Viktor miniszterelnök látogatásának első állomásán, Hajdújáráson egy dedikált labdát ajándékozott a Vinogradar Labdarúgóklubnak. A nyáron a Lengyelországban és Ukrajnában sorra kerülő Európa Bajnokság egyik hivatalos labdája ez, amelyet Orbán Kijevben az ukrán államelnöktől kapott ajándékba.

– A magyar labdarúgás újjáépítését úgy képzeltük el, hogy a gyerekekkel foglalkozunk a legtöbbet, tehát az utánpótlásban bízunk, és azért sok energiát és pénzt is költünk arra, hogy a magyar gyerekek jobb körülmények között nagyobb kedvet kapjanak ahhoz, hogy ne a hűvös szobában, ne a számítógép és a tévé előtt töltsék az életüket, hanem inkább találkozzanak, jöjjenek ki a levegőre, sportoljanak, dolgozzanak, és így legyen személyes erőfeszítés, mert később másként nem tudják megállni a helyüket az életben. Mondtam Pásztor István elnök úrnak, hogy a magyar labdarúgás fiatalokra vonatkozó hatókörét a következő évben ki akarjuk terjeszteni a magyar államhatárokon túlra, és szeretnénk, ha az itt működő magyar kis egyesületek is a magyar nevelési program részévé válnának – emelte ki Orbán Viktor, majd beszélgetett a hajdújárási focireménységekkel, miközben ahhoz is kedvet kapott, hogy labdát fejelgessen velük.


Fejelgetés Hajdújáráson (Fotó: Molnár Edvárd)

Orbán Viktor délelőtti szabadkai programja a Szent Teréz téren folytatódott, ahol megnyitotta a VMSZ által szervezett első virágkiállítást. A polgárok tapssal, ujjongva fogadták a miniszterelnököt, többen meghatódtak, fényképezkedtek, egy-két mondattal köszöntötték. Orbán Viktor mintegy negyedórát beszélgetett az emberekkel.

A virágkiállítást megnyitó beszédében kiemelte: – Úgy látszik számunkra, hogy a történelem adta lehetőségekkel a legügyesebben éppen errefelé sáfárkodnak. Az, amit önök itt tesznek a magyar egység érdekében, amit tesznek, amikor igénylik, elfogadják a magyar állampolgárságot, az, ahogyan a politikai vitákon felülkerekedve megpróbálnak magyar egységet létrehozni, az nekünk is fontos otthon, Magyarországon. Bennünket is erősítenek, támogatnak ezzel – hangsúlyozta Orbán Viktor, majd hozzátette, nem szeretne úgy tenni, mintha a mostani érkezése és a hamarosan bekövetkező választások között nem lenne összefüggés. A közösség élete szoros összefüggésben áll a választásokkal – mondta.

– A választás nekünk magyaroknak a határokon túl igenlése a magyarként élt életnek, a felszínen maradás kérdése is. Nem mindegy, hogy foglalkozunk-e ezekkel a kérdésekkel, és nem mindegy, hogy milyen válaszokat adunk. Arra szeretném önöket kérni, hogy menjenek el szavazni, erősítsék meg azt a sok vitán keresztül létrejött magyar összefogást, hogy közösen tudjunk fellépni a magyarok érdekében, menjenek és szavazzanak a VMSZ-re, annak érdekében, hogy a mi hangunk, az Önök szava számítson Szerbia életében – emelte ki a miniszterelnök.

IMA A NEMZET MEGMARADÁSÁÉRT

Orbán Viktor a Szent György-templomba is ellátogatott Szabadkán, hogy részt vegyen a szerbiai Mária Rádió magyar szerkesztősége által szervezett ökumenikus imatalálkozón, melyet a magyar nemzet lelki megújulásáért, felemelkedéséért és megmaradásáért tartottak.

Miután Palatinus István, a Szent György-templom plébánosa köszöntötte a miniszterelnököt, az anyaországi és a hazai vendégeket, Pásztor István, a VMSZ elnöke mondott köszöntőbeszédet, s örömét fejezte ki, hogy Orbán Viktor ismét olyan pillanatban látogatott el ide, amikor az számukra különösen fontos, hiszen egy újabb megmérettetés előtt állnak, mely minden alkalommal sorsdöntő.

– Szeretnék köszönetet mondani a miniszterelnök úrnak a nagy nyilvánosság előtt azért az erőfeszítésért, bátorságért, vállalásért, szavahihetőségért és hitelességért, aminek eredményeképpen kilenc évtized után közjogi értelemben is újra az egyetemes magyar nemzet részévé váltunk. Ez egy nagy kegy az élettől a mi számunkra, olyan sebeket gyógyított be, olyan meggyőződést ébresztett és erősített meg bennünk, ami nagyon fontos. Szeretnék köszönetet mondani az odafigyelésért, a nyitottságért, amit az elmúlt években folyamatosan tapasztaltunk, azért a partnerségért, erkölcsi és anyagi segítségért, amit kaptunk Öntől és a magyar kormánytól, mindazoknak az erőfeszítéseknek az életre hívása érdekében, amelyeket kivívtunk önmagunknak elsősorban a közösségi építkezés területén, s köszönetet mondani a vagyon-visszaszármaztatási és rehabilitációs törvény kapcsán kapott támogatásért.

Pásztor István a püspökatyáknak is megköszönte a támogatást, s példaértékű teljesítményüket a közösségépítés tekintetében.

Orbán Viktor az egybegyűltekhez szólva úgy fogalmazott, izgalmas és nehéz időkben járunk, amikor új világrend épül.

– Választásokra készülünk. Nekünk magyaroknak, különösen azoknak, akik az államhatárokon kívül élnek, a választás több, mint politikai döntés. Rajtunk áll, megmaradunk-e, van-e jövőnk itt, ahol élünk, magyarként. Magyarország történetében templomaink sokszor voltak a megmaradás szent erődítményei, nemcsak a hit, hanem a fizikai megmaradásé is. A templomok mindig az anyanyelv őrzésének szentélyei, magyarságunk bástyái voltak. Egész történelme során a magyarság egyedül a kereszténységgel kötött olyan szövetséget, melynek ezer év után is töretlen a fennállása, ami Szent István királyunk és akkori őseink akarata volt, de Szent Istvánt a keresztény magyarság eszméjéért is tiszteljük, s mély meggyőződésem, hogy ennek az eszmének köszönhetjük, hogy minden viszontagság ellenére ma is itt vagyunk és magyarok vagyunk. Hiszem, hogy olyan korszak köszöntött ránk, amikor a magyarság sorsa nagyobbrészt tőlünk függ, mert ma ismét van értelme építeni, de csak úgy érdemes, ha az építőkövek pontosan az alapok fölé kerülnek. A mi dolgunk az, hogy amit ezer év keresztény magyarsága felépített, azt megőrizzük, és úgy építsük tovább, hogy soha nem romló alapjául szolgáljon a minket váltó nemzedékek munkájának – mondta Orbán Viktor.

MEGNYÍLT A SZABADKAI DIÁKOTTHON ÚJ SZÁRNYA

Pásztor István és Orbán Viktor ellátogatott a szabadkai Diákotthon új szárnyához, hogy ünnepélyesen megnyissa azt. A Diákotthonban jelenleg 350 diák számára van hely, szeptembertől az 1000 négyzetméternyi új épületrészben még 116 tanuló kaphat szállást. A beruházás összértéke 500 ezer euró, az építkezést a magyar kormány és a Tartományi Nagyberuházási Alap támogatta, a felszerelését pedig az oktatási minisztérium és szintén a Tartományi Nagyberuházási Alap.

A kollégisták alkalmi zenész, táncos, irodalmi műsora után Pásztor István megköszönte Orbán Viktornak a magyar kormány támogatását, és hangsúlyozta: a Diákotthon új szárnyának létrejötte is jó példája a közösségi építkezésnek, amely az ambíció megfogalmazásából, a közösségi akaratból és ezen akarat sikerre viteléből áll, s a választások igazi tétje, hogy ez a közösségi építkezés tovább tud-e haladni.

Orbán Viktor szerint az ilyen események bizonyítják, hogy ha jól végzik a dolgukat, akkor a politika nem csak a politikusokról szól, mert a politikai munka gyümölcseként kollégiumok, művelődési házak nőnek ki a földből. Felhívta az internátus lakóinak figyelmét arra, hogy az, hogy ki mire viszi az életben, nagy mértékben függ attól, hogy most, amikor tanulnak, hogyan készülnek a jövőre, éljenek hát a Diákotthon adta lehetőségekkel is.

KÖZÖSEN VÉDELMEZZÜK NEMZETI KÖZÖSSÉGÜNKET

Pénteken Magyarország szabadkai főkonzulátusán negyvennégy vajdasági magyar tett ünnepélyes állampolgársági esküt Orbán Viktor magyar miniszterelnök jelenlétében.

Korsós Tamás, a Főkonzulátus főkonzulja köszönőbeszédében emlékeztetett rá, hogy 2010 május 14-én Orbán Viktor volt az első helyi aláírója annak a törvénymódosítási javaslatnak, amelyet öt képviselő nyújtott be az Országgyűlésnek, és amely lehetővé tette az egyszerűsített honosítási eljárást.

Orbán Viktor a következőképpen fogalmazott az összegyűltek előtt: – Amikor a nemzetről, a nemzet egységéről beszélünk, soha nem az állampolgárok közösségére gondolunk. Történelmi tragédiánk, a Kárpát-medence sajátos, talán semmilyen más helyhez nem hasonlítható sajátossága ez a különbségtétel az itt élő magyar nemzet és Magyarország állampolgárai között. Amikor 2010-ben a választók akaratának jóvoltából kormányt alakíthattam, első dolgunk között szerepelt, hogy a határainkon kívül rekedt magyarok számára biztosítsuk az állampolgárságot. Miért volt ez ilyen sürgető? Nem azért, mert azt gondolnánk, hogy magyar útlevél nélkül kevésbé tartozna a magyarsághoz a világ bármely pontján élő magyar ember. Jól tudjuk: a magyarság nem papírok és nem dokumentumok dolga. Magyarságunk igazolását soha nem zsebünkben, hanem szívünkben és fejünkben hordjuk. Magyarságunk lényege egyrészt a közös múltban, történelmi és kulturális örökségünk csodálatos kincseiben rejlik, másrészt pedig abban a közösen megvallott szándékban, hogy együtt akarjuk ezt a művet továbbra is gyarapítani és az örökséget féltő gondozással továbbadni gyermekeinknek. Papír, igazolás mindehhez nem szükséges.

A miniszterelnök a folytatásban arról beszélt, hogy a nemzet összetartozása ellen ma sokféle erő dolgozik a világban. A globális kultúra hatásai, a ránk nehezedő súly és kényszer, a gazdasági válság nyomása miatt egyre kevesebb energiája marad a fiatal generációnak ahhoz, hogy ápolja és erősítse a nemzet egységét – hangsúlyozta Orbán Viktor, hozzáfűzve, hogy a helytállás és a kitartás küzdelmét vívjuk meg nap mint nap.

– A nemzet egysége ellen ható erők számtalan eszköz formájában támadnak. Nekünk ezért segítségül kell hívnunk minden eszközt és módszert, hogy összefogjunk, és megvédjük nemzeti közösségünket. Az állampolgárság erős kapocs. Szerencsésebb történelmű országokban az állampolgárság a nemzeti lét normális kerete. Külföldi barátaink ezért gyakran nem is értik, hogy miként válhat szét a kettő. Mi tudjuk. Ékesen bizonyítottuk az elmúlt évtizedekben, hogy az állampolgári keret nélkül is össze lehet tartani a nemzetet. Ugyanakkor éppen ezért azt is tudjuk, hogy anélkül milyen nehéz ez. Ma már jó úton járunk. A nemzet határokon átívelő egyesítésében fontos szerepe van a könnyített állampolgársághoz jutás lehetőségének. Nem találtunk ki semmi újat, amikor ezt a lehetőséget megoldottuk. Könnyű dolgunk volt, csak követnünk kellett, amit a szívünk diktált. A több százezer új magyar útlevéltől még nem lesz egységesebb vagy erősebb a nemzet. A lényeg az, hogy benne van-e a szívünk ezekben a papírokban. A Magyarországon élő magyarok szíve benne van ezekben az útlevelekben. És tudom, hogy az Önök szíve is ott lesz ezekben a papírokban. Isten hozta mindannyiukat a magyar állampolgárok közösségében – hangsúlyozta Orbán Viktor.

AZ EURÓPA KOLLÉGIUMNÁL IS JÁRT A MAGYAR KORMÁNYFŐ

A VMSZ vezető politikusainak, továbbá Németh Zsolt magyar külügyminisztériumi parlamenti államtitkárnak és Répás Zsuzsanna nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkárnak a kíséretében Újvidéken az épülőfélben lévő Európa Kollégiumhoz látogatott el délután vajdasági útja során Orbán Viktor magyar miniszterelnök. A magyar kormányfőt Vicsek Annamária, a kollégium igazgatója, továbbá Miavecz Béla, az Európa Alapítvány Kuratóriumának elnöke fogadta.

– A kormányfő látogatásával is azt jelzi, hogy itt egy komoly munka folyik, s hogy az épület átadását követően annak mekkora jelentősége lesz. Szabadtéri és zárt előadások, programok, különféle szakkörök, tudományos fejlődést célzó programok színhelye lesz az Európa Kollégium – mondta el Vicsek Annamária.

Több mint 450 magyar egyetemista költözhet be az épületbe októbertől – nyilatkozta Miavecz Béla. Mint mondta, nagy megtiszteltetés, hogy Orbán már a negyedik köztiszteletnek örvendő anyaországi tisztségviselő, aki Szili Katalint, Sólyom Lászlót és Schmitt Pált követően ellátogatott a kollégiumhoz. A beruházás értékéről szólva elmondta, az körülbelül hatmillió eurót tesz ki, s e pillanatban úgy tűnik, már nem lesznek nagyobb fennakadások a finanszírozás terén.

Az újvidéki Európa Kollégiumnál (Fotó: Ótos András)

A magyar kormányfő az épület megtekintését követően, melynek során jelentős befektetésnek és impozáns épületnek nevezte a készülő létesítményt, néhány szót váltott a helyszínen egybegyűlt magyar egyetemistákkal, majd Topolyára utazott tovább.

Orbán Viktor topolyai látogatása után Szabadkán tartott előadást.