2024. július 16., kedd

VMSZ: Nyitottak az egészséges kompromisszumra

Pásztor István: Vasárnap letisztult a vajdasági magyar politikai színtér
(Fotó: Molnár Edvárd) A Vajdasági Magyar Szövetség ambíciói teljesültek és a párt politikai értelemben ugyanolyan erős maradt, mint amilyen eddig volt – fogalmazta meg hétfőn megtartott sajtótájékoztatóján benyomásait a vasárnap megtartott általános választásokról Pásztor István, a VMSZ elnöke.

A VMSZ választási kampányát odafigyeléssel, gondosan és ambiciózusan tervezték, mondta a folytatásban Pásztor, hozzátéve, hogy a hét hétig tartó kampány során több mint 500 rendezvényt szerveztek és rengeteg embernek számoltak be személyesen a párt eddigi eredményéről, valamint a jövővel kapcsolatban megfogalmazott terveikről. A párt képviselői minden lehetséges energiájukat kiaknázták és becsületesen zárták a kampányt, hangsúlyozta Pásztor, köszönetet mondva a továbbiakban mindenkinek, aki támogatta a párt munkáját és azoknak az embereknek, akik a VMSZ-re voksoltak.

Pásztor elégedettségét fejezte ki amiatt, hogy a kampány során sikerült visszafogniuk magukat és nem folytattak negatív, lejárató kampányt és nem dobálództak sárral más politikai opciók irányába. Lehet beszélni mindenkinek a vélt, vagy valós vétségeiről, de nem mindegy, hogy ezt milyen módon teszik, fejtegette Pásztor.

A VMSZ elnöke emlékeztetett rá, hogy ezúttal önállóan indultak a választásokon, a civil szféra, a történelmi egyházaink és a vajdasági magyar értelmiségiek támogatásával. Vasárnap letisztult a vajdasági magyar politikai színtér: A VMSZ-nek annyi képviselői helyett sikerült megszereznie a köztársasági parlamentben, mint a többi magyar pártnak a vajdasági magyar önkormányzatokban összesen, közölte Pásztor, hozzáfűzve, hogy a vasárnapi választásokon a nem szerb pártok elvéreztek, egyedül a VMSZ maradt fenn közülük. Ha tartás lenne ezeknek a pártoknak a vezetőségében, akkor beismernék sikertelenségüket és felhagynának káros tevékenységükkel, nyilatkozta Pásztor.

– Az eddigi, nem hivatalos adatok értelmében a köztársasági elnökválasztáson a szavazók 2,3 százaléka voksolt rám. Ez 91 401 szavazatot jelent. Igen, ez 2500 szavazattal kevesebb, mint 2008 januárjában, de akkor csak elnökválasztást tartottak Szerbiában. Elégedett vagyok a mostani eredménnyel. Tudni kell, hogy a VMSZ nem folytatott külön elnökválasztási kampányt. Számítok Boris Tadić hívására, hogy minél előbb elkezdjünk tárgyalni szavazataim sorsáról. Akkor szólítom fel az első körben rám szavazó embereket, hogy második körben Tadićra voksoljanak, ha sikerül megállapodnunk a pártunk választási programjában megfogalmazott célkitűzések megvalósításáról. Nyitottak vagyunk az egészséges kompromisszumokra – magyarázta Pásztor.

A még nem hivatalos eredmények értelmében a köztársasági parlamenti választásokon a VMSZ-re a polgárok 2,4 százaléka szavazott, ez 95 375 szavazatot jelent, közölte Pásztor. Ennek az eredménynek a folyományaként a VMSZ köztársasági listájáról legalább öt jelölt jut köztársasági parlamenti képviselői mandátumhoz, de egy hatodik mandátum is elképzelhető, részletezte Pásztor, aki azt is elmondta, hogy az öt képviselővel már önálló frakciót alakíthatnak.

– A tartományi részarányos választások eredményéről egyelőre nincsen pontos adatunk. Értesüléseink szerint öt tartományi parlamenti mandátumot sikerült megszereznünk. Négy évvel ezelőtt a részarányos elv szerint megtartott választásokon szintén ennyi képviselőnk jutott mandátumhoz. A többségi elv szerint megtartott választások eredményének függvényében 10 egyéni jelöltünk küzd majd tartományi parlamenti képviselői helyért a választások második körében. Szabadkán mind a négy választási körzetben továbbjutottunk. Ezenfelül Topolyán, Kishegyesen, Magyarkanizsán, Törökkanizsán, Csókán és Zentán jutott képviselőnk a második körbe. Jó esélyeink vannak rá, hogy a többségi választások második köréből több képviselőnk jut be a vajdasági parlamentbe, mint négy évvel ezelőtt. Önkormányzati szinten egy kicsit összetettebb a helyzet. Szabadkán a nem végleges adatok értelmében a VMSZ-re 16 ezren szavaztak, a Demokrata Pártra pedig 18 ezren. A DP-nek Szabadkán megközelítőleg sem volt akkora támogatottsága, mint négy évvel ezelőtt. Pártunk és a DP támogatottsága szinte kiegyenlítődött. Ez egyrészt annak a bizonyítéka, hogy a szabadkai emberek szerint a városvezetésben minden szabadkai lakos képviselőjének részt kell vennie, másrészt pedig azt bizonyítja, hogy az emberek szeretnék, ha normalizálódna a városban uralkodó helyzet. Szabadkán is nyitottak vagyunk a koalíciós tárgyalásra a DP-vel, de eddigi kikötésünk továbbra is érvényes: a már korábban megnevezett emberekkel nem vagyunk hajlandóak együttműködni. Topolyán feltehetőleg 17 mandátumot sikerült megszereznünk és nehézségek nélkül alakíthatunk koalíciót a DP-vel. Kishegyesen eddig úgy tűnik, hogy nyolc mandátum lesz pártunké és itt sem lesz nehéz megalakítani a koalíciót. Magyarkanizsán a DP produkálta a legjobb eredményt, de itt sincsen akadálya a VMSZ részvételével megalakítani a hatalmi koalíciót. Törökkanizsán eddig hét képviselőnk volt, most hat mandátumot szereztünk, Csókán a VMSZ végzett a legjobban és kilenc mandátumot szereztünk meg. Zentán szintén kedvezőek a feltételek a hatalmi koalíció megalakításához – összegezte Pásztor.

A sajtótájékoztató folytatásában a VMSZ elnöke a számukra fájdalmas választási eredményeket összegezte: Óbecsén a DP érte el a legjobb eredményt, a VMSZ pedig másik két párthoz hasonlóan nyolc mandátumot szerzett meg. Adán szintén a DP volt az eredményesebb, 16 mandátumot szereztek, a VMSZ pedig hatot.

Pásztor csalódottságát fejezte ki, amiért a nem magyar nemzetiségű választók támogatására még mindig nem számíthatnak olyan mértékben, mint az a választások előtt elhangzó bejelentések és becslések értelmében várható lett volna.