(Fotó: Molnár Edvárd)
A május 20-i köztársasági elnökválasztás és a többségi elv szerinti tartományi választások második fordulójával kapcsolatban a Vajdasági Magyar Szövetség Pásztor István pártelnök aláírásával a következő közleményt juttatta el szerdán kora este szerkesztőségünkbe:
„A május 6-án lezajlott választások óta számtalan súlyos kétség merült fel a szavazás tisztaságával kapcsolatban. A napvilágra került tömérdek szabálytalanság mellett, a választási csalás alapos gyanúja is bizonyságot nyert. Amire a szabadkai választási anyag átvizsgálása során fény derült, az a kilencvenes évek legsötétebb időszakára emlékeztet. Azt gondoltuk, hogy a választói akarat manipulálása – szavazatvásárlás, csomagosztás – örökre a múlté. Rá kellett döbbenünk, hogy a jelenünk része.
Mindennek ellenére május 20-án menjünk el szavazni!
A tartományi választások második fordulójába tíz egyéni képviselő-jelölt jutott be a VMSZ és egy a VMDP színeiben. Tisztességesen versenyeztek, személyes kvalitásaikra építettek, nem csaltak és nem vásároltak szavazatokat. Ezért nyugodt szívvel állítom, hogy valamennyien érdemesebbek az Önök bizalmára, mint ellenjelöltjeik.
A köztársasági elnökválasztás második köre újra Boris Tadić és Tomislav Nikolić között fog eldőlni. Noha az elmúlt tíz nap történései újabb komoly kételyeket ébresztettek közösségünkben és személy szerint bennem is, én mindennek ellenére Boris Tadićra fogok szavazni, és erre kérem mindazokat, akik május 6-án, mint köztársasági elnökjelöltet engem támogattak. Az ő személyében több esély van arra, hogy Szerbia egyszer egy normális, európai országgá váljon. Minden jel szerint sajnos nem a közeljövőben.”
Valamivel korábban a szerdai nap folyamán Pásztor a tartományi választások második körével kapcsolatos reményeiről, meglátásairól nyilatkozott lapunknak. Elmondta, hogy versenyben lévő tíz egyéni jelöltjük reménykeltő esélyekkel néz május 20. elé. Jó jelöltekről van szó és három személy kivételével az első fordulóban a VMSZ jelöltjei mindenhol első helyen végeztek, hangsúlyozta Pásztor, hozzátéve, a második forduló persze más történet, mivel itt csak két jelölt verseng választási kerületenként tartományi parlamenti képviselői helyért.
– A két forduló között becsületes kampányt folytattunk, emberi és szakmai kvalitásukat illetően jó egyéni jelöltjeink vannak. Remélem, hogy ez a választás végeredményében is tükröződni fog. Azt is el kell mondani, hogy mérhetetlen módon aggaszt az, amit a Demokrata Párt művel Szabadkán és máshol is. A DP manipulálja, vagy felkészül a választások második fordulójának a manipulálására. Csomagokat osztanak, vagy helyeznek kilátásba. Mind a tíz talpon maradt jelöltünk ilyen folyamatokról számolt be. Mindez árnyékot vet a választások második fordulójára és végtelen, megemészthetetlen keserűséget ébreszt az emberben – magyarázta Pásztor.
Kérdésünkre, hogy a csomagok mennyire befolyásolhatják a választópolgárokat a szavazásban, a VMSZ elnöke elmondta, hogy tudtával a DP olyan ígéretek tett a szavazók egy részének, hogy ha vasárnap kilenc óráig megjelennek a szavazóhelyen, akkor valamiféle bizonylatot kapnak, amellyel egy másik helyen csomagot, vagy pénzt kapnak. Az emberek olyan szegénységben élnek, annyian szorulnak rá az ilyen jellegű támogatásra, hogy reális az emberek befolyásolhatósága. Úgy tűnik, hogy mindez szervezetten történik, így feltételezhető az, hogy igencsak sok állami forrás áll emögött, fejtette ki Pásztor, aki kérdésünkre, hogy mennyire törvényes a választók ilyen jellegű befolyásolása, közölte, hogy semennyire. Másik kérdésünkre, hogy szankcionálható-e ez a módszer, Pásztor a következőket válaszolta:
– Ebben nem vagyok biztos, mert bizonyítani kellene a csomag és a választási akarat befolyásolása közötti kapcsolatot. Ez életszerűen egyértelmű, azt viszont nem tudom, hogy jogilag mennyire lehetne bizonyítani. Nem tudom, hogy a vonatkozó jogszabályban kitérnek-e az ilyen esetekre. Elképzelhető, hogy a jogalkotónak eszébe sem jutott, hogy a XXI. század Szerbiájában ilyesmi megtörténhet.
Azzal kapcsolatban, hogy a tartományi választások második köre eredményének függvényében milyen lehetőségeik lesznek, milyen törvényhozási és végrehajtási pozíciókra számíthat a VMSZ Vajdaságban, Pásztor közölte, hogy mindez a megszerezett mandátumoktól függ majd.
– Ami egyértelmű, az a Boris Tadić és a közöttem szombaton megszületett elvi megállapodás, hogy a DP és a VMSZ köztársasági, tartományi és önkormányzati szinten is stratégiai partnere marad egymásnak. Ennek az elvi jellegű megállapodásnak a konkretizálása május 21-én válik lehetségessé. Olyan jellegű megállapodás van, hogy a parlamenti többség része maradunk. Az önkormányzatok vonatkozásában pedig abban egyeztünk meg, hogy azokon a helyeken, ahol a DP-nek van több mandátuma, ott a DP adja a polgármestert, a többi funkció leosztásáról pedig egyeztetünk – összegezte Pásztor.
A Szabadkán észlelt választási szabálytalanságokkal kapcsolatban a VMSZ elnöke beszámolt lapunknak a legújabb fejleményekről: a Városi Választási Bizottság meghozta azt a formális döntést, amelyben elutasítja a VMSZ beadványát. Pártunk még nem kapta kézhez ezt a döntést, amint ez megtörténik, azonnal megtesszük a lehetséges jogi lépéseket, közölte Pásztor, hozzátéve, hogy még a vaknak is feltűnnek a május 6-án Szabadkán elkövetett visszaélések és csalások. Ami Szabadkán történt, az a demokrácia szégyene, szögezte le Pásztor, hozzátéve, hogy a VMSZ nem áll el az igazság felfedésétől.
– Biztos vagyok benne, hogy a végén fény derül a történtekre és az elkövetők kilétére, mindez csupán idő kérdése. Tudjuk: „A hazug embert előbb utolérik, mint a sánta kutyát” – emelte ki Pásztor.