Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke a vasárnapi elnökválasztások kapcsán éjszakai sajtótájékoztatóján megjegyezte, bár meglepetésként érte a hír, hogy Tomislav Nikolić lett az új államfő, de az nem fogja megváltoztatni a VMSZ köztársasági, tartományi és önkormányzati szintű politizálását. A VMSZ elnöke elégedett pártja eredményeivel, s mint megjegyezte, a VMSZ, valamint szimpatizánsai, segítői tisztességgel és becsülettel vettek részt a 2012-es választási évben. Mint megjegyezte, nem lehet pontosan tudni, hány magyar ember támogatta a VMSZ-t, de ez a szám biztosan eléri a 70 ezret.
– Ez a szám hatalmas, és mindannyiunkat arra kötelez, hogy mindazt, amit a választási programjainkban megfogalmaztunk, a megszerzett mandátumainkkal koalíciós partnereket keresve mielőbb megkíséreljük megvalósítani – szögezte le Pásztor.
A választással kapcsolatban megjegyezte, hogy fokozott figyelemmel és odaadással kísérték a választásokat, kiváltképp azokban a választókörzetekben, amelyekben a tartományi jelöltek által érdekeltek voltak. Óráról órára ismerték a pontos részvételi arányt, és megközelítőleg meg tudták határozni, mekkora volt a magyar választópolgárok részvétele a voksoláson. A VMSZ számára azért volt fontos figyelemmel kísérni ezeket az adatokat, mert nemcsak a tartományi, hanem az elnökválasztás kimenetelében is érdekeltek voltak.
Az elnöki választásokkal kapcsolatban elmondta, hogy meglepetésként érte a VMSZ-t Tomislav Nikolić győzelme. Kiemelte, hogy a VMSZ ígéretéhez híven cselekedett, a párt Boris Tadićot támogatta, és megtett mindent annak érdekében, hogy a saját szavazótábora is ezt tegye. Azonban a meglepő eredmények és a szerbiai belpolitika komplikáltabbá válása ellenére a VMSZ nem változtat politikáján, ugyanis tíz nappal ezelőtt Szabadkán stratégiai megállapodást kötöttek a Demokrata Párttal köztársasági, tartományi és önkormányzati szinten egyaránt. Kiemelte, a haladókkal véletlenül sem kívánnak koalíciót kötni, és nem fognak parlamenti többséget alkotni.
– A demokratákkal kötött elvi megállapodás a VMSZ részéről továbbra is érvényes, köztársasági szinten az öt képviselőnkkel alkotott önálló frakcióval a parlamenti többség része kívánunk lenni, ugyanakkor a kormányban nem kívánunk személyes szerepvállalást. Tartományi szinten azt gondolom, hogy továbbra is részese leszünk a parlamenti többségnek, és számításaink szerint a VMSZ-nek ugyanannyi mandátuma lesz, mint az előző ciklusban. Az önkormányzatok tekintetében a demokratákkal megbeszéltek szerint, akinek több mandátuma van, az adja a polgármestert és akinek kevesebb, az pedig a képviselő-testület elnökét – nyilatkozta Pásztor István.
Értékelése szerint a VMSZ fennállása óta, amikor a párt önállóan indult a választásokon egyetlenegyszer szerzett több szavazatot – 1996-ban – és sohasem szerzett egyedül öt mandátumnál többet.
A tartományi egyéni jelöltek közül négyen jutottak be a tartományi képviselőházba, Szabadkán Pásztor István, Topolyán Egeresi Sándor, Magyarkanizsán Kávai Szabolcs és Csókán Kormányos László, így az első forduló eredményeivel együtt a VMSZ összesen 8 mandátumot szerzett. A párt további munkájával kapcsolatban Pásztor megjegyezte, hogy a koalíciós megállapodások megkötései következnek.
– A koalíciós megállapodásokat szinte mindenütt könnyen megköthetjük, csupán Szabadka jelent nehézséget – mondta a VMSZ elnöke.
Mint megjegyezte, Szabadkán mintegy 16 ezer polgár támogatta a VMSZ-t, és a becslések szerint összesen 20 ezer magyart sikerült a választások második fordulójában megmozgatniuk a városban. A szabadkai választópolgárok érdekeit figyelembe véve a VMSZ mindent megtesz annak érdekében, hogy elhárítson minden akadályt az együttműködés folytatása vagy újrakezdése érdekében.
– Boris Tadić úr tíz nappal ezelőtt ígéretet tett, hogy személyesen jár el a szabadkai ügyben – mondta Pásztor.
A szabadkai választási rendellenességekkel kapcsolatban megjegyezte, tudomása van, hogy egy választói körzetben az egyik szavazóhely melletti kocsmában ismeretlen személyek élelmiszercsomagokat osztogattak. Szavai szerint az ügyről annyit tud, hogy a rendőrség kiérkezett a helyszínre, majd jegyzőkönyvbe vette a történteket.
– Szomorú, hogy egyesek európai értékeket hirdetve rájátszottak az emberek elesettségére, és szavazáshoz kötötték az élelmiszercsomagok vagy a pénzsegélyek kiosztását – vélekedett VMSZ elnöke, végül hozzátette: – Ha ebbe az irányba indul el a szerbiai közélet, annak jó vége nem lehet.