2024. július 16., kedd

„A VMDK parlamenti párt lett”

Elsősorban a VMSZ-t okolja a rossz választási eredményekért a VMDK elnöksége

Megnyugtatónak tartja a VMDK elnöksége, hogy a Mindannyian együtt koalíció képviselői helyhez jutott a szerbiai parlamentben. „Így, a koalíciós szerződés értelmében, a VMDK is parlamenti párt lett, ami további működését biztosítja” – áll közleményükben. Ellenben, nem elégedettek a tartományi szinten elért eredménnyel, ugyanis e koalíció nem szerzett képviselői helyet, önkormányzati képviselőik száma pedig csökkent.
A párt elnöksége szerint az okok a következők: a valós magyar összefogás elmaradása elsősorban a VMSZ politikai kiszorítósdija miatt, valamint a VMDP által cserbenhagyott Magyar Fordulat koalíció szétesése, a Mindannyian együtt koalíció késői indulása és a megfelelő kampány elmaradása.

A VMDK szerint e választások után a magyarság helyzete rosszabbodott. Számításaik szerint a magyar választók 38 százaléka szavazott magyar pártokra. „Ez azt eredményezte, hogy sem köztársasági, sem tartományi, sem önkormányzati szinten a magyar pártok nem képezik a mérleg nyelvét és mindenhol kihagyhatóak a hatalmi struktúra kialakításánál. A magyar többségű önkormányzatokból talán egy fog talpon maradni” – áll a közleményben.
Úgy értékelik, „ez elsősorban a VMSZ rossz helyzetfelismerésének és a magyar közösséget megosztó és egy részét kirekesztő politikájának köszönhető.” A VMDK szerint a VMSZ a többi magyar pártra vetélytársként tekintett és igyekezett kiszorítani őket a politikai porondról, adminisztratív (10 000 aláírás) és anyagi úton (választási letét) illetve a médiában is (Magyar Szó, 7 Nap, Pannon TV és Rádióból, közpénzeken párt média kialakítása).
A VMDK elnökségének értékelése szerint „arrogáns fellépésével a VMSZ elnöke tovább mélyítette a megosztottságot a magyar közösségben és ezért sok magyar szavazópolgár otthon maradt vagy más, nem magyar pártra szavazott. (…) a választási eredmények tudatában Pásztor István, a VMSZ elnöke ahelyett, hogy elismerte volna politikai kudarcát, ezt a tényt leplezni próbálta és megvádolta egész ország és a nemzetközi közvélemény előtt „stratégiai partnerét” a DP-t választási lopással. Állítását nem tudta bizonyítani, majd néhány nap leforgása után a párt képviselői mégis megszavazták és elismerték a köztársasági és tartományi választások végeredményeit. Végezetül, a „balhét” megkísérelte a szabadkai önkormányzat nyakába varrni. Ez idáig sikertelenül. Néhány nap elmúltával a csalással vádolt „stratégiai partnert”, a DP elnökét további együttműködésről biztosította. Ezzel teljesen hiteltelenné vált és további károkat okozott a magyar közösségnek” – értékelte a párt.
Biztatónak tartják, hogy számos önkormányzatban meg tudtak újulni, önálló listákat tudtak indítani, ezzel bővült a tagságuk. „A helyi szervezeteinknek nagyobb figyelmet kell szentelni a helyi gondok feltérképezésére, azok megfogalmazására és ismertetésére a helyi lakossággal.
Munkánkat töretlenül folytatjuk és következetesen kitartunk a hárompilléres autonómia mellett. Meggyőződésünk, hogy csak a valós decentralizáció, települési önkormányzatok rendszere, valós perszonális autonómia és az egységes magyar többségű régió kialakítása szavatolhatja megmaradásunkat és további gyarapodásunkat” áll végezetül a VMDK elnökségének közleményében.