2024. november 22., péntek

„Több polgármesterünk lehet, mint eddig volt”

Pásztor István: A VMSZ a demokratákkal alkot koalíciót országos, tartományi és önkormányzati szinteken is

Pásztor István szerint Szabadkán sem a DP, sem a VMSZ azokat az embereket, akik az előző konfliktushelyzetben jelen voltak az önkormányzatban, nem viszi vissza (Fotó: Diósi Árpád)

Több szempontból is emlékezetes marad az idei választás. De talán a legbotrányosabb, hogy a választásokat megelőzően, és azok ideje alatt szavazatokat vásároltak pénzért meg élelmiszercsomagért. Azután gond volt a szavazatszámlálással, illetve a szavazócédulákkal. Még mindig nem zárult le az igazságügyi eljárás a szavazatlopásokkal kapcsolatos feljelentések ügyében. Pásztor Istvánnal, a VMSZ elnökével a választási tapasztalatokról, illetve a párt várható pozíciójáról beszélgettünk.

A VMSZ elsőként tiltakozott a feltételezett választási csalások miatt. Hol tart a nyomozás, lehet-e tudni erről valami konkrétumot?

(Fotó: Molnár Edvárd)– Lassacskán én is, meg sokan mások is, akik ennek a folyamatnak a mozgatói voltunk, megemésztjük, ami 6-án és 20-án történt velünk. Továbbra is szilárd meggyőződésem, hogy amit a két forduló között mondtam, az igaz. Ezek a megállapítások ma már közszájon forgó tényekké minősültek. Ez nem a VMSZ-re leadott szavazatok száma szempontjából fontos, hanem azért, mert ha efölött a szerb társadalom, avagy mi mindannyian úgy lépünk túl, hogy szemérmetlenség lenne erről beszélni, akkor saját magunknak teszünk rosszat. Amit én a közélet tisztasága érdekében megtehettem, azt megtettem. Az, hogy a rendőrség, az ügyészség és mindenki más mit fog ezzel az üggyel csinálni, az az én számomra fontos, de másodlagos, mert azt gondolom, hogy erre már nekem, nekünk, nincs ráhatásunk. Jó pár napra volt szükségem ahhoz, hogy efölött a tapasztalat fölött napirendre tudjak térni. Azt gondoltam ugyanis, hogy amit a 90-es években megéltünk, az soha többet nem fog visszatérni. Most viszont azt kell mondanom, hogy sokkal erőteljesebb formában bukkant fel. Olyan hatással volt ránk, hogy alig tudtunk észhez térni. A választások után sokan fordultak hozzám, akik azt mondták, méltatlan, hogy így visszaélnek valakik az elesettséggel, a szükséggel, a kilátástalansággal és hogy ilyen eszközöket használnak politikai esélyeik erősítéséhez. Másrészről pedig azt mondták, hogy nem azért szavaztak ránk, hogy mi megsértődve most nyalogassuk a sebeinket, siránkozzunk afelett, hogy nem sikerült hozni azt az eredményt, amit célul tűztünk ki. Azt mondták, nekünk az a dolgunk, hogy képviseljük az érdekeiket. Ez azért fontos az én számomra, mert ez tudja az embert túllendíteni azon a megtiportságon, amibe az első vagy a második forduló eredményeképpen került. Előbb-utóbb fény fog derülni arra, hogy mi történt. S nemcsak arra, hogy mi történt, hanem hogy miért, hogyan történt ez meg, és ki követte el, illetve, hogy az, amit csináltak, annak ránk nézve milyen negatív hatásai lettek. Ezen túlmenően az a fontos, hogy ennek a közel hetvenezer szavazatnak megpróbáljunk érvényt szerezni, és megpróbáljuk képviselni a programot, s megvalósítani azt, amihez az emberek szavazatát kértük. Ezt nem lehet ellenzékből, egérlyukból csinálni. Nem lehet sértődötten csinálni. Nem rendezkedhetünk be folyamatos külső bombázásokra mert akkor mindenhonnan ki fogunk szorulni. Ez az a megállapítás, ami az elmúlt egy hónap egyik fontos következtetése.

Elnök Úr találkozott a héten Boris Tadićtyal, a Demokrata Párt elnökével. A fentiek értelemében nyilván az elvi együttműködési hajlandóságon túl, konkrétumokban is megállapodtak.

– Abban állapodtunk meg a második forduló előtt Tadićtyal – annak reményében, hogy ő köztársasági elnök lesz –, hogy együtt fogunk működni az összes szinten, beleértve azokat a szinteket is, ahol az elmúlt hónapokban, években nem volt együttműködés. A mostani megbeszélés ezt a korábbi megállapodást csak megerősítette, és világossá vált egyúttal az is, hogy a saját erőből megszerzett mandátum nagyon fontos. Ezt az öt mandátumot mi nem kaptuk, hanem a szavazóink gondolták úgy, hogy nekünk adnak bizalmat. Véres csatában kellett ezt kivívnunk. Ez más minőség, mint amikor valaki a választások előtt kötött koalícióban kap 5 vagy 10 mandátumot. Ekkora mandátumszámmal, ilyen politikai erővel, ilyen szervezettséggel, ekkora támogatottsággal csak a VMSZ rendelkezik a kisebbségek közül, senki más. Ez olyan legitimációs plusz, ami fontos a jövendőbeli kormánynak. Nekünk is fontos része lenni ennek a parlamenti többségnek, mert az érdekérvényesítés szempontjából ez az egyetlenegy járható út. Az került megerősítésre a Tadić elnökkel folytatott megbeszélésen, hogy a VMSZ országos szinten része lesz a parlamenti többségnek, amelyet a Demokrata Párt köré csoportosuló pártok, szövetségek fognak alkotni. Ebben a pillanatban megvan a minimális többség, de vannak még nyitott kérdések, amelyek elsősorban az ország költségvetésére, a gazdasági és szociális helyzetére vonatkoznak. Mi továbbra sem kívánunk szerepet vállalni a kormányban. Azzal kapcsolatban is van egyfajta megállapodás, hogy megőrizzük azokat a bizottsági helyeket, amelyekben eddig helyünk volt, beleértve az Európai Integrációs Bizottság elnöki tisztséget is, valamint az Európa Parlamenti tagságot és egyéb más bizottsági helyeket.

Mikor lesz kormány?

– Én azt hiszem, hogy rövid időn belül elindul ez a kormányalakítási folyamat. Szerintem a jövő hét közepére meglesz a parlamenti többség.

Tartományi szinten egyszerűbb a helyzet, hiszen az eddig hatalmat gyakorló pártok maradhatnak pozícióban.

– Mi ezzel a 7 vagy 8 mandátummal része leszünk a parlamenti többségnek, és kormányzati szerepet is vállalni kívánunk, s mivel nagy a koalíció – s vannak nálunk nagyobb pártok is –, s Pajtićnak az az ambíciója, hogy csökkenti a kormányzat létszámát, ez azt jelenti, hogy mindenkinek csak pár hely fog jutni a kormányban titkári szinten. Én azt hiszem, nekünk reális esélyünk van arra, hogy megtartsuk az oktatási, közigazgatási és nemzeti közösségi titkárságot, illetve, hogy az összes többiben titkárhelyettesi pozíciókban helyezzük el az embereinket, akik képviselni tudják az érdekeinket. Én azt hiszem, hogy június végére már megalakul a kormány.

A fentiekből az következik, hogy önkormányzati szinten is folytatódik a VMSZ–DP együttműködés.

– Igen, így van. Rendkívül összetett folyamatokról van szó, mert mi úgy éljük meg egyes helyeken a demokratákat, mint az ellenségeinket, és ők ugyanúgy minket az ellenségeiknek tekintenek. Ebben a helyzetben elég nehéz a helyi politikusokat egy asztalhoz ültetni. Viszont ez mindkét félnek fontos. Ha mi érvényt akarunk szerezni a választói akaratnak, akkor nekünk nincs választási lehetőségünk: azokkal kell együttműködnünk, akikkel létre lehet hozni a többséget. Elkezdődtek a tárgyalások ez ügyben. Az az elv, hogy akinek több mandátuma van, az adja a polgármestert, akinek kevesebb, abból a pártból lesz a kkt elnöke. Ez az elv azt eredményezheti, hogy nekünk több polgármesterünk lehet, mint amennyi az előző mandátumban volt, továbbá, hogy minden önkormányzatban, ahol jelentős számban élnek magyarok, ott részt veszünk az önkormányzat irányításában. Én azt hiszem, hogy június végéig ezen a szinten is az egyeztetések befejezhetők.

Két önkormányzatban: Szabadkán és Zentán eddig meglehetősen nagy feszültségek voltak. Mi várható ebben a két városban?

– Nagyon fontos, hogy olyan hangulatot teremtsünk az önkormányzatokban, hogy lehessen együtt dolgozni, lehessen előre haladni. A szabadkai és a zentai eset ilyen értelemben specifikus. Szabadkán lehetséges új lapot kezdeni. Az új lap nyitása azt jelenti, hogy sem a DP sem mi azokat az embereket, akik az előző konfliktushelyzetben jelen voltak az önkormányzatban, nem visszük vissza. Ez nem azt jelenti, hogy nem lehetnek képviselők, hanem hogy a mindennapi munkában nem vesznek részt. Olyan emberek kerülnek az önkormányzatokba, akik képesek lesznek tiszta lappal kezdeni mindkét oldalról. Ebben állapodtunk meg.

Zentán mi várható?

– Zentán elsősorban a VMSZ részéről van egy nagyfokú elutasítás a DP irányába. Úgy érzik az emberek, hogy nagyon sok sérelmet szenvedtek el, ezeket a helyzeteket kell kezelni. Zentán az az ambíció, hogy a demokraták nélkül jöjjön létre a többség. Párbeszédre, higgadtságra és bölcsességre van most szükség.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás