2024. július 16., kedd

Politikai forrongás az önkormányzatokban

Pál Károly: Egy Európába tartó Szerbiában nem alakulhat ki konfliktushelyzet Vajdaság irányába
(Fotó: Ótos András)

A nyári forróságban számos községben és városban közelítette meg a forrásfokot a hangulat a helyi képviselő-testületek alakulóülésein. Több helyütt csak a mandátumokat sikerült hitelesíteni, a hatalmi koalíciók még nem alakultak meg. A téma részletekről Pál Károly, a Vajdasági Magyar Szövetség ügyvezető alelnöke nyilatkozott lapunknak.

A politikai elemzők egy része szerint fennakadásokat generálhat, ha köztársasági és tartományi szinten más politikai pártokból áll össze a hatalom. Egyetért az elemzők meglátásával?

– A VMSZ számtalanszor kinyilvánított álláspontja az, hogy minden szinten a Demokrata Párt oldalán kívánja az országot Európa felé irányítani. A DP a mostani helyzetállás szerint nem fog részt venni a köztársasági hatalomban. Ez a DP ügye, nekik kell ezért és a köztársaság, valamint a tartomány közötti együttműködésért, vállalni a felelősséget. Reméljük, hogy ez a kérdés bölcs módon fog rendeződni. Egy Európába tartó Szerbiában, függetlenül az országot vezető struktúráktól, nem alakulhat ki konfliktushelyzet Vajdaság irányába. Európa biztosan nem nézné jó szemmel, ha az EU-hoz csatlakozni kívánó Szerbia államvezetése politikai okokból kifolyólag nem működne együtt Vajdasággal.

Csütörtökön Kishegyesen maratonira sikeredett a községi képviselő-testület ülése, amelyet a VMSZ helyi illetékesei törvénytelennek neveztek. Mi történt pontosan?

– A DP és a VMSZ elnökei közötti megállapodás értelmében minden olyan községben és városban, ahol a választási eredmények azt megengedik és ahol közös érdekeltségünk van, ott közösen alakítjuk meg a helyi hatalmat. Ahol szükség van rá, ott együttműködhetünk a Szerbiai Szocialista Párttal és egyéb politikai pártokkal. Kishegyesen a VMSZ nyolc, a DP öt és az SZSZP három képviselőjével kellett volna megalakulnia a hatalomnak. Itt is érvényesülnie kellett volna a VMSZ és a DP közötti legmagasabb szinten köttetett megállapodásnak, hogy a legtöbb szavazatot szerző párt adja a polgármestert, a második legerősebb párt pedig a kkt elnökét. Kishegyesen azonban már a választások előtt megszületett egy írásban nem rögzített koalíció. Ebben a DP, a Kisrészvényesek Csoportja polgári csoport, az SZSZP és az Egységes Szerbia vesznek részt. Ők már a választások előtt kifejtették, hogy egyetlen céljuk van: a VMSZ kizárása a községi hatalomból. A szóban forgó társaság a választások másnapjától kezdve obstruálta a DP és a VMSZ közötti megegyezést. A DP ebben az időszakban három személyt is Kishegyesre irányított, hogy tárgyaljanak a párt helyi illetékeseivel. Nekik sem sikerült az öt képviselőt meggyőzniük, azok továbbra is saját elképzelésükhöz ragaszkodtak. Közölték, nem számít, ha emiatt kizárják őket a pártból, számukra az a legfontosabb, hogy ők adják a polgármestert és gyakorolják a hatalmat. Jómagam a kkt elnökeként először július 5-re hívtam össze az alakulóülést, majd később írásban értesítést küldtem mindenkinek az ülés július 7-re való elhalasztásáról. Ez teljesen törvényes volt. A DP és az előbb említett pártok képviselői mégis összeültek, hitelesítették mandátumukat, majd megválasztották a kkt vezetőségét, a polgármestert és a községi tanácsot. Az ülés és az azon meghozott döntések törvénytelenek. A VMSZ már át is adta erre vonatkozó beadványát a Közigazgatási Bíróságnak. A beadványban a mandátumok hitelesítésének és az ülésen meghozott döntések megsemmisítésére kértük a bíróságot.

Ettől függetlenül szombaton megtartják az Ön által összehívott ülést?

– Remélem, hogy addig sikerül közös nevezőre jutnunk a DP képviselőivel. Bár pillanatnyilag olyan információim vannak, hogy ez nem valósul meg.

Vannak-e olyan értesülései, hogy a DP központi vezetősége kizárással fenyegette meg a párt és a VMSZ közötti megállapodást megszegő kishegyesi demokrata képviselőket?

– Igen. A DP tartományi vezetőségétől értesültünk erről. Megtudtuk, hogy a DP központi akaratának ellenszegülő képviselőket ki fogják zárni a pártból, majd feloszlatják a párt helyi szervezetét és újra szervezik azt. A DP tartományi vezetőségétől azt is megtudtuk, hogy ebben a ciklusban nem fog tartományi anyagi támogatás érkezni a községbe. Ez a legfájóbb számunkra. A VMSZ szeretné, ha ez nem történne meg, mert akkor megáll az élet. Az is visszatetsző, hogy a csütörtökön törvénytelenül megalakult tizennégy tagú többség, amelyet nagyjából 80 százalékban magyarok választottak meg, 80 százaléka nem is beszél magyarul. A tizennégy tagú többségnek csak elenyésző része kishegyesi, bácsfeketehegyi képviselő pedig szinte nem is kapott benne helyet, vagyis a települést szinte teljesen kizárták a vezetésből.

Zentán a VMSZ a Szerbia Egyesült Régióival és a Szerbiai Egyesült Nyugdíjasok Pártjával lépett koalícióra, de azt mondták, hogy a tárgyalások még folynak és más párt, vagy pártok is helyet kaphatnak a községi hatalomban? Mely politikai opció jöhet számításba erősítésként?

– Tudomásom szerint Zentán és Magyarkanizsán is úgy állnak a dolgok, hogy megvalósul a Boris Tadić és Pásztor István közötti megállapodás, vagyis a DP velünk együtt fog részt venni a községi vezetésben. Hogy ez milyen formában fog megtörténni, nem tudom, még folynak a tárgyalások.

Temerinben még nem alakult meg a hatalom. Mekkora eséllyel vehetnek részt a község irányításában?

– A VMSZ-nek egy külön kérése volt Temerinnel kapcsolatban, hogy a Vajdasági Magyar Demokrata Párt három képviselőjével együtt legerősebb politikai csoportosulásként Gusztony András személyében mi adjuk a polgármestert. Figyelembe véve, hogy Temerinben igencsak megoszlott a választók akarata, sok párt vesz részt a kkt-ben, ezért követelésünket reálisnak tartjuk. Kérésünket a DP részéről egyesek támogatják, mások nem. A jövő kérdése, hogy milyen döntés születik. Annyi biztos: Temerinben is csak a DP mellett veszünk részt a községi vezetésben.