Az eddigi gyakorlattól eltérően, a szerbiai politikai színtéren lezajlott változásokhoz alkalmazkodva lehet-e, szabad-e a Vajdasági Magyar Szövetségnek azokkal az erőkkel – elsősorban a Szerb Haladó Párttal – helyi szinteken koalícióra lépnie, amelyek az elmúlt két évtizedben a politikai választóvonal másik felén helyezkednek el? Erre a kérdésre kereste a választ a párt a hétvégén Magyarkanizsán megtartott tanácskozásán, amelyen a VMSZ csaknem 350 tisztségviselője, értelmiségiek, a civil szféra és az egyházak képviselői vettek részt, és mondták el álláspontjukat e kérdéssel kapcsolatban.
– Úgy vélem, fontos „útkereszteződéshez” érkezett a vajdasági magyar közösség, a Vajdasági Magyar Szövetség. Olyan pillanatot élünk, amikor el kell döntenünk, közösen kell döntést hoznunk arról, merre megyünk tovább, milyen irányokat szabunk és vállalunk magunkra – állt az esemény meghívójában.
A tanácskozás végkicsengéseként megfogalmazták, hogy a VMSZ a már létező koalíciókat nem rúgja fel, de ha a helyzet változik, az új koalíciókat is támogathatja.
– A tanácskozáson kimondatott, hogy a megkötött együttműködéseket nem kívánjuk felrúgni, ha viszont mások megteszik ezt, és olyan helyzetek alakulnak ki, amelyekben mi nem vagyunk aktív szereplők, de megkerülhetetlennek tűnünk, elsősorban a szórványban, akkor ehhez nekünk úgy kell alkalmazkodnunk, hogy a közösségi érdekeket, az MNT által megfogalmazott célkitűzéseket, a stratégiai programokba foglalt elképzeléseket, a választási programokat figyelembe véve alakítsuk ki a viszonyainkat azokkal, akik majd a többséget fogják létrehozni – nyilatkozta a tanácskozás után a sajtónak Pásztor István pártelnök.
Ennek alapján elsőként Kishegyesen várható változás, ahol a korábbi megbeszélést felrúgva a Demokrata Párt a VMSZ nélkül alakította meg az önkormányzati többséget.