Szerdai ülésén a tartományi kormány alkotmányossági felülvizsgálatról határozott. A Bojan Pajtić vezette kormány a kedden módosított költségvetési rendszerről szóló törvény 3. szakaszának 2. bekezdése miatt fordul majd a Szerbiai Alkotmánybírósághoz. Szerdán – korábban – Dragoslav Petrović, a tartományi kormány alelnöke nyilatkozott a téma kapcsán, mondva, hogy a szóban forgó jogszabályban módosult az alap, amelyet a Vajdaságnak járó költségvetési eszközök kiszámításánál alkalmaznak, és a tartomány emiatt nem kapja majd meg az alkotmányban meghatározott hét százalékot. Petrović szerint a tartomány emiatt 9 milliárd dinárral fog kevesebbet kapni az állami költségvetésből. A tartományi kormány alelnöke hozzátette: a helyzetet egyedül még az menthetné meg, ha Tomislav Nikolić államfő nem írná alá a törvényt.
Vlajko Senić, a Pénzügyminisztérium államtitkára cáfolja a tartományi hatalom állítását, szerinte az idei költségvetés módosítása után Vajdaság ugyanannyi pénzt kap, mint amennyit a büdzsében eleve előirányoztak a tartománynak. Senić nem tett említést a módosított költségvetési rendszerről szóló törvényről.
A témához kapcsolódóan Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke, a Tartományi Képviselőház elnöke felszólította Ivica Dačić kormányfőt, hogy az vagy fogja vissza Mlađan Dinkić pénzügyminisztert, vagy váltsa le. Pásztor szerint Dinkić lépései egy időzített bombához hasonlíthatóak.
Pásztor Bálint, a VMSZ köztársasági parlamenti frakcióvezetője lapunknak nyilatkozva támogatta a tartományi kormány alelnökének nyilatkozatát és a vajdasági kormány kezdeményezését, ugyanakkor hozzátette: a Vajdaságot megillető költségvetési eszközök tekintetében az elmúlt években sem volt jobb a helyzet, Petrović és Pajtić viszont akkor azt bizonygatták, hogy minden a lehető legnagyobb rendben van.
Amikor a VMSZ két és fél évvel ezelőtt az akkori alkotmányellenes állami költségvetés ellen szavazott, a Demokrata Párt a szabadkai és a zentai önkormányzatokban büntette meg a pártot – emelte ki Pásztor, hozzátéve: Pajtić és Petrović akkor ugyanazokat a tisztségeket töltötték be a tartományban, mint most, de akkor nem álltak a VMSZ mellé, illetve nem védték Vajdaság költségvetését. Azóta sokat változott a világ, a DP a köztársaságban ellenzékbe szorult, és most már nekik is eszükbe jutottak Vajdaság érdekei – fogalmazott Pásztor, mondva: magától értetődik, hogy a VMSZ mindennek ellenére támogatja a tartományi kormányt a Vajdaság érdekeiért folytatott küzdelemben.
– Az alkotmány egyértelműen kimondja: abban az esetben, amikor a vajdasági polgárok tartományi autonómiához fűződő joga csorbul, a tartományi kormány az alkotmánybírósághoz fordulhat, indítványozván annak a törvénynek az alkotmányossági felülvizsgálatát, amely csorbítja a polgárok autonómiához való jogát. A módosított költségvetési rendszerről szóló törvényben nagy mértékben csökken az az alap, amelyből kiindulva a tartománynak járó 7 százalékot számítják. Arról persze lehet vitázni, hogy a köztársasági büdzsé bevételi vagy kiadási oldalának a 7 százaléka illeti-e meg Vajdaságot. 2010-ben már csökkentették a számítási alapot. A költségvetési rendszerről szóló törvény akkori módosításával azóta a bevételi oldalt vették alapul a tartománynak járó pénzek meghatározásához. Az államháztartási hiány miatt a bevételi oldal már akkor is kisebb volt, mint a kiadási oldal, és feltehetőleg a következő években is az lesz. Dinkić ötlete mentén a jövőben az adóbevételekből fedezett kiadásokat veszik majd alapul. A kiadásoknak egyébként három csoportját különböztethetjük meg: kiadásokat, ráfordításokat és a nemzetközi hitelek visszafizetési költségeit. A kiadásokat és a ráfordításokat nehéz megkülönböztetni egymástól, és ez visszaélésekre ad lehetőséget. Megtörténhet, hogy manipuláció szándékával a köztársasági illetékesek sokkal több adóbevételből fizetendő ráfordítást határoznak meg, mint kiadást, csökkentve így a Vajdaságnak járó pénz számításánál használt alapot. Magyarán: a tartományi költségvetést a jövőben az állami költségvetés egyik része egyik részének az egyik részéből számítják. Az is probléma, hogy az országban csak két-három olyan ember lesz, aki pontosan tudja majd, hogy mi a kiadás és mi a ráfordítás. Alkotmányellenes módon szűkítették a Vajdaságnak járó költségvetési eszközök számítási alapját – részletezte Pásztor.
Kérdésünkre, hogy mindez mennyire vetíti előre az új összetételű köztársasági hatalom viszonyulását a tartományhoz a következő parlamenti ciklusban, a VMSZ frakcióvezetője megjegyezte: Nagyon sokan próbálják szuggerálni, hogy Vajdaságnak befellegzett. Vajdaságnak valóban befellegezhet, viszont eddig sem volt jobb a helyzet, az elmúlt hat évben a köztársasági hatalom mintegy 70 milliárd dinárt vett ki a vajdasági emberek zsebéből – nyomatékosította Pásztor.
– Az újdonság az, hogy míg a szóban forgó hat év leforgása alatt egy költségvetési év kivételével mindig betervezték a 7 százalékot, csak később éppen nem utalták át, addig most hatalmas gondok merülnek majd fel a Vajdaságnak járó pénz betervezésével. Azt egyelőre még lehetetlen megmondani, hogy mennyivel lehet kisebb a tartománynak elkülönített összeg. Pillanatnyilag 829 milliárd dinárból számították a hét százalékot. Dinkić egyébként mindvégig azt állítja, hogy az adóbevételekből számítják majd ki a Vajdaságnak járó pénzt. Az adóbevételek 700 milliárd dinárt tesznek ki. Dinkić szerint az adóbevételeket jövőre 820 milliárd dinárban határozhatják meg. Már itt sem mond igazat, mert ha 820 milliárd dinárt is tesznek majd ki az adóbevételek, az már eleve kevesebb, mint a 829 milliárd dinár. De ismétlem: a költségvetési rendszerről szóló törvény értelmében azokból a kiadásokból fogják számítani a tartománynak járó költségvetési eszközöket, amelyeket adóbevételekből fedeznek. És itt van a kutya elásva: ezek a kiadások kitehetnek 300 millió vagy 500 millió dinárt. Annyi biztos, hogy sokkal kevesebb lesz, mint eddig – magyarázta Pásztor.
Kérdésünkre, hogy mindez azt jelenti-e, hogy Dinkić hazudik, Pásztor közölte: egyértelműen. Nem először hazudik, és feltehetőleg nem is utoljára – tette hozzá a VMSZ frakcióvezetője.