2024. november 23., szombat

Tisztelgés az ’56-os hősök előtt

A Vajdasági Magyar Szövetség a palicsi ’56-os emlékműnél koszorúzással emlékezett meg a magyar forradalom és szabadságharc 56-ik évfordulójáról

A megemlékezés virágait elsőként Nikowitz Oszkár, Magyarország belgrádi nagykövete és Babity János, Magyarország szabadkai főkonzulátusának vezető konzulja helyezte el (Fotó: Molnár Edvárd)

A magyar forradalomra és szabadságharcra emlékeztek a palicsi ’ 56-os emlékműnél, amelyet a forradalom 50-ik évfordulójára emeltek. A szabadság iránti megtörhetetlen és semmilyen erőszakkal el nem taposható emberi vágyat jelképező emlékmű, amelyet a vajdasági magyar közösség 2006-ban emelt, a nemzeti összetartozást, az egymás iránti elkötelezettséget jelképezi – hangzott el a Vajdasági Magyar Szövetség központi megemlékezésén hétfőn délután.

– Akkor is hittük és reméltük, bíztunk abban, hogy eljön az idő, amikor egymásra talál a nemzet. Büszkén és méltósággal most együtt álljuk körül az emlékművet, mert 1956 a magyar nemzet megbonthatatlan összetartozásának és világba tartozásának jelképe – köszöntötte az egybegyűlteket Némedi Imre előadóművész a Himnusz eléneklése előtt.

A koszorúzás előtti ünnepi beszédben kiemelte, hogy az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc 56-ik évfordulójának magyarországi szlogenje A szabadság napja, amelyhez a délvidéki magyarság emlékezéssel és ünnepi lélekkel csatlakozik.

– Schmidt Mária, a Terror Háza Múzeum igazgatónője 1956-ot a világtörténelem egyik legfontosabb eseményének nevezte, amelyet szavai szerint a pesti srácok írtak, valamint azok, akik kimentek az utcára, és hitet tettek amellett, hogy a magyarok nem tudnak szabadság nélkül élni. A szabadság bizalom. A szabadság együttműködés és lehetőség arra, hogy a saját kezünkbe vegyük a sorsunkat. Mindezt magába foglalja a mai ünnep. Koszorúinkat a nemzeti összetartozás hitével és az ’56-os hősök iránti kegyelettel helyezzük el – mondta a koszorúzást megelőzően Némedi.



A megemlékezés virágait elsőként Nikowitz Oszkár, Magyarország belgrádi nagykövete és Babity János, Magyarország szabadkai főkonzulátusának vezető konzulja helyezte el, majd a Magyar Nemzeti Tanács nevében Várkonyi Zsolt, az MNT közigazgatási hivatalának elnöke és dr. Zsoldos Ferenc, az MNT alelnöke koszorúzott, míg a VMSZ nevében Pásztor István pártelnök, Pásztor Bálint, a VMSZ köztársasági frakcióvezetője és Egeresi Sándor, a VMSZ tartományi frakcióvezetője koszorúzott.

Az ’56-os hősök emlékműve előtt emlékezés virágaival tisztelegtek még a VMSZ Ifjúsági Fóruma, a magyarkanizsai önkormányzat, a zentai önkormányzat, a topolyai önkormányzat, a csókai önkormányzat, valamint a VMSZ Csóka községi szervezetének küldöttei. Továbbá a VMSZ szabadkai önkormányzat, az óbecsei önkormányzat, a VMSZ szabadkai városi szervezetének, az újvidéki városi szervezetének képviselői. Koszorúztak még a VMSZ nagybecskereki városi szervezetének, a nyugat-bácskai szervezetének, a kúlai körzeti szervezetének, a szerémségi körzeti szervezetének, az óbecsei községi szervezetének küldöttei. Koszorút helyeztek még a magyarcsernyei önkormányzatának és a VMSZ községi szervezetének, a temerini önkormányzat és VMSZ községi szervezetének, a VMSZ nagykikindai községi szervezetének, a kishegyesi községi szervezetének képviselői, valamint a bégaszentgyörgyi önkormányzat és a VMSZ községi szervezetének, az adai községi szervezetének, a törökkanizsai községi szervezetének küldöttei. Az emlékezés virágaival tisztelgett még a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség, az Európa Alapítvány, a szabadkai Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar, a Nyitott Távlatok civil szervezet, az Óbecse Községért Polgárok Csoportjának küldöttei, és végezetül a rendezvény házigazdája a palicsi helyi közösség és a VMSZ helyi szervezetének képviselői helyeztek el koszorút az ’56-os szabadságharc és forradalom emlékművére.


80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás