Bojan Pajtić és Pásztor István (Fotó: Ótos András)
Szerbia kormánya szerdán azt javasolta a parlamentnek, hogy az ne fogadja el azokat a módosítási indítványokat, amelyeket a költségvetési rendszerről szóló törvényre nyújtott be a tartományi parlament. A kormány átirata szerint a pénzügyi konszolidáció kulcsintézkedései szerint a bevételi oldalon az adók növelésével érhető el növelés, és ennek fényében a Vajdaságnak folyósított transzfereszközöknek is követniük kell a költségvetési politika változásait. A témával kapcsolatban szerdán közös sajtótájékoztatót tartott a javaslatot csütörtökön Belgrádban beterjesztő Pásztor István házelnök és Bojan Pajtić kormányfő, akik többek között az elutasító döntés következményeiről is szóltak.
– Már napok óta a Godot-ra várva műben leírtakhoz hasonló helyzetben vagyunk. Mi a köztársasági parlament azon ülésére várunk, amelyiken a Tartományi Képviselőház által beterjesztett módosítási indítványokat fogják megvitatni. Úgy tűnik, ez a nap is elérkezett – jelentette be a szerdai sajtótájékoztatón Pásztor István, a Tartományi Képviselőház elnöke.
Az ülést november 22-én, csütörtökön tartják meg, ennek első napirendi pontját a költségvetési rendszerről szóló törvény módosítására benyújtott indítvány képezi majd, ezt követően pedig a 2013. évi költségvetésről is vitát nyitnának a képviselők, amelyre a tartományi parlament szintén benyújtott három módosítási javaslatot.
Mint arról Pásztor szerdán beszámolt, a vajdasági kormányfővel egyébként is állandó jellegű az együttműködése, kommunikációja, szerdai megbeszélésük során pedig azokat az érveket összegezték, melyeket Pásztor a mai ülés során mindenképp meg fog említeni annak érdekében, hogy rámutasson: miért olyan fontos a vajdasági javaslatok elfogadása.
– Örömömre szolgál, hogy lehetőség nyílt arra, hogy e kérdést illetően érvelhessek a szerb parlamentben. 2000 októbere óta a vajdasági képviselőház összesen 39 javaslattal fordult a szerbiaihoz. Ezek közül mindössze három került napirendre, még akkor, amikor Zoran Đinđić kormánya vezette az országot. Az elmúlt kilenc évben azonban már egy sem. Hatalmas előrelépésnek tartom azt, hogy, függetlenül a szavazás eredményétől, a szerb parlament meg fogja vitatni ezeket az indítványokat – szögezte le Pásztor.
Véleményének adott hangot, hogy amennyiben a jelenlegi formájában marad meg a költségvetési rendszerről és a jövő évi költségvetésről szóló törvény, úgy értelmét veszti a Vajdaság finanszírozását érintő alkotmányos garancia, s megrövidített költségvetésekkel találjuk majd szembe magunkat minden előttünk álló évben is. Hozzátette, hogy a jövő évi tartományi költségvetés mintegy 9,6 milliárd dinárral lesz kisebb, ha nem fogadják el a tartomány indítványait. Ezek az összegek nem egyszerű továbbutalásra váró pénzek, hanem nagyberuházásokat lehetővé tevő eszközök.
– Ennyi pénzből kilencven művelődési házat, vagy 45 iskolát, vagy tizenhét Európa Kollégiumot építhetnénk fel. Ez az összeg elég lenne 20 fedett úszómedence vagy négy wellnessközpontnak a létesítésére. A közel tízmilliárd dinárból 350 kilométernyi falusi vagy városi utcát, esetleg 115 kilométernyi hét méter széles regionális utat tudnánk kiépíteni – hangsúlyozta az összeg nagyságát, jelentőségét a képviselőház elnöke.
Nyolcezer építőipari munkás fizetéséről van szó – tette hozzá, s ha figyelembe vesszük, hogy ebben a szektorban 17 ezren dolgoznak, akkor világossá válik, hogy a szektor felének a leépítésével ér fel ez az összeg. Aláhúzta, hogy a szerb parlamentben helyet foglaló mind az 52 vajdasági képviselőhöz levelet intézett, melyben arra kéri őket, hogy párthovatartozástól függetlenül vegyék fontolóra, mi annak a közegnek az érdeke, ahova naponta hazajárnak. Pásztor arra is kitért, hogy az indítványok elutasítása esetén, melyre a szerb kormány véleményezésében a képviselőknek javaslatot tett, Vajdaságnak egyedül az marad, hogy sziszifuszi munkával tovább győzködje az államvezetőséget az igazáról, s megtegye a lehetséges jogi lépéseket is.
Dr. Bojan Pajtić tartományi kormányfő meglátása szerint a tartomány által továbbított javaslatok arról tanúskodnak, hogy Vajdaság egy modern, demokratikus jogállamként képzeli el Szerbiát.
– Meglehetősen nehéz szívvel fogadtuk a Szerbiai Alkotmánybíróság legutóbbi döntését a hatásköri törvénnyel kapcsolatban. Különösen azt sajnáljuk, hogy a bíróság a családtámogatások és szociális támogatások lehetőségét is megvonta tőlünk. Mégsem láttunk más alternatívát, minthogy tartsuk magunkat az alkotmányhoz és a döntéshez. Ugyanezt azonban mi is elvárjuk a kormánytól és a képviselőktől. Szerbia ugyanis nem tartja tiszteletben az alkotmányban meghatározott hét százalékot és a nagyberuházásokra fordítandó pénzösszegeket szabályozó rendelkezéseit az alkotmánynak. Szerbia az egyetlen olyan ország, ahol tudatosan szegik meg a kerettörvényt – vélekedett Pajtić.
Újságírói kérdésre válaszolva a kormányfő elmondta, hogy az idén hatmilliárd dinárral maradt adós a köztársaság a tartománynak. Közölte, hogy még nem érkezett meg az igazságügyi minisztérium azon levele, mely az alkotmánybírósági döntés tekintetében kezdeményezi a párbeszédet, de üdvözölte a kezdeményezést, és együttműködő készséget ígért.