2024. július 17., szerda

Tízéves az ombudsman intézménye

A tartományi jogvédő szerint kielégítőnek nevezhető az emberi jogok tiszteletben tartása Vajdaságban

A kezdetekben két-háromszáz folyamodványt nyújtottak be a polgárok a tartományi jogvédőhöz évente, mára ezek száma már 1300-ra növekedett – ezt mutatják a 2011-re vonatkozó adatok. A beadványok számának folyamatos növekedése arra utal, hogy a vajdaságiak egyre jobban megismerik ezt az intézményt, tudatosodik a polgárokban, hogy jogsérelmek esetén megoldást jelenthet, ha az ombudsmanhoz fordulnak.

Az intézmény egy évtizedes fennállásának alkalmából Pásztor István, a Tartományi Képviselőház elnöke és Muškinja Heinrich Anikó tartományi ombudsman tegnap közös sajtótájékoztatón beszéltek az intézmény szerepéről, fontosságáról.

Mint arra Pásztor emlékeztetett, a tizedik évforduló december 23-án lesz, az ünnepek közelsége miatt azonban mégis úgy döntöttek, hogy december 10-én, az emberi jogok világnapján szólnak erről a témáról.Mint mondta, ezen a napon fogadták el 1948-ban az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatát, amelyben először határozták meg, hogy minden embernek joga van az élethez, a szabadsághoz és a biztonsághoz. A második világháború borzalmai ihlették ezt az ENSZ által elfogadott egyetemes nyilatkozatot. A Tartományi Ombudsman megalapításáról meghozott tíz évvel ezelőtti képviselőházi döntést Pásztor az autonómia építésében, a hatáskörök bővítésében és azok finanszírozásának szavatolásában jelentős befolyással bíró határozatnak nevezte. Időközben, tette hozzá, az ombudsman elismert intézménnyé nőtte ki magát, mely meghatározó szereppel bír a demokrácia megőrzésének, az emberi- és kisebbségi jogok védelmének szempontjából. Mint mondta, sokan kizárólag a kisebbségi jogok védőjeként tekintenek az ombudsmanra, holott az általa elkészített éves jelentésekből kiderül, hogy azokkal voltaképp Vajdaság egészének szociális helyzetét térképezte fel.

Muškinja Heinrich Anikó kifejtette, hogy az eltelt időszakban mintegy húsz különféle kutatást végzett el az intézmény, s emlékeztetett annak korábbi vezetőire, Petar Teofilovićra és az időközben elhunyt Dejan Jančára is. Elmondta, hogy Svédországban kezdett először tevékenykedni a polgárok jogvédője 1809-ben, Vajdaságban 2002-től, köztársasági szinten pedig 2007-től létezik ilyen intézmény. Kezdetben a tartományi kormány épületében dolgoztak, mára már különálló helyiséggel rendelkeznek, amelyik sokkal inkább megfelel az intézmény jellegének, még ha optimálisnak nem is tekinthető teljesen – mondta. Közölte, hogy az ombudsman feladata éppen az, hogy a hatalom valamelyik szintjén elkövetett jogsértések ügyében járjon el. Arról számolt be, hogy az esetek 65 százalékában fogadják el az érintettek az ombudsman ajánlását, ami megfelel az Európai Unió országaiban tapasztalható átlagnak. Az intézmény népszerűségének növekedésére utal, tette hozzá, hogy a honlap látogatottsága is állandóan növekszik.

Az ombudsman kielégítőnek nevezte az emberi jogok tiszteletben tartását Vajdaságban, közölte, hogy nem lehet azok elnyomásáról beszélni. Ez az eredmény jó, ha figyelembe vesszük, milyen körülmények között élünk – tette hozzá.