A Tartományi Ombudsman tízéves fennállása alkalmából megtartott tegnapi sajtótájékoztatón egyéb témák is felmerültek. Újságírói kérdésre válaszolva Pásztor István, a parlament elnöke bejelentette, hogy elegendő számú kezdeményező aláírás birtokában péntekre összehívta a Szerb Haladó Párt, a Szerbiai Szocialista Párt és a Szerbiai Demokrata Párt által kezdeményezett ülést, amelyen megvitatják az általuk javasolt határozat szövegét is. Abban az ellenzéki pártok elítélik a hágai törvényszék legutóbbi döntéseit, melyekkel felmentette Ante Gotovina és Mladen Markač horvát tábornokokat, továbbá Ramush Haradinaj egykori UÇK-parancsnokot, továbbá elítélnek minden, a szerb nép ellen elkövetett háborús bűntettet a volt Jugoszlávia területén.
A pénteki ülésnek egyelőre ez az egyedüli napirendi pontja, de Pásztor nem zárta ki annak lehetőségét, hogy amennyiben a kormány sürgősségi eljárással indítványozza, bővítik még péntekig a napirendet.
A házelnök a Vajdasági Fejlesztési Bankról is nyilatkozott. Mint mondta, nem tudja minek kellett történnie az elmúlt egy hónapban ahhoz, hogy a pénzintézet állapota egy csapásra fenntarthatatlanná váljon. Emlékeztetett arra, hogy a parlament nemrégiben még a bank feltőkésítéséről hozott döntést. Mint mondta, azt hitték, hogy egy pénzügyi problémákkal küzdő, de stabil pénzintézettel állnak szemben. Most számos kérdésre kell választ kapnunk, többek között arra is: pár évvel ezelőtt miért nem lehetett megteremteni egy fejlesztési alapot, s most miért vált ez a megoldás egyszersmind elfogadhatóvá – hangsúlyozta.
A köztársasági parlament mai ülésén részleteiben vitatja meg a költségvetési rendszerről szóló törvényre benyújtott vajdasági módosítási indítványt is. Ezzel kapcsolatban, továbbá a jövő évi tartományi költségvetés elfogadása kapcsán Pásztor elmondta, hogy a jelek szerint nem fogadja majd el a szerb képviselőház a vajdasági javaslatot, s ez megnehezíti a tartományi büdzsé meghatározását is. Reményét fejezte ki, hogy a folyamatban lévő egyeztetések a tartományi adminisztráció és a köztársasági hatalom képviselői között mihamarabb megoldáshoz vezetnek majd, s az év végéig a tartományi képviselők is megszavazhatják a 2013-as költségvetést.