2024. július 16., kedd

Takarékoskodás kerülőúton

A tartományi adminisztráció 110 alkalmazottjának áthelyezése egyesek szerint valós megtakarítás és ésszerűsítés, mások szerint viszont csupán populizmusról van szó
A tartomány egymilliárd eurót fektetne a Fruška Gora Nemzeti Park fejlesztésébe

Az újonnan alakuló tartományi intézményeket, ahol a vajdasági adminisztráció ésszerűsítése miatt elbocsátandó alkalmazottak a jövőben munkát kapnak, egyrészt a hatáskörökről szóló törvény, másrészt pedig az európai integráció miatt kell létrehozni, nyilatkozta lapunknak Dragoslav Petrović , az Európai Vajdaságért koalíció vezetője. Deli Andor tartományi jogalkotási, közigazgatási és kisebbségügyi titkár hasonlóan vélekedik és ennek értelmében kijelentette, hogy arra az intézményre, amely az IPA és más európai uniós alapok felé irányuló pályázatokat, illetve programokat készítené elő az önkormányzatok részére, valamint a Fruška Gora Nemzeti Park mestertervét realizáló új intézményre minden valószínűség szerint szükség van. Pásztor István , a tartományi kormány alelnöke már más hangnemben nyilatkozott a tervezett intézkedések kapcsán, szerinte a tisztviselők átigazolása a populizmus és a demagógia mezején mozog.

Keddi számunkban olvashattak róla, hogy a Tartományi Képviselőház hétfőn elfogadta a tartományi tisztviselők átcsoportosítására vonatkozó határozati javaslatot. Dragoslav Petrović akkor azt nyilatkozta lapunknak, hogy a tartományi adminisztráció az elkövetkezőkben mintegy 110 alkalmazottal válik majd karcsúbbá. A szóban forgó személyeket várhatóan az előbb említett intézményekben foglalkoztatják majd. Ennek kapcsán felmerül a kérdés, hogy miért is beszélünk ésszerűsítésről, amikor az adminisztrációból egyszerűen másik állami munkahelyre irányítják át a tisztviselőket, akik a jövőben is ugyanúgy a költségvetésből kapják majd fizetésüket, mint eddig. Laikus szemmel úgy tűnik, hogy spórolásról nem igazán beszélhetünk.

Petrović kedden elmondta lapunknak, hogy az emlegetett 110 személyből nagyjából 20-an, esetleg 30-an megfelelnek a nyugdíjazás feltételeinek, tehát velük erről a lehetőségről tárgyalnak majd. Ennek értelmében várhatóan 40-40 személyt irányítanak át az újonnan alakuló két intézménybe, de ez is csak várhatóan két hét múlva derül ki, pontosított Petrović, aki megjegyzésünkre, hogy az ésszerűsítésnek a korábbi kijelentések értelmében megtakarítást kellett volna eredményeznie, amelynek megvalósulása az átirányítással nem igazán tűnik valósnak, a következőképpen fogalmazott:

– A tartomány hatásköreiről szóló törvény értelmében egyszerűen le kell fednünk néhány területet. Ki kell dolgoznunk és el kell fogadnunk a Fruška Gora Nemzeti Park mestertervét, amelynek függvényében a következő tíz évben várhatóan majdnem 1 milliárd eurót fordítanánk a park fejlesztésére. Ezért van szükség a mestertervet megvalósító intézményre, ahol egyébként is foglalkoztatottakat kellene fizetnünk. Emellett szükség van a különböző nemzetközi projektumok megvalósítását segítő intézményre is. Ezekben a nélkülözhetetlen intézményekben nem új, hanem az adminisztrációból átirányított személyeket tervezünk alkalmazni. Persze nem mind a 80 személy dolgozik majd a két új intézményben, erről szakmai képességeik, tapasztalataik függvényében születik döntés a későbbiekben. A többiek esetleg más tartományi intézményekben, szolgálatokban kaphatnak munkát. Mindennek függvényében igaz, hogy az állami alkalmazottak száma csak azzal a 20, vagy 30 személlyel csökken, akik a nyugdíjazást választják.

Deli Andor elmondta, hogy a tartományi kormány átalakítása, illetve bizonyos titkárságok összevonása után minden titkárságnak el kellett készítenie az új munkahelyi besorolásokról szóló szabályzatot, amit a tartományi kormány időközben jóvá is hagyott. Egyelőre ezek a tények, az emlegetett 110 személy átirányítása az új intézményekbe még a jövő zenéje, szögezte le Deli. Kérdésünkre, hogy szerinte az alkalmazottak átcsoportosításában hol van a takarékoskodás, a közigazgatási titkár megállapította, hogy a most alakítandó intézményekben, amelyekre Vajdaság integrációs törekvéseinek erősítése céljából van szükség, így nem kell új alkalmazottakat foglalkoztatni.

– A szóban forgó intézményekre minden valószínűség szerint szükség van, bár ezt a területet és kérdéskört nem követem. A spórolás tehát abban nyilvánul meg, hogy a tartományban nem adnak újabb 110 állami alkalmazottnak munkát, hanem a meglévőkből csoportosítanak át embereket. Ebben a pillanatban még nem tudni, hogy kiket csoportosítanak át, hiszen az új intézmények még nem alakultak meg. Szerintem ez a folyamat nyár végéig biztosan befejeződik – részletezte Deli.

Pásztor István az utóbbi fél, illetve két-három évben nem látta a tartományi adminisztráció valós ésszerűsítésére irányuló elkötelezettséget. Ez nemcsak tartományi, hanem köztársasági és önkormányzati szinten is jellemző, véli Pásztor.

– Az alapvető probléma egyébként nem az adminisztráció ésszerűsítésében keresendő, hanem annak hatékonyságában, illetve a gazdaság alacsony szintű pörgésében. Az adminisztráció valóban nagy, ugyanakkor ez nem a mostani kormányzat vétke. Örökölt állapotról van szó, amelyen azért nem lehet érdemben változtatni, mert hiányzik a reális mozgástér, amely irányába el lehetne mozdítani a felesleget. Az, hogy az emlegetett 110 személy a jövőben nem a tartományi adminisztrációban dolgozik, hanem valamely tartományi alapítású intézményben vagy alapban, költségvetési szempontból teljesen jelentéktelen és a demagógia része – fogalmazott Pásztor.