2024. július 16., kedd

Negyedmilliót biztosításra

VMSZ: Gondok vannak a tartománynak szavatolt költségvetési pénzekkel és a mezőgazdászokat érintő járulékokkal

Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke tegnapi sajtótájékoztatóján kiemelte, hogy a tartomány nem kapja meg Belgrádtól az alkotmány által szavatolt pénzösszegeket, Fremond Árpád, a párt parlamenti képviselője pedig elmondta, hogy több módosítási indítványt is benyújtanak a nyugdíj- és egészségbiztosítási törvénnyel kapcsolatban, amelyek a földművesek érdekeit hivatottak védeni. A VMSZ elnökének beszámolója szerint a megígért 10 milliárd dinár helyett eddig csak 1,4 milliárd dinárt utalt át Belgrád Vajdaságnak.

– Folyamatos az alkotmánysértés, az alkotmányos rendelkezés be nem tartása, a költségvetési törvényszintre emelt átverés. Mindennek pedig az a következménye, hogy az itt megtermelt javakat, valamint az itt befizetett adókat máshol használják fel – mondta Pásztor István.

Szavai szerint mindennek az az eredménye, hogy a Vajdasági Nagyberuházási Alap és a tartományi kormány helyzete tarthatatlanná vált, a tartomány ugyanis az eddig elvégzett munkákért több mint 3,5 milliárd dinárral tartozik a különféle projektekben részt vevő a cégeknek.

– Hiába adták át az elszámolást, mivel Belgrádból nem kapunk pénzt, nem tudjuk őket kifizetni. Emiatt pedig sokan csődbe kerülhetnek, hiszen nem tudják kifizetni a szállítókat, a partnereket, a munkásokat – jegyezte meg a VMSZ elnöke.

Szavai szerint a helyzet tarthatatlan, mivel amellett, hogy jó cégekről van szó, a tartományi kormány önhibáján kívül olyan helyzetbe sodródott, amelyben nagyberuházási szélhámosnak tűnik. Kiemelte: ezáltal nemcsak a vajdasági magyarság számára fontos projektumok kerültek veszélybe, hanem az összes olyan projektum is, amelybe a tartomány területén belekezdtek.

Fremond Árpád, a VMSZ parlamenti képviselője elmondta, hogy a termelőkkel nemcsak a mezőgazdasággal elviekben foglalkozó törvényekkel kell foglalkoznia, hanem az olyan jogszabályoknak is, mint a nyugdíj- és egészségbiztosításról szóló törvény. Szerinte a nyugdíjbiztosításról szóló törvényt az év elején kezdték alkalmazni, annak ellenére, hogy egyes rendelkezései a – VMSZ képviselői szerint – nem voltak teljesen érthetőek, és nem érkeztek rájuk az év folyamán pontos magyarázatok. Ezekre várnak most választ.

– Az a legnagyobb problémánk, hogy a jogszabály nem egyértelműsíti, kik tartoznak a mezőgazdasággal foglalkozó személyek közé. Félő, hogy egy család minden egyes tagját, még azokat is, akik háziasszonyként dolgoznak, vagy azokat, akik csupán arra a címre vannak bejelentve, amelyre a gazdaság is, egészség-, valamint nyugdíjbiztosítással fognak terhelni. Eddig egyetlenegy személynek, a gazdaság hordozójának kellett egészségbiztosítást fizetnie, a család többi tagja pedig rajta keresztül kaphatta meg a betegkönyvét – magyarázta a parlamenti képviselő.

Az egészségbiztosításról szóló jogszabállyal kapcsolatban a VMSZ képviselői módosítanák azt a rendelkezést, miszerint azokat a 15 éves személyeket is köteleznék az egészségügyi járulék befizetésére, akik nem folytatták iskolai tanulmányaikat.

– Nem ellenezzük a járulék kötelezővé tételét azok számára, akik 15 évesen mezőgazdasággal szeretnének foglalkozni, de ellenezzük, hogy automatikusan erre kötelezzék azokat a családtagokat, akik nem folytatták tanulmányiakat, s esetleg máshol szeretnének elhelyezkedni. Az adóhivatal nem kérdezi meg a családtól, hogy ki az, aki ténylegesen mezőgazdasággal foglalkozik, hanem egyszerűen megnézi, ki tartozik a háztartásba – szögezte le a parlamenti képviselő.

Szavai szerint nem értenek egyet a jogszabály azon részével, amely a családi gazdaság nagyságáról rendelkezik.

– Nem hinném, hogy Vajdaságban egy fél hektáron működő gazdaságból ki lehet fizetni egy 4 tagú család egészség- és nyugdíjbiztosítását – vetette fel Fremond.

Mint megjegyezte, ha elfogadják a törvényt, akkor egy négytagú család esetén – amely félhektáros gazdaságból él – a nyugdíjbiztosítás fejenként 42 ezer dinárba, az egészségbiztosítás pedig 17 ezer dinárba kerülne személyenként, így összesen 240 ezer dinárt kellene fizetnie a családnak. Egy ekkora kiadás viszont nehéz helyzetbe hozná a családokat.