2024. július 16., kedd

Valljuk magunkat magyarnak!

A vajdasági magyar pártok nemzeti ügyként tekintenek a népszámlálásra

Hamarosan megkezdődik a soron következő népszámlás Szerbiában. A terepi összeírók október 1-je és 15-e között keresik fel a háztartásokat. Összeállításunkban arra kerestük a választ, hogy a vajdasági magyar pártok miként vélekednek a népszámlálásról és milyen módon kampányolnak amellett, hogy minél több vajdasági magyar vallja meg nemzeti hovatartozását.

VMSZ: NEMZETI ÜGY

Nemzeti ügynek tekinti a Vajdaági Magyar Szövetség azt, hogy a népszámlálás alatt minél többen vallják meg magyarságukat, nyilatkozta Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke. Megjegyezte, október 1-je és 15-e között fontos, hogy mindenkit összeírjanak, valamint figyeljünk arra, hogy a népszámlálási biztos kérdezzen rá a nemzeti hovatartozásra, a vallási elkötelezettségre és hogy milyen vallásúnak valljuk magunkat.

– Arra kérünk mindenkit, hogy ezekre a kérdésekre okvetlenül válaszoljanak, mégpedig a nemzeti hovatartozás esetében vallják meg magyarságukat – hangsúlyozta a VMSZ elnöke.

Szavai szerint a VMSZ meggyőződése, hogy a vajdasági magyar közösséget a nemzethez tartozás érzése és annak a bizonyítása tarthatja meg, és többek között a népszámlálás ebből a szemszögből is kiemelten fontos ügynek tekintendő.

– A népszámlálással kapcsolatos kampány – miszerint minél többen vállalják nemzetiségüket – nem pártpolitikai, hanem nemzeti kérdés. A VMSZ a saját eszközrendszerét, pártstruktúráját igénybe véve erőteljes kampányt kezdett el és folytat egészen az utolsó napig – fejtette ki Pásztor István.

Szavai szerint az írott sajtóban már többször megjelent a buzdítás, valamint ugyanez történik az elektronikus sajtóban is, lakossági fórumokat szerveznek, illetve több tízezer szórólapot is nyomtatnak. Ezeken a szórólapokon megtalálhatók azok a telefonszámok és elérhetőségek, amelyeken segítséget lehet kérni vagy panaszt lehet tenni, ha valamiféle rendellenességet tapasztalnak az összeírás során.


VMDP: KÖZÖS STRATÉGIA NÉLKÜL

A Vajdasági Magyar Demokrata Párt a népszámlálást, azt, hogy minél több magyar megvallja nemzetiségét és vallását, nemzeti ügynek tekinti, szögezte le lapunknak Ágoston András, a VMDP elnöke. Kiemelte, a párt anyagi képességeinek megfelelően részt vesznek a népszerűsítő kampányban, sajnálják azonban, hogy erre vonatkozólag a vajdasági magyar pártoknak nincs közös stratégiájuk.

– Ez a hiányosság azonban nem akadályozhat meg bennünket abban, hogy mindenütt, ahol jelen vagyunk, a polgárokkal való közvetlen kommunikáció útján megtegyünk mindent a siker érdekében – hangsúlyozta Ágoston András.

Mint megjegyezte, ezen túlmenően a szórványban, elsősorban Versec, Fehértemplom és Kevevára térségében a helyszínen is szólni fognak az ott élő magyarokhoz. A minél hatékonyabb fellépés érdekében igyekeznek majd a gyakorlatban is együttműködni a magyar pártokkal.

– Fontosnak tartjuk, hogy a szórványba is eljusson a népszámlálással kapcsolatos üzenetünk – jegyezte meg a VMDP elnöke.

Szavai szerint a VMDP közvetlenül, szórólapok útján, s amennyiben ez lehetséges, a tájékoztatási eszközökön keresztül is megszólítja a vajdasági magyarságot, hogy minél több magyar vallja meg nemzetiségét és vallását.


MPSZ: LEGYÜNK BÜSZKÉK

A vajdasági magyarság megmaradása érdekében nagyon fontos, hogy minden magyar felvállalja nemzetiségét, hangsúlyozta Rácz Szabó László, a Magyar Polgári Szövetség elnöke.

– Nem kell félnünk, büszkéknek kell lennünk – mondta Rácz Szabó.

Szavai szerint ha egy közösség meg akar maradni, akkor be kell bizonyítania azt, hogy joga van élni az adott területen, s ezért fontos, hogy minél magasabb arányt tudjunk felmutatni az összeírásban. Mint megjegyezte, ha egy népesség száma egy kritikus küszöb alá csökken, akkor nem veszik többé komolyan őket.

– Bizonyos szemszögből nézve a vegyes házasságban élőknek is azt tanácsolnám, hogy mindenki vallja meg nemzetiségét. Természetesen ez nagyon nagy gondot jelenthet a fiataloknak, hiszen megsérthetnek valakit, de gondoljanak arra, hogy a magyarságnak nagyobb szüksége van a segítségükre, mint a többségi nemzetnek – mondta az MPSZ elnöke.

Megjegyezte, az MPSZ kampányolni fog amellett, hogy az összeíráskor minél többen vállalják nemzetiségüket, azonban hogy ez miként fog történni, a párt költségvetésétől függ, az viszont biztos, hogy az adott kérdésről a párt aktivistái személyesen is beszélnek majd a polgárokkal.


MRM: AZ ÉRDEKÉRVÉNYESÍTÉS MIATT IS FONTOS

A kisebbségi közösség életében a népszámlálás mindig is fontos eseményt jelentett, vallotta László Bálint, a Magyar Remény Mozgalom elnöke.

– A társadalmi és a politikai élet ma teljesen más, mint tíz vagy húsz évvel ezelőtt, ezért ma már nem szabadna, hogy gondot jelentsen a nemzetiség megvallása – mondta az MRM elnöke.

Mint megjegyezte, várhatóan a magyar nemzetiségűek száma kisebb lesz, mint az előző összeíráskor – sokan elvándoroltak, valamint a demográfiai mutatók is negatívak –, de továbbra is minden magyar számít, hiszen a sikeres közösségi érdekképviselet sokban függ a közösség létszámától.

– Iskoláink, egyházaink, médiánk és kulturális egyesületeink állami támogatása is sokban függ attól, hogy hányan vallják meg közülünk nemzetiségüket, vallásukat – érvelt az MRM elnöke.

Mint megjegyezte, az MRM támogatja a Magyar Nemzeti Tanács megfigyelőinek munkáját, valamint aktivistáikkal igyekeznek minél több polgárt megszólítani a siker érdekében. A párt anyagi lehetőségeinek megfelelően legfőképp az interneten igyekeznek kampányolni, de segíteni fognak mindenkinek, aki kérdéssel vagy panasszal fordulna pártjukhoz.


MINDEN MAGYAR SZÁMÍT

A Vajdasági Magyarok Demokratikus Közössége is elkezdte népszámlálási kampányát, nyilatkozta Csonka Áron, a párt elnöke. Szavai szerint különböző szórólapokat készítenek és egy plakátot is, amelyek nemsokára Vajdaság különböző magyarlakta településein megtalálhatóak lesznek.

– Jelszavunk: „Válaszolj, és ne feledd: Kellesz nemzetednek! Mert minden magyar számít!” – mondta a VMDK elnöke.

A szórólapokon ugyanakkor arra hívják fel a figyelmet, hogy október 1-je és 15-e között, a népszámlálás alkalmával nemzettársaik követeljék a kérdezőbiztosoktól a P–1 népszámlálási ív etnikai jellemzők alatt szerepelő 21. Nemzeti hovatartozás, 22. Anyanyelv és 23. Vallás kérdések kitöltését. Mint megjegyezte erre azért van szükség, mert a rossz törvény egyik oldala az is, hogy nem kötelező ezekre a kérdésekre válaszolni.

– Attól félünk, emiatt a kérdezőbiztosok nem fognak külön kitérni arra, hogy meg is válaszoltassák a 21-es kérdést. De az sem lett kötelezővé téve a törvényben, hogy a biztosoknak ismerniük kell az adott közösség nyelvét – vélekedett Csonka Áron.

Végezetül megjegyezte, hogy az elkövetkező tíz évben az adatok, amelyeket az idei népszámlálás fog szolgáltatni, meghatározóak lesznek a magyar közösségre nézve, úgy politikai, mint gazdasági értelemben, vagy az iskoláztatási rendszer kiépítésében.