2024. november 22., péntek

Az Alkotmánybírósághoz került a labda

A VMSZ átadta beadványát a vagyon-visszaszármaztatási és kárpótlási törvény alkotmányossági felülvizsgálatára

A Vajdasági Magyar Szövetség átadta a Szerbiai Alkotmánybíróságnak a vagyon-visszaszármaztatási és kárpótlási törvény alkotmányossági felülvizsgálatára vonatkozó beadványát.

– A VMSZ parlamenti képviselői 2011. október 14-én a VMSZ elnökségének 2011. október 3-i határozata értelmében, beadvánnyal fordultak Szerbia Alkotmánybíróságához, kezdeményezve a vagyon-visszaszármaztatási és kárpótlási törvény alkotmányossági felülvizsgálatát. A Vajdasági Magyar Szövetség meggyőződése, hogy a kollektív bűnösség elvét törvényerőre emelő törvényi rendelkezés ellentétes az Emberi Jogok Európai Egyezményével, valamint több ponton megsérti Szerbia alkotmányát és hatályos törvényeit. Reméljük, hogy tekintettel a kérdés fontosságára, az Alkotmánybíróság még a törvény alkalmazásának megkezdése előtt állást foglal a beadványunkkal kapcsolatban. Ezzel együtt a VMSZ elsődleges célja továbbra is a kérdés törvénymódosítás útján történő rendezése. Ezúton is nyilvánosan indítványozzuk, hogy ez ügyben a következő napokban tárgyalások kezdődjenek a Vajdasági Magyar Szövetséggel – áll a Pásztor István aláírásával ellátott közleményben.

A témához kapcsolódóan Boris Tadićszerb államfő megállapította, hogy a kérdést párbeszéd útján kellene megoldani. A restitúciós törvény nem irányul egyetlen nemzet, így a magyarok ellen sem – szögezte le Tadić.

– Más törvényekhez kapcsolódó jogi megoldásokkal és politikai párbeszéddel tisztázni fogjuk, hogy sem ez, sem más törvény nem veszélyezteti egyetlen közösség nemzeti érdekeit, vagy a szerb állampolgárok jogait – hangsúlyozta Tadić.

A Liberális Demokrata Párt egy parlamenti bizottság megalakítását követelte, amelynek az lenne a feladata, hogy a Magyar Országgyűlés képviselőivel rendezzék a vagyon-visszaszármaztatási törvény körüli kérdéseket. Az LDP ezenfelül felszólította Božidar Đelić kormányalelnököt, hogy vegye át Vuk Jeremić külügyminiszter feladatát és kísérelje meg Budapesten megoldani a problémákat. Ivan Andrić, az LDP képviselője megengedhetetlennek tartja, hogy Szerbia tagjelölti státusát egy szomszédos ország vétózza meg.

Andrić ugyanakkor megismételte a párt állásfoglalását, hogy a megszálló erők képviselőit, illetve örököseiket ki kell zárni a restitúció folyamatából. Állásfoglalásunkat Budapesten is kész vagyok megvédeni – tette hozzá.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás