2024. november 22., péntek

Régi üzleti kapcsolatok felélesztése

A valamikori Jugoszláviában Vajdaságnak csak egy hajszálnyival volt kevesebb a bruttó társadalmi összterméke, mint Szlovéniának
Szlovén–vajdasági gazdasági együttműködésről szóló szerződést írtak alá (Fotó: Ótos András)

A régi időkre visszanyúló, emberi és üzleti kapcsolatokat felelevenítő összejövetelt szerveztek Újvidéken, amelynek során az egykori JSZSZK két legfejlettebb régiójának gazdasági szakemberei találkozhattak egymással. Szlovéniáról és Vajdaságról van szó.

Mielőtt szétesett volna a valamikori Jugoszlávia, Vajdaságnak csak egy hajszálnyival volt kevesebb a bruttó társadalmi összterméke, mint Szlovéniának. Mára ez a helyzet jócskán megváltozott, hiszen a szlovénok GDP-je tizenkétszerese a vajdaságinak. Ezért számunkra Szlovénia az ígéret földjévé vált. Éppen ezért talán követhetnénk a jó példát, s ennek szellemében köttetett meg csütörtökön este Újvidéken a szlovén és a vajdasági ügyvitelek között a gazdasági és technikai együttműködésről szóló szerződés, de ugyanilyen okmányt írtak alá a szlovénok a Vajdasági Gazdasági Kamarával, Zombor városával és a Vajdasági Rádió és Televízióval.

A szlovén vendégeket köszöntő Egeresi Sándor, a Tartományi Képviselőház elnöke a régiók közötti szorosabb együttműködésben látja a gazdasági fellendülést útját. Szerinte Vajdaság, mint régió, sokkal gyorsabban és látványosabban fejlődhetne, ha meg lenne a politikai akarat ahhoz, hogy bizonyos törvények mielőbb megszülessenek. Ezek közé sorolta Egeresi Sándor a közvagyonról, a tartomány pénzeléséről, a fiskális decentralizációról és a valós decentralizációról szóló jogszabályokat.

Pásztor István tartományi gazdasági miniszter ecsetelte, hogy Szlovéniával az elmúlt 10 év alatt szorosabbra fűződött a gazdasági együttműködése Vajdaságnak. S ez a mostani együttműködési szerződéssel még egy határozott előrelépést jelent. Az elmúlt időszakban nálunk az egyik legnagyobb befektető Szlovénia volt, és a mai napig folyamatosan kitapintható a szlovénok érdeklődése Vajdaság iránt. De Pásztor István állítja, hogy a szlovénok nyitottak a mi cégeink ottani megjelenése tekintetében is.

A gazdasági mutatók kedvezőek az együttműködés terén, csakhogy a tavalyi adatokat idézzük: 264 millió 899 ezer amerikai dollár értékűre tehető az árucsere-forgalom Szlovénia és Vajdaság között. Ebből a kivitel 155 millió 151 ezer dollár volt, a behozatal összege pedig 109 millió 448 ezer dollár. Vajdaság árucsere-forgalmában Szlovénia részévétele 3,6 százalékosra tehető, ebből 5 százalék a kivitel és 2,5 százalék a behozatal. Szlovénia egyébként a hetedik helyen áll azon államok között, amelyek a legnagyobb értékben folytatnak árucsere-forgalmat Vajdasággal. Ha visszapillantunk arra, hogy milyen arányú volt a kivitel Vajdaságból Szlovénia irányába 2003-tól 2009-ig, egyértelmű a növekedés egészen 2008-ig, majd tavaly egy kisebb visszaesés volt tapasztalható, amit mindenképpen a gazdasági válsággal lehet magyarázni. Hét évvel ezelőtt 31,5 millió dollár volt a kivitel összege, 2004-re ez 51,6 millióra növekedett, a következő évben 60,4 millió volt, 2006-ban 82,4 millió lett, 2007-ben felugrott egész 129,78 millióig, majd ez egy évre rá még fokozódott 184,12 millió lett, és tavaly visszaesett 155,15 millióra. Konkrét árura lebontva a szlovénok leginkább a napraforgóolajat exportálják tőlünk, ami a kivitelre kerülő árunak a 14 százalékát teszi ki, 8 százalékos a gépjármű- és traktoralkatrészek exportja. Meglehetősen sok bőrt szállítunk a szlovénoknak (5 százalék). A szójaolaj is eléggé keresett, és nyersanyagként a vas, az acél és a réz. Visszafelé mi Szlovéniából gépalkatrészeket, papírt, kartont, a malmok működéséhez szükséges alkatrészeket, gyógyszert, műanyag szövőszálat, hidegen préselt fémeket importálunk.

Az üzletember-találkozón részt vett Branislav Beljić, aki a Viator and Vektor újvidéki székhelyű szlovén szállítmányozó társaságnak az igazgatója. Mint kiderült, Vajdaság- és Szerbia-szerte hét irodájuk van, ahol 230 foglalkoztatott dolgozik. Újvidék mellett Szabadkán, Palánkán és Mitrovicán fogadják az ügyfeleket. Az általa képviselt cég Szlovéniában jött létre 46-47 évvel ezelőtt, majd amikor a magánosítási folyamat elindult, természetesen ez is magánkézbe került. Mintegy 13 évvel ezelőtt nyitottak képviseletet Vajdaságban, s azóta zökkenőmentesen minden évben jobb és jobb eredményt tudnak megvalósítani. Ő, mint a vajdasági részleg igazgatója, nagyon elégedett. Dicséri a pontos és korrekt ügyvitelt és az üzleti hozzáállást, és a náluk foglalkoztatottak is valamennyien ezt a nézetet vallják.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás