2024. július 17., szerda

A jó kapcsolatok szimbóluma

Megnyílt a mórahalmi Kolo Szerb Kulturális Központ
A Kolo központ négyszáz fő befogadására alkalmas (Fotó: Gergely Árpád)

A Kolo központ négyszáz fő befogadására alkalmas (Fotó: Gergely Árpád)

A Colourful Cooperation elnevezésű Interreg IPA Magyarország–Szerbia Határon Átnyúló Együttműködési Program keretében Mórahalmon szerb kulturális központ épült, amelynek alapkövét 2018 januárjában helyezték le. Az épület az eltelt időszakban teljes egészében elkészült, a központ Életadó Forrás nevű kápolnáját az idén áprilisban szentelték fel, és tegnap sor került a Kolo Szerb Kulturális Központ ünnepélyes megnyitójára is. Az eseményen számos magas rangú vendég volt jelen, többek között Szijjártó Péter, Magyarország külgazdasági és külügyminisztere, Fekete Péter, Magyarország Emberi Erőforrások Minisztériumának kultúráért felelős államtitkára, Nikola Selaković, Szerbia elnökének főtitkára, Vladan Vukosavljević, Szerbia művelődési és tájékoztatási minisztere, valamint Pásztor István, a vajdasági tartományi kormány elnöke.

A tegnapi rendezvény a Kolo négyszáz fő befogadására alkalmas épülete előtt a magyar és szerb nemzeti színű szalagok átvágásával kezdődött, és a művelődési központ nagytermében folytatódott. Mórahalom városa július 8-át Szerbia napjának nyilvánította, és a jövőben minden évben ezen a napon átadják a vándorkulcsot egy szerbiai településnek, amely így lehetőséget kap arra, hogy saját kulturális, társadalmi, gazdasági értékeiket bemutassa Magyarországon és az Európai Unióban. A Balkán kulcsát most adták át első ízben, és azt Nagybecskerek küldöttsége kapta meg. A kulcsot a bánáti település polgármestere, Čedomir Janjić Nógrádi Zoltántól, Mórahalom polgármesterétől vette át.

A szalagátvágás pillanata (Fotó: Gergely Árpád)

A szalagátvágás pillanata (Fotó: Gergely Árpád)

Szijjártó Péter: A két ország nemzeti közösségei, kisebbségei összekötnek, és nem elválasztanak minket (Fotó: Gergely Árpád)

Szijjártó Péter: A két ország nemzeti közösségei, kisebbségei összekötnek, és nem elválasztanak minket (Fotó: Gergely Árpád)

Szijjártó Péter ünnepi beszédében szót ejtett a magyar és a szerb nemzet közötti barátságról, amely elmondása szerint történelmi csúcson van, és ennek kulturális és gazdasági előnyei is vannak.

– Magyarország és Szerbia kapcsolata a kölcsönös tiszteleten és megbecsülésen alapszik. A szerb és magyar politikai vezetők minden gond nélkül tudnak egymással őszintén, képmutatás nélkül beszélni még a legfontosabb kérdésekről is, és ez különösen nagy érték manapság. Egymás kisebbségeit nem feszültségforrásnak, hanem erőforrásnak tekintjük. A két ország nemzeti közösségei, kisebbségei összekötnek, és nem elválasztanak minket – fogalmazott Magyarország külügyminisztere. Szijjártó emellett hangsúlyozta, hogy Magyarország kormánya támogatja a területén élő nemzeti kisebbségeket, és biztatja őket arra is, hogy ápoljanak szoros kapcsolatot anyaországukkal, hisz ez biztosítja azt, hogy az adott országgal meglévő kétoldalú kapcsolatok is egyre erősebbek lehessenek.

– A Kolo Szerb Kulturális Központ megnyitása ékes bizonyítéka annak, hogy Magyarország és Szerbia egymás kultúrájára értékként tekint, amely gazdagabbá teszi mindkét nemzetet. A mórahalmi Kolo és az azonos projektum keretében Palicson épülő magyar művelődési központ tulajdonképpen a híd szerepével bír, annak érdekében, hogy a kultúráink közötti kölcsönös megbecsülés és tisztelet, és ennek nyomán a két nép együttműködése a jövőben még szorosabb legyen – fogalmazott Szijjártó Péter.

Nikola Selaković felszólalásában kiemelte, hogy a művelődési központ megnyitása csak egy kis részét képezi mindannak, amit a Szerbia és Magyarország közötti jó politikai kapcsolatoknak köszönhetünk.

– A szerbeket és a magyarokat nemcsak a több évszázados kulturális örökség, a keresztény gyökerek kötik össze, hanem a jövő is – mondta a főtitkár.

Pásztor István: A Kolo megnyitásával harmincéves álom valósult meg (Fotó: Gergely Árpád)

Pásztor István: A Kolo megnyitásával harmincéves álom valósult meg (Fotó: Gergely Árpád)

Pásztor István szavai szerint a Kolo megnyitásával egy csaknem harmincéves álom valósult meg.

– A régiók közötti együttműködés számomra mindennapos munkát jelent. Nógrádi Zoltánnal a kilencvenes években kezdtünk megbeszéléseket arról, hogy ezen régiónak milyennek kellene lennie. Akkor egy ilyen dologról álmodoztunk, egy olyan dolgot terveztünk, mint amilyen ma itt megvalósult. Abból a szempontból nézve nem sok esélye volt annak, hogy ez megtörténhet. A legnagyobb küzdelmet nem az ellenfeleinkkel kellett megvívnunk, hanem saját magunkkal, és úgy érzem ebben van a két nemzet közötti jó kapcsolat kulcsa is. Arra törekedtünk, hogy a Colourfull Cooperationból stratégiai jelentőségű projektumot csináljunk, és úgy gondolom, a mórahalmi és a palicsi művelődési központ a két ország közötti jó kapcsolatok szimbóluma, amely hosszú távú együttműködést alapozhat meg. A két központot tartalommal is meg kell töltenünk, ebben számítunk a két ország vezetőinek támogatására – fogalmazott Pásztor István.

A Kolo megnyitását kulturális műsor tette ünnepélyesebbé, amelyen fellépett többek között a Vajdasági Rádió és Televízió népi zenekara, a nagybecskereki Szent Szerafin énekkórus, Balázs Piri Soma, valamint a belgrádi Kolo együttes. A program részeként Dalibor Milenković, szerb ortodox lelkész felszentelte az új központot.

A gálaműsor zárásaként Duka Félix, az Egy-Másért Ifjúsági és Közösségfejlesztő Egyesület elnöke, a Colourful Cooperation mórahalmi projektumfelelőse, valamint Laczkó József, a Kolo központ kivitelezését végző Bauszer Kft. ügyvezető igazgatója mondtak pohárköszöntőt az új központra.