2024. július 17., szerda

Az egyenlő jogok felé vezető út

Hetvenéves a Vajdasági Vakok Szövetsége – Az állam elkötelezte magát a fogyatékossággal élők felkarolása mellett

Eddigi tevékenységével, eredményével, az állami intézményekkel megvalósított együttműködéssel elégedett a fennállásának hetvenedik évfordulóját ünneplő Vajdasági Vakok Szövetsége, de a törvényes kereten még lehetne módosítani annak érdekében, hogy a lakosságnak ez a rétege is élhetőbb mindennapokat mondhasson magáénak – hangzott el ma Újvidéken az M Stúdióban a Szövetség jubileuma alkalmából megtartott díszülésen, melyen nagy számú hazai és külföldi szervezet tagjai képviseltették magukat. Velibor Pilić, a Szövetség aktivistája felszólalásában rámutatott arra, hogy ez a szervezet a tartományban mintegy 3500 tagot számlál, köszönetet mondott a tartományi és az állami szerveknek a kapott segítségért, de arra is rávilágított, hogy társadalmunkban még sokat kell tenni azért, hogy teljesen egyenlő jogokról, hozzáférhetőségről beszélhessünk. Mint mondta, a díszülésnek a társadalomhoz intézett fő üzenete az kell hogy legyen: ha mi nem is látunk benneteket, nektek látnotok és hallanotok kell minket.

Pásztor István is átvehette az együttműködésért járó kitüntetést (Fotó: Ótos András)

Pásztor István is átvehette az együttműködésért járó kitüntetést (Fotó: Ótos András)

A rendezvényen – többek között – jelen volt és az együttműködésért járó kitüntetést átvehette Zoran Đorđević köztársasági foglalkoztatási és szociálpolitikai miniszter, Pásztor István, a tartományi képviselőház elnöke, Dragana Milošević tartományi művelődési és tájékoztatási titkár. A helyszínen Predrag Vuletić szociálpolitikai, demográfiai és nemi egyenlőségügyi titkár átvette az Igor Mirović tartományi kormányfőnek adott elismerést, és tolmácsolta Mirović üdvözlő szavait. Đorđević az oklevél átvételekor elmondta, hogy a kormány egyik kiemelkedő célja változtatni a fogyatékossággal élőkhöz való viszonyuláson, támogatni azoknak a szervezeteknek a munkáját, amelyek ezeknek a személyeknek a helyzetén szeretnének javítani. Mint mondta, a Vajdasági Vakok Szövetségének most két Braille-nyomtató vásárlását teszik lehetővé, de a továbbiakban is támogatják a tevékenységüket.

Pásztor arra helyezte a hangsúlyt, hogy eszmei meggyőződésben, elhivatottságban, célkitűzésekben létezhetnek különbségek a politikai pártok és azok képviselői között, abban azonban nem, hogy támogatni kell a humánus munkát. Ezt minden párt egyaránt vallja és az egyesület tagjait arról biztosította, hogy a továbbiakban is számíthatnak támogatásra. Mint mondta, a kapott elismerést elsősorban az intézmény, a parlament elismerésének tekinti, ez az egyesület tagjaival kialakított tartalmas kommunikációnak köszönhető.

Györe Árpád: Ne hagyjuk magukra a vak és gyengénlátó embereket! (Fotó: Ótos András)

Györe Árpád: Ne hagyjuk magukra a vak és gyengénlátó embereket! (Fotó: Ótos András)

Nagy Sándor a magyarországi szervezet tevékenységéről számolt be (Fotó: Ótos András)

Nagy Sándor a magyarországi szervezet tevékenységéről számolt be (Fotó: Ótos András)

Nemcsak deklaratív, hanem valódi, kézzel fogható támogatást nyújt a tartomány a vakok és gyengénlátók szervezeteinek, értékelte Milošević, aki szerint a foglalkoztatás és az érintettek számára elengedhetetlen felszerelés beszerzése terén még akad tennivaló.

Györe Árpád, a Zentai Vakok és Gyengénlátók Szervezetének elnöke a médiának nyilatkozva elmondta, majdnem száz tagot számlálnak. Projektumok írásával foglalkoznak, problémát jelent azonban, hogy a tevékenység finanszírozására nem áll elég pénz a rendelkezésükre.

– Az a tapasztalat, hogy a vakoknak, gyengénlátóknak is gazdag programlehetőségeket kell felkínálni. Nem tesz jót ezeknek az egyéneknek az, ha elhanyagolják őket, s helyzetük, fogyatékosságuk miatt nyugtalankodnak. Sport, kultúra, hazai és külföldi rendezvények is szóba jöhetnek. Fontos az egyén figyelmének a lekötése – nyilatkozott a zentai szervezet vezetője.

Magyarországról is érkeztek vendégek a jubileumi ünnepségre. Nagy Sándor, a Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetségének elnöke közölte, számos szolgáltatást nyújtanak: hangos könyvtárat üzemeltetnek, vakvezetőkutya-kiképző iskolát tartanak, Braille-könyvtárat működtetnek. – Új szolgáltatást is bevezettünk uniós támogatással, távoli segítséget nyújtunk okostelefon segítségével a látássérült embereknek. A sérült telefonon felhívja az operátort, az ott ülő, látó ember segítségével információt kap arról, amire szüksége van: milyen színű a kezében tartott ruha, milyen címletű pénzt tart kezében, vagy mit tartalmaz a kapott hivatalos levél, ugyanakkor a közlekedésben is igényelhet eligazítást – ismertette a részleteket Nagy.