2024. július 17., szerda

Folytonosan fejlődő ágazat

Sok a tennivaló az egészségügy előbbrevitelét illetően – Megtartották a Vajdasági Orvostársaság éves közgyűlését Újvidéken
Fotó: Ótos András

Fotó: Ótos András

Egy dinamikus tevékenységet folytató szervezet a Vajdasági Orvostársaság, amellyel évek óta tartalmas intézményes együttműködést folytat a tartományi képviselőház. Erről tanúskodik annak a ténye is, hogy az egyesület minden alkalommal éppen Újvidéken, a parlament nagytermében tartja éves közgyűlését – mutatott rá ma az esemény kapcsán adott nyilatkozatában Pásztor István, a parlament elnöke.

Nem köthető politikai mandátumokhoz és tisztségekhez az, amit magával a társasággal, az orvosi hivatással és hitvallással kapcsolatban gondol – mondta a házelnök üdvözlőbeszédében. Egy értékrendszerről, emberi hozzáállásról van szó, a gyógyítás tudományával foglalkozók megbecsülése civilizációs értékek elsajátításának a kérdése. Arról biztosította az Orvostársaság valamennyi tagját, hogy támogatására számíthat a következő választásokat követően is, függetlenül attól, milyen eredmények születnek. Van hasonlóság a politikus és az orvos között – fűzte hozzá –, mindkettő szeretné minél jobban megérteni, hogyan érzik magukat az emberek, milyen változásokra lenne szükség annak érdekében, hogy élhetőbbé váljanak a mindennapjaik.

Dr. Németh Gyöngyi az elvándorlást jelölte meg az egyik legnagyobb gondként (Fotó: Ótos András)

Dr. Németh Gyöngyi az elvándorlást jelölte meg az egyik legnagyobb gondként (Fotó: Ótos András)

Prof. dr. Ksenija Bošković: Aki ezt a hivatást választja, azt nem kizárólag az egzisztenciális körülmények vezérlik (Fotó: Ótos András)

Prof. dr. Ksenija Bošković: Aki ezt a hivatást választja, azt nem kizárólag az egzisztenciális körülmények vezérlik (Fotó: Ótos András)

Felszólalásában prof. dr. Nedeljko Radlović, a Szerbiai Orvostársaság főtitkára közölte, jelentős eredményeket értek el az elmúlt időszakban a szakma tekintélyének növelése terén. Rámutatott azonban arra, hogy a bérek továbbra sem elég magasak, a köztársasági alatt marad az ágazat fizetéseinek átlaga, s arra kérte a politikumot, tegyen meg mindent azért, hogy ez a helyzet megváltozzon, hiszen értékes szakemberek hagyják el az országot. A sajtónak adott nyilatkozatában, erre a felvetésre reagálva Pásztor elmondta: egyetért vele, hogy az egészségügy helyzetének a javítása a mindenkori politikum és hatalom elsődleges feladata. Ma sincs ez másként, amikor jobb a helyzet, mint korábban volt, de azzal is tisztában kell lennünk, hogy az egészségügyben mindig lehet újabb felújításokat végezni, korszerűbb műszereket beszerezni. Közölte, reméli, hogy a helyzet javulásához hozzá fog járulni a szabadkai, zentai, zombori kórházak felújítása, új berendezések vásárlása is. A költségvetést úgy kell alakítani, hogy kiemelt helyen kezelje e kérdéseket, ebben van szerepe a politikumnak – értékelte Pásztor.

Prof. dr. Ksenija Bošković, a Vajdasági Orvostársaság elnöke kijelentette, a közgyűlés fontossága abban mutatkozik meg, hogy egy helyen egyeztethetnek a szakma képviselői, csatlakoznak hozzájuk a gazdasági kamarák, egyetemek, kulturális és tudományos munkával foglalkozó intézmények, például a Matica srpska tagjai is, hogy az együttműködés fejlesztéséről is beszélhessenek. Az egészségügy számos kihívással néz szembe, de – meggyőződése szerint – aki e hivatás mellett dönt, nem kizárólag az egzisztenciális körülményekre koncentrál, amik másutt jobbak lennének. Dr. Németh Gyöngyi, az Újvidéki Egészségház általános orvosa az elvándorlást jelölte meg nyilatkozatában az egyik legnagyobb gondként, magának a konferenciának pedig szerinte is a kapcsolattartás szempontjából van kiemelte jelentősége.