2024. július 16., kedd

Új beruházást adtak át a Masterplastban

A styrodur-gyár éves kapacitása 150 ezer köbméter

Pénteken Szabadkán tartották meg a Masterplast Kft. XPS (zártcellás polisztirol, azaz styrodur) gyárának átadóünnepségét. A zöldmezős beruházás finanszírozására Magyarország Külgazdasági és Külügyminisztériuma 50 százalékos vissza nem térítendő támogatást biztosított HEPA programjának keretében. Az új, 3600 négyzetméteres gyárcsarnokban a legkorszerűbb technológiával működő gépsor biztosítja majd az évenkénti 150 ezer köbméteres gyártási kapacitást. A gyártócsarnokon kívül egy, 2 ezer négyzetméteres raktárcsarnok és egy több mint 10 ezer négyzetméteres szabadtéri raktár megépítése is eleme a projektumnak, míg az alkalmazottak és a minőségellenőrző labor számára 400 négyzetméteres irodaépület épült.

Bunford Tivadar, a Masterplast YU Kft. igazgatója köszöntőjében felidézte a Masterplast group, illetve szerbiai leányvállalatának az elmúlt több mint tíz évben megvalósított legjelentősebb beruházásait, majd az aktuálissal kapcsolatban elmondta, hogy 15 millió eurós projektumról van szó. A saját gyártású hőszigetelő anyagok portfóliójának bővítése fontos eleme a vállalat növekedési stratégiájának.

Ács Balázs, Bunford Tivadar, Magyar Levente és Jenei Gábor átvágják a szalagot (Fotó: Ótos András)

Ács Balázs, Bunford Tivadar, Magyar Levente és Jenei Gábor átvágják a szalagot (Fotó: Ótos András)

– Vállalatcsoportunk stabil pontja Szabadka, míg a szabadkai Masterplast stabil pontja a vajdasági és a szerbiai gazdasági életnek. Számíthat ránk Szabadka és Szerbia, valamint Magyarország és európai üzleti partnereink. Büszke vagyok munkatársaimra és a kivitelezőre, akikkel együttműködve mindössze 15 hónap alatt sikerült felépíteni az új styrodur-gyárat. Szabadka, földrajzi adottságai és a Belgrád–Budapest vasútvonal fejlesztése révén az európai árumozgatás stratégiai jelentőségű régiós központjává fejlődhet. Emellett nagyon fontos lenne, a magyar és a szerb vállalatok számára egyaránt, hogy az országhatárokon hatékonyabbá váljon az áruszállítás – fogalmazott beszédében Bunford Tivadar.

Jenei Gábor, a HEPA Magyar Exportfejlesztési Ügynökség vezérigazgatója emlékeztetett, hogy négy évvel ezelőtt indították útjára a nyugat-balkáni beruházási programot. Ez az első olyan program volt, amely magyarországi vállalatnak nyújtott támogatást azért, hogy leányvállalata, vagy külföldi többségű vegyesvállalata révén valósítsa meg beruházását külföldön. Ennek a folytatása volt az a külpiaci támogatási program, amelynek keretében a Masterplast projektumát is kiválasztották. A program célja, hogy célpiacra vigye a végterméket, vagy a végtermék-előállítást optimalizálja ilyen módon.

Ez a beruházás is szemlélteti Szerbia és Magyarország baráti kapcsolatait, hangsúlyozta alkalmi beszédében Magyar Levente miniszterhelyettes.

Emlékeztetett, hogy amikor a vajdasági gazdaságfejlesztési program már sikeresen működött, Aleksandar Vučić köztársasági elnök azt kérte a budapesti vezetéstől, ne csak Vajdaságban, hanem Szerbia egész területén ruházzanak be. A magyar kormány ezt követően döntött annak a nagyszabású programnak az elindításáról, amelynek célja, hogy a környező országokban – beleértve Szerbiát – segítse a magyar vállalkozásokat és az említett országok gazdaságát is erősítő beruházásokkal, hangsúlyozta Magyar Levente.

– Az alapvető cél érthetően a magyar gazdasági szereplők további erősítése volt, de nem összpontosítottunk volna kiemelten Szerbiára, ha nem lenne ilyan kiváló a kapcsolat a két ország között – összegezte Magyar Levente.

A rendezvényen egyebek mellett részt vett Magyar József, Magyarország belgrádi nagykövete, Csallóközi Eszter szabadkai főkonzul, Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség és a tartományi képviselőház elnöke és Ács Balázs, a Masterplast group alelnöke.

Az íráshoz fotógaléria kapcsolódik, amely itt tekinthető meg. 

Nyitókép: Ács Balázs, Bunford Tivadar, Magyar Levente és Jenei Gábor átvágják a szalagot (Fotó: Ótos András)