Kisboldogasszony ünnepe alkalmából a szokásosnál kevesebb, de még így is több ezer hívő, gyalogos, kerékpáros és személygépkocsival érkező zarándok érkezett hétfőn és kedden a Doroszlói Szentkútra. A délvidéki katolikusok legnagyobb búcsúján, a doroszlói Kisboldogasszony-napi búcsún mindenki gondosan ügyelt a koronavírus-járvány miatti biztonsági, egészségügyi intézkedések betartására.
Hétfőn gyónási alkalom volt, majd előesti szentmise, körmenet és rózsafüzér-imádság zajlott. A misét ft. Erhard Róbert, az újvidéki Mária neve plébánia apátplébánosa szolgáltatta.
A tegnapi ünnepi szentmisét a szabadkai származású prof. dr. Rokay Zoltán címzetes apát, a Budapesti Pázmány Péter Katolikus Egyetem Hittudományi Karának tanszékvezető professzora szolgáltatta. Prédikációjában többek között Szűz Mária születésnapjának vallási és közösségi jelentőségéről beszélt.
– Akik ma együtt vagyunk itt, a Szentkúton, igyekezzünk a Szűz Mária közbenjáró erejéből meríteni és felebarátainknak, embertársainknak az életét, már itt, a földön szebbé, gazdagabbá, boldogabbá tenni, hogy az örök boldogságot is elnyerhessük a Boldogságos Szűz Máriával együtt – emelte ki a címzetes apát.
Az ünnepi szentmise után szentségi körmenet haladt a szentkúti forrásig, ahol szentségi áldást mondtak, majd ft. Verebélyi Árpád címzetes prépost, a kegyhely igazgatója kihirdette az Apostoli Szentszék régen várt döntését a Szabadkai Egyházmegye új püspökéről.
Klemm Valéria, a doroszlói búcsú egyik főszervezője elmondta, ebben az évben is érkeztek kerékpáros, illetve gyalogos zarándokok. Kiemelkedő vállalásnak nevezte a kupuszinai és a szilágyi hívek gyalogos zarándoklatát, továbbá Csikós László zarándoklatát, aki kerékpárral érkezett Magyarkanizsáról.
– A legnagyobb áldozathozatal egy kúlai asszony útja, aki szinte csodával határos módon egymaga vágott neki gyalogosan és teljesítette a Kúla–Doroszló távot oda-vissza. Úgy fogalmazott, neki egyszerűen „el kellett” jönnie a Doroszlói Szentkútra. Fontos volt számára ez a nagy, erőpróbáló áldozathozatal – mondta Klemm Valéria.
Az ünnepen jelen volt Pásztor István, a tartományi képviselőház és a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke, mgr. Hajnal Jenő, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke, Jerasz Anikó, az MNT Végrehajtó Bizottságának elnöke, De Negri Ibolya, az MNT Végrehajtó Bizottságának tagja, dr. Úri Emese, a zombori Egészségházak igazgatója, köztársasági képviselő, Dubacz Éva tartományi képviselő, Csikós László tartományi képviselő, Uzelac Katica tartományi segédtitkár, Antonio Ratković Zombor polgármestere, Nagy-Kosanović Antónia Zombor városi tanácsának tagja, Jankovich Szilárd Zombor városi tanácsának tagja, Pribilla Attila Zombor segédpolgármestere, dr. Goretić Vámoser Györgyi, Zombor város képviselője, Péter István Apatin község képviselője, a Dunatáj Egyesülés elnöke, Sutus Áron, a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség elnöke, Pelt Ilona, a VMSZ nyugat-bácskai körzeti szervezetének elnöke, Gellér Magdolna, Zombor város képviselője. Jelenlétükkel emelték az ünnep rangját a Szent György Lovagrend tagjai is.
A Kisboldogasszony-ünnepi búcsú mindkét napján doroszlói és gombosi önkéntes segítők tették lehetővé, hogy a zarándokokat megfelelő körülmények fogadják, zökkenőmentes legyen a vallási együttlét.
A miséken közreműködött a szabadkai Női kar, a Szabadkai Zeneiskola rézfúvós együttese, a zentai Musica Sacra, továbbá a gombosi Mária-lány viseletbe öltözött két fiatal, Lengyel Loretta és Péity Boglárka.