2024. május 17., péntek

Megalakult az új kormány

Vučević kabinettje 31 tagú, három miniszter a kisebbségi közösségekből került ki

Kétnapos vita után a köztársasági képviselőház csütörtökön megszavazta az új kormányt, amelynek a tagjait Miloš Vučević javasolta. Többen közülük a korábbi kormányban is tevékenykedtek, de vannak új arcok is, akiknek többsége eddig a parlamenti padokban folytatta politikai tevékenységét.

Vučević terjedelmes expozéjában kiemelte, az új kormány a lehető legnagyobb mértékben a folytonosság kormánya lesz. Rámutatott, a következő időszakban az ország sorsát nagyban befolyásolják majd a világ történései, és bár Szerbia nem lehet csendes megfigyelője a történéseknek, ezek után is a békéért és a stabilitás megőrzéséért száll síkra, és az ország gazdasági erősödését tartja prioritásnak.

Vučević kiemelte, a külpolitika két sarokköve a politikai függetlenség és a katonai semlegesség, azzal, hogy az ország továbbra is az eurointegrációra törekszik, hiszen Szerbia földrajzi, gazdasági és kulturális szempontból is Európa része. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy az ország számára a legnagyobb kihívást a szuverenitásának és területi integritásának megőrzése, a Koszovóért folytatott küzdelem jelenti a jövőben is. Szerbia jó kapcsolatot kíván fenntartani az európai, afrikai, dél-amerikai és ázsiai államokkal, mindenképpen Kínával és Oroszországgal, csakúgy az Egyesült Államokkal is. A következő négy évre vonatkozó programjában kiemelte, az Ugrás a jövőbe 2027 elnevezésű projektum keretében számos nagyberuházásra kerül sor, amelyektől újabb fejlesztésekre és gazdasági növekedésre számít. Az új kormány célkitűzése ugyanis a polgárok jólétének növelése – emelte ki.

Ótos András felvétele

Ótos András felvétele

Miloš Vučević három órán keresztül olvasta expozéját a május 1-jére összehívott, a parlament különleges ülésén. Azokat a terveket emelte ki, amelyek a kormánytagok számára prioritást élveznek majd. Elmondta, folytatni kívánja a közúti, vasúti és vízi közlekedés fejlesztését. A megkezdett és tervezett autópályák mellett további 6000 kilométer helyi utat is felújítanak és kiépítenek, amivel teljes mértékben felújítják majd a meglévő úthálózatot. A vasúti beruházásokról szólva közölte, az év végén adják át a forgalomnak a 108 kilométeres, Újvidék és Szabadka közötti gyorsvasutat. Még az idén megkeződnek a munkálatok a Belgrád–Niš szakaszon is.

SPORT, A NEMZET EGÉSZSÉGÉÉRT

A sportba való beruházás a nemzet egészségébe való beruházást jelenti – közölte a továbbiakban, így nagyobb hangsúlyt fektetnek majd a sportinfrastruktúra fejlesztésére is. A sportolóknak szánt költségvetést is növelték. Nemcsak az élsportot, hanem a sportakivitásokat is szeretnék támogatni. Bejelentette a Nemzeti Stadion építését, amelynek a munkálatai már elkezdődtek. Emellett Kragujevac is kap stadiont.

KÖTELEZŐ KÖZÉPISKOLAI OKTATÁS

Kitért arra is, hogy az utóbbi három évben 108 kulturális intézményt újítottak fel. Az EXPO keretében továbbiak kiépítése esedékes. Külön figyelemmel kísérik majd a kulturális örökség megőrzését is.

Bejelentette azt is, mindent megtesznek, hogy a középiskolai oktatás is kötelező legyen. A kormány fókuszában teljes mértékben a fiatalok állnak majd. A fiatalok mintegy 70 százaléka az oklevél megszerzése évében szerezte első munkahelyét. 2022-ben a 18 és a 30 év közötti fiatalok 27 százaléka lett vállalkozó. Öt év alatt 92 ezer fiatal tért vissza Szerbiába. Kiemelte a duális oktatást, ami bizonyította, hogy a fiatalok általa gyakorlati tudást szerezhetnek, és könnyebben munkába is állhatnak. Az egyetemeket is össze szeretnék kötni a gazdasággal. Diákotthonok felújítását és kapacitások bővítését is bejelentette.

 

Ótos András felvétele

Ótos András felvétele

JÓ ÖSSZETÉTEL?

A kormány határozott elkötelezettséggel küzd majd a korrupció és a bűnözés ellen. A nulla toleranciát tűzte ki célul, senki sem lehet „védett vad” – hangsúlyozta a kormányfő.

Amikor e témában ecsetelte az előző kormány eredményeit, és az újnak a céljait, az ellenzéki képviselők közül néhányan a szószékhez vonulva adtak hangot elégedetlenségüknek, felszólalásukban ugyanis számos visszaélésre próbáltak rámutatni, amelyek miatt úgy ítélték meg, hogy se a kormányfő, se a kormánytagok nem méltóak e tisztség betöltésére.

Az ellenzék bírálta többek között Milica Đurđević Stamenkovskit és Tatjana Macurát, mondván, eladták magukat, az elveiket a kormányfunkcióért. Siniša Mali esetében azokat a botrányokat emlegették, amelyekkel 28 bulgáriai lakással kötötték össze, vagy a doktori munkája kapcsán felmerült plágiumgyanút. Kétségbe vonták Nikola Selaković és Aleksandar Martinović miniszteri rátermettségét, ugyanis nem tartják őket tárcáik szakértőinek.

Mások a miniszterek erényeit emelték ki. Köztük dr. Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség frakcióvezetője is, aki bátornak nevezte a kormányfő programját. Egyrészt azért, mert nemcsak a fejlesztésekre mutatott rá, hanem azokra a gondokra is, amelyek az országra nehezednek. Kiemelte az expozé azon részeit, amelyek a magyarok és a szerbek közötti kapcsolatról szóltak, illetve a Szerbia és a Magyarország közötti stratégiai partnerséget. A VMSZ támogatni fogja a kormány kinevezését, pártja pedig államtitkári szinten járul majd hozzá a munkájához – emelte ki. A VMSZ 8 államtitkárt delegál a kormányba.

ÚJVIDÉKEN BIZONYÍTOTT

Bájity Borisz, a VMSZ parlamenti képviselője tegnap méltatva Miloš Vučevićet rámutatott, hogy ő volt az egyetlen polgármester, akit zsinórban háromszor választottak meg erre a tisztségre. Tevékenysége idején Újvidék dinamikus fejlődésen esett át, ekkor kapta meg az Európa Ifjúsági Fővárosa, majd pedig az Európa Kulturális Fővárosa címet. Kiemelte azokat a projekteket is, amelyek fontosak a vajdasági magyarság számára, és amelyek megvalósításában Vučević partnerként lépett fel. Több év működés után a Petőfi Sándor Művelődési Központ Újvidék intézményei közé került, majd a létesítményt sikerült felújítani 150 millió dinárból, és ma az újvidéki magyarság székházaként működik. Felújították az Újvidéki Színházat, több vallási épületet, kikerültek a többnyelvű helységtáblák, utcanévtáblák és az intézmények elnevezései. Megköszönte a kormányfőnek, hogy hozzájárult ahhoz, hogy Újvidék jobb környezet legyen Vajdaság és Szerbia minden polgára számára.

Bájity rámutatott, Pásztor István mellett hat év, illetve a Pásztor Bálint mellett eltöltött idő alatt megtanulta, hogy a politika nem a szónoklatok versenye, hanem arról szól, hogy mit tudunk tenni a közösségért, hogy megoldja a felmerülő problémáját.

 

Az új kormány

Miloš Vučević – kormányfő

Siniša Mali – a kormány első alelnöke, pénzügyminiszter

Ivica Dačić – a kormány alelnöke, belügyminiszter

Irena Vujović – a kormány alelnöke, környezetvédelmi miniszter

Aleksandar Vulin – kormányalelnök

Goran Vesić – építésügyi, közlekedési és infrastrukturális miniszter

Dubravka Đedović Handanović – bányászati és energiaügyi miniszter

Tomislav Momirović – kül- és belkereskedelmi miniszter

Maja Popović – igazságügyi miniszter

Jelena Žarić Kovačević – államigazgatási és helyi önkormányzati miniszter

Tomislav Žigmanov – emberi és kisebbségi jogokért és társadalmi párbeszédért felelős miniszter

Bratislav Gašić – védelmi miniszter

Marko Đurić – külügyminiszter

Tanja Miščević – eurointegrációs miniszter

Slavica Đukić Dejanović – oktatási miniszter

Adrijana Mesarović – gazdasági miniszter

Aleksandar Martinović – mezőgazdasági miniszter

Zlatibor Lončar – egészségügyi miniszter

Nemanja Starović – munkaügyi, foglalkoztatási és szociális kérdésekkel megbízott miniszter

Milica Đurđević Stamenkovski – családügyi miniszter

Zoran Gajić – sportminiszter

Nikola Selaković – művelődési miniszter

Milan Krkobabić – falufejlesztési miniszter

Jelena Begović – tudományügyi és technológiai fejlesztésügyi miniszter

Husein Memić – idegenforgalmi és ifjúsági miniszter

Dejan Ristić – tájékoztatási és telekommunikációs miniszter

Darko Glišić – nagyberuházási miniszter

Tárca nélküli miniszterek: Novica Tončev, Đorđe Milićević, Usame Zukorlić, Nenad Popović és Tatjana Macura

Nyitókép: A miniszterek ünnepi eskütétele (Ótos András felvétele)