2024. november 22., péntek

Gyümölcsöző szerb–magyar kapcsolatok

A történelmi megbékélés gazdasági és jóléti növekedést hozott

Az államvezetés elképzeléseinek és világos politikájának köszönhetően az elmúlt időszakban az országnak sikerült olyan lépéseket tenni, amelyek korábban elképzelhetetlenek voltak. Egy ezek közül éppen a Szerbia és Magyarország közötti viszony történelmi magasságokba emelése, emelte ki a köztársasági képviselőházban Miloš Vučević kormányfő (a felvételen), a kormány programjának ismertetésekor. Beszédében a legnagyobb hangsúlyt éppen a szerb–magyar kapcsolatokra helyezte. Mint mondta, Magyarország nemcsak partnerország, hanem szövetséges is. A szerbek és magyarok soha ilyen közel nem álltak egymáshoz; testvérként tekintenek egymásra.

A miniszterek ünnepi eskütétele (Ótos András felvétele)

A miniszterek ünnepi eskütétele (Ótos András felvétele)

Miloš Vučević hangsúlyozta, e viszony javulását mindenekelőtt a vajdaságiak, a tartomány északi területein élők érzik. Mindez nem lett volna lehetséges, ha nem tett volna Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség volt elnöke, a tartományi parlament többéves elnöke. Vučević szerint Pásztor István fogalmazta meg a legjobban a szerbiai magyar közösség helyzetét, amikor azt mondta: „Mi, vajdasági magyarok nem Szerbia barátai, hanem Szerbia polgárai vagyunk. A szerb–magyar szövetség a következő években csak fejlődni fog, mi pedig ragyogó példája leszünk mindenkinek a háború sújtotta Európában, hogyan lehet félretenni a történelmi különbségeket, és együtt lépni a jövőbe.” A kormányfő arra a történelmi megbékélésre utalt, amelyre 2014-ben került sor és ami után Szerbia és Magyarország, a vajdasági magyar közösség mentén és érdekében felfelé ívelő kapcsolatot épített ki. Szerbia 8 állammal kötött stratégiai megállapodást, Magyarország esetében azonban a múlt évben megalakult a Magyar–Szerb Stratégiai Együttműködési Tanács, amely folyamatos munkát végez, a közös projektumok megvalósítása érdekében.

UTAK, VASUTAK, KIKÖTŐK

Szerbia az elmúlt időszakban nagy hangsúlyt fektet a közúti infrastruktúra fejlesztésére, az új kormány tervei szerint éppen az ország kiegyensúlyozottabb fejlesztésének köszönhetően közúti fejlesztések várhatók, többek között Újvidéken, Béregen, Szerbcsernyén, Nagybecskereken és Nagykikindán is. Ebben a mandátumban érnek véget a Fruška gorai korridor munkálatai is. A Dunán két híd épül. Az egyik éppen Újvidéken, a másik pedig az említett korridor részeként Pétervárad és Kabol (Kovilj) között. Vučević kiemelte, még két híd tervdokumentációja készül: Újvidéken egy gyalogos híd is épül, és Palánkán is tervbe vettek egy hidat.

A vasúti fejlesztésekről szólva azt mondta, hogy 2012-től 100 kilométer új vasút épült, 850 kilométert újítottak fel és további 200 kilométer építése folyik, azzal, hogy Újvidék és Szabadka között az év végén átadják a Belgrád–Budapest gyorsvasút utolsó szerbiai szakaszát. Ez szintén a jó országközi kapcsolatoknak köszönhetően valósult meg (mint ahogy a Szabadka–Szeged vonal is), és az ország déli térségeinek fejlesztésével fontos tényezővé teheti Szerbiát az európai vasúti hálózat vérkeringésében.

A kormányfő szerint az előttük álló négy évben 2000 kilométer összhosszúságban a regionális vasúthálózat felújítása is realizálódik, és ezek között van a Kragujevac–Szabadka, a Verbász–Szabadka, a Pancsova–Szabadka, a Belgrád–Szarajevó vasútvonalon levő Ruma–Loznica közötti szakasz is.

Előtérbe került a vízi közlekedés fejlesztése is, így Gombosnál bővíteni tervezik a kikötő kapacitásait, ahogy a szávaszentdemeteri kikötőjét is. Noha a kormányfő ezúttal nem említette, de a Szerbia és Magyarország közötti megállapodás szerint a Tisza hajózhatósága is kiemelt helyen szerepel.

AZ ENERGIABIZTONSÁG KÖZÖS ÉRDEK

A közlekedés mellett az energiabiztonság megteremtése is közös érdek. Szerbia 750 millió köbméterre szeretné bővíteni az udvarnoki gáztározó kapacitásait. A szerb–magyar kapcsolatoknak köszönhetően a földgázellátás stabilizálódott, készül a Szerbia és Magyarország közötti kőolajvezeték műszaki tervdokumentációja. Ezzel a vezetékkel az ország a kőolajellátás diverzifikációját érhetné el, hiszen ma Szerbia kizárólag a JANAF Adria-kőolajvezetéktől függ.

A villanyáram előállításában, stabilizálásában és a megbízható ellátás terén különböző beruházások történnek a meglévő kapacitásokon, valamint a megújuló energiaforrások bekapcsolásán, illetve jelentős beruházásokat terveznek az átviteli és elosztóhálózat fejlesztése, korszerűsítése terén is. Az átviteli rendszer jelenlegi és tervezett 500 millió eurós beruházása lehetővé teszi a zöldenergia integrálását a rendszerbe, a piaci integrációt és jobb összeköttetést a szomszédokkal – Romániával, Montenegróval, Bosznia-Hercegovinával, Magyarországgal és Bulgáriával, emelte ki Vučević.

PROGRESSZÍV FEJLŐDÉS

A kormányfő kiemelte, hogy ahogy Újvidéknek sikerült a kultúra terén jelentős előrelépést elérnie, országos szinten is szeretnének hasonló ugrásszerű fejlődést elérni. Jelentős összegeket ruháztak be Szabadkán, Belgrádban, Jagodinán és Nišben. Eredményeképpen áprilisban befejeződtek a Szabadkai Népszínház építőmunkálatai, ami az egyik legnagyobb országos kulturális infrastrukturális beruházásnak számított a belgrádi Nemzeti Színház felújítása mellett. A politikusok ezt a sikert is a szerb–magyar kapcsolatok margójára írják, az országok közötti kapcsolatok erősödésével ugyanis erősödtek a belpolitikai viszonyok is, a koalíciós együttműködés is a VMSZ és a Szerb Haladó Párt között.

Vučević kitért a lesújtó demográfiai adatokra is, amivel nem csak Szerbia és a szomszédos országok, hanem egész Európa is küzd. A természetes szaporulat megtartását éppen a család szerepében látja az ország is. A kormányfő kiemelte, egy olyan nemzeti családstratégia megfogalmazását tűzték ki célul, amely olyan stratégiai irányvonalakat fogalmaz majd meg, amelyek a család megerősödését hivatottak eredményezni. Ezen esetben is Magyarország, valamint Olaszország családpolitikájának példáját emelte ki.

 

 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Ótos András felvétele