Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkárának október 17-én bekövetkezett halála kapcsán dr. Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke a Szabadkai Magyar Rádió Napindító című műsorában tegnap kifejtette, Potápi Árpád János a szó legnemesebb értelmében volt politikus. Olyan személy volt, aki a közösségnek élt, aki az egész Kárpát-medencét bejárta, állandóan az emberek között volt, és a magyar közösség tagjait biztatta. Az elmúlt 10 évben a nemzetpolitikában ő volt az első lépcsőfok, ő volt a nemzetpolitika operatív vezetője, minden ügyet átlátott, elindított és végigkísért munkatársaival – hangsúlyozta Pásztor, mondván, halála hatalmas veszteség.
A kormányátalakítással kapcsolatos találgatások vonatkozásában a VMSZ elnöke közölte, az említett médiatartalmak nem meglepőek, hiszen időről időre vagy a kormány átalakításával, vagy az előrehozott választásokkal kapcsolatban röppennek fel hírek. Egyelőre úgy tűnik, 2027-ig nem lesznek választások – ezeket nem is teszi semmi indokolttá –, ami pedig a kormányátalakítást illeti, Miloš Vučević kormányfő is beszélt ennek a lehetőségéről. „Ami a vajdasági magyar közösséget és a VMSZ szerepét illeti, akármilyen kormányátalakítás is lesz, ez bennünket negatív értelemben biztosan nem érint, ott, ahol államtitkára van a VMSZ-nek, ott államtitkára lesz a jövőben is” – fogalmazott Pásztor Bálint. Hozzátette, egyelőre nem biztos, hogy bekövetkezik a kormányátalakítás, azt pedig főleg nem tudni, hogy ha igen, akkor mikor. Az a legfontosabb, hogy a miniszterekkel, valamint a kormány- és államfővel mindennap azon dolgozzanak, hogy a koalíciós szerződés kitételei megvalósuljanak. Az esetleges kormányátalakítás nem befolyásolja a VMSZ és a Szerb Haladó Párt koalíciós szerződését.
A VMSZ elnöke örömmel nyugtázta, hogy a múlt héten aláírták az idén negyedszer meghirdetett Vajdasági Jogászösztöndíj-program kedvezményezettjeivel az ösztöndíjszerződést. Ebben az évben húsz elsőéves joghallgató nyerte el az ösztöndíjat.
– Ez a program azt bizonyítja, hogy tévednek azok, akik szerint ez a közösség megroppant, feladta, és mindenki el szeretne költözni. Ha igazuk lenne, akkor most nem írhattunk volna alá 20 joghallgatóval ösztöndíjszerződést. A program négy éve alatt összesen 69 joghallgató írta alá a szerződést. A Magyar Nemzeti Tanács programjáról van szó, amelyet Magyarország Kormánya támogat. A jogászösztöndíjasok az MNT alapvető ösztöndíját is elnyerhetik. A cél, hogy a jövőben is legyenek magyar bírák, ügyészek, ügyvédek és a hivatás más művelői. A 69 azt jelenti, hogy megtöbbszöröztük azoknak a létszámát, akik az azt megelőző években a jogász szakmát választották volna, azaz mérhető az elképzelés sikeressége. A program sikere töretlen, hiszen megvizsgálva a korábbi éveket, most jelentkeztek a legtöbben – taglalta Pásztor. A műsorvezető kérdésére válaszolva elmondta, már párbeszéd témája, hogy a leendő orvosokat, esetleg a fogorvosokat és a gyógyszerészeket is hasonló ösztöndíjban részesítsék, hogy esetükben is biztosíthassák az utánpótlást. Hozzátette, a magyar ajkú diplomások és az utánpótlás kérdését rendszerben próbálják kezelni.
A magyar közösség számára fontos helyi önkormányzatok a választásokat követően megalakult hatalmi struktúrái kapcsán Pásztor elégedetten nyugtázta, hogy másokkal ellenben a VMSZ szükségét érzi az elszámolásnak, ezért számoltak be a közelmúltban a párt önkormányzati vezetői a hatalom új összetételének első száz napjáról. „Ha figyelembe vesszük, hogy mi történt Zentán, Magyarkanizsán, Topolyán, valamint a mi berkeinkben, Szabadkán, továbbá más önkormányzatokban, akkor elégedettek lehetünk” – hangsúlyozta.
A beszélgetés azzal a bejelentéssel zárult, hogy október 30-án, Pásztor István halálának első évfordulóján emléktáblát lepleznek le a Noszai Művelődési Ház homlokzatán, ezt követően szentmisét tartanak, majd megkoszorúzzák Pásztor István síremlékét, majd pedig a Pásztor István Alapítvány rendezvényére kerül sor.
Nyitókép: Pannon RTV