2024. július 17., szerda

Reális alapokon világos prioritásokkal

Jóváhagyták a jövő évi tartomány büdzsét – Több mint 15 milliárd dinár jut nagyberuházásokra

Vajdaság jövő évi költségvetése 75,2 milliárd dinár az elfogadott költségvetési javaslat alapján, ez az összeg 1,6 milliárd dinárral nagyobb, mint az idei végleges költségvetés, 2,2 százalékos növekedésről van szó.

A költségvetést 83 támogató és 7 ellenző szavazattal fogadta el a ház (Ótos András felvétele)

A költségvetést 83 támogató és 7 ellenző szavazattal fogadta el a ház (Ótos András felvétele)

A büdzsé körüli vita határozta meg a tartományi képviselőház csütörtöki ülését, amelyen ezek az adatok is elhangzottak. Elsőként Smiljka Jovanović pénzügyi titkár ismertette azokat a javaslat előterjesztése során. Jovanović közölte, 2,4 milliárd dináros, azaz 3,4 százalékos lesz a költségvetési hiány, ami kiemelkedő eredmény, az elmúlt hat év legkisebb deficitjének számít ez a tartományban. A büdzsé legnagyobb részét a köztársasági transzfereszközök, vagyis átutalások és az adóból származó bevételek képezik, a tartományi adminisztráció ezekből a forrásokból 71 milliárd dinárra számít. Lebontva ez azt jelenti, hogy az összes bevételi forrás 63 százaléka köztársasági utalás, 22 százaléka pedig az adóbevétel. Saját bevételi forrásból 2,4 milliárdot, az előző évből átutalt, fel nem használt forrásból pedig további 1,9 milliárdot sikerült szavatolni – ismertette a pénzügyi titkár. Felszólalásában rámutatott arra is, hogy véleménye szerint a jövő évi költségvetés a kiegyensúlyozott fejlődés eszköze lesz, megfigyelhető, hogy 2016 óta stabil felemelkedési pályán mozognak Vajdaság pénzügyei, erről pedig a lehető legjobban az adóbevételek árulkodnak, melyek ebben a periódusban 53 százalékkal növekedtek. Jovanović meglátása szerint a gazdasági stabilitásnak, a vállalatok száma növekedésének köszönhető az adóból származó bevételek állandó jellegű növekedése. Ugyancsak a büdzséről szólva Igor Mirović tartományi kormányfő elmondta, ez a bő 75 milliárd dinár éppen elegendő lesz arra, hogy a tartomány minden gond nélkül finanszírozza a hatáskörébe tartozó intézmények működtetését, a javaslat kidolgozása során arra figyeltek a leginkább, hogy a fenntartható fejlődést szavatoló intézkedésekre is jusson elég pénz. Mirović közölte, Vajdaság továbbra is sokat szeretne beruházni, jövőre legalább 15 milliárd dinárt fordítanak olyan projektumok megvalósítására, amelyeknek a kivitelezése már megkezdődött, továbbá olyanokra, amelyek újnak számítanak. A projektumok között említette a Kamenica 3 kórházkomplexum építését, a szabadkai Népszínház felújításának folytatását, az újvidéki egyetemi művelődési központ létesítését, Bajsán és Számoson az automata jégvédelmi rendszer üzembe helyezését is. A tartomány 787 millió dinárt folyósít majd egészségügyi intézmények felújítására. Szubvenciókra 6,68 milliárd dinár jut, a legnagyobb része a mezőgazdaság és a vízgazdálkodás céljaira.

FOLYTONOSSÁG ÉS FEJLŐDÉS

Nagy jelentősége van annak, hogy a járványhelyzetben is sikerült a költségvetést időben, még január elseje előtt elfogadni – mutatott rá nyilatkozatában Pásztor István, a tartományi parlament elnöke, ez ugyanis azt jelenti, hogy időben életbe léphetnek a fontos programok a mezőgazdaság, vízgazdálkodás, egészségügy területén. A bevételi realitásokból indul ki a büdzsé, s azon belül fogalmaz meg prioritásokat – tette hozzá. Prioritás mindenképp a rendes működés szavatolása az intézmények és a közigazgatás esetében, továbbá a megkezdett nagyberuházások folytatása. Kiemelte az egészségügy további fejlesztésének fontosságát, a kapacitások bővítését, korszerűsítését. Meggyőződésének adott hangot, jövőre egy vagy két alkalommal módosítják majd a költségvetést, az aktuális helyzet függvényében.

Pásztor: Szerbia is támogathatja a szerbséget, ha Magyarország támogathatja a magyarságot (Ótos András felvétele)

Pásztor: Szerbia is támogathatja a szerbséget, ha Magyarország támogathatja a magyarságot (Ótos András felvétele)

MÁSNAK IS JÁR, AMIT MI ELVÁRUNK

Pásztor kitért még egy napirendi pontra: a menekültügyi alap alapítói okiratának a megváltoztatására. E kérdés éles vitát szokott kiváltani, mondta, mert átitatódott a téma az elmúlt évtizedek történéseivel, az azok által kiváltott érzelmekkel. Új elem került a parlamenti vitába az alap rendeltetésének módosítása miatt. A változás: a Szerbia határain kívül élő szerb kisebbségnek is segíthet az alap a továbbiakban. Pásztor közölte: támogatják ezt a változást, mert ha elvárás az anyaországgal szemben a magyarság részéről az, hogy támogatást kapjon, akkor ugyanennek az elvnek érvényesnek kell lennie a szerbség vonatkozásában is. A világ legtermészetesebb dolga, hogy Szerbia is támogathatja a határon túli szerbséget – értékelte Pásztor. Sajnálatának adott hangot, hogy a közvéleményben ezzel kapcsolatban sokan csúsztatásokat közölnek majd a következő időszakban.

BELGRÁDÉ MAGASABB

Az ellenzéki képviselők nemtetszésüknek adtak hangot a költségvetési javaslattal kapcsolatban. Branislav Bogaroški, a Vajdasági Szociáldemokrata Liga (Vajdasági Front) nevében elmondta, nem jó, hogy a büdzsé kétharmada transzfereszköz Belgrádból, s meglátása szerint az egészségügyre is minimum 600 millió dinárral kevesebb jut majd. Közölte, a belgrádi városi költségvetés 108 milliárd dinár, az újvidéki 29, ennek fényében meglehetősen kevés a vajdasági 75 milliárd. Đurađ Jakšić (Szerb Radikális Párt) szerint kevesebb pénz jut jövőre sportra, szociális védelemre, turizmusra, gazdaságra is. Nem eléggé átgondolt a terv, tette hozzá, nem szavatol semmilyen fejlődést. Az ellenzéki kritikákat az ülésen a pénzügyi titkár igyekezett cáfolni.