2024. május 12., vasárnap
GENGSZTERKORZÓ

Másféle lopás

Olvasóink bűnügyi történetei

Egy olvasónk nem klasszikus lopásról számolt be, mivel azonban kidobott pénzről van szó, mindenképp el szerette volna mondani a történetet. Következzen Róbert esete.

„Nagyon elszomorít, hogy csak úgy kidobtam 5200 dinárt a szociális segélyemből, ami amúgy 18 000 dinár ötünkre.
A történet ott kezdődött, hogy világítást szerettem volna szerelni a kerti kis traktorra (kultivátorra), melyet időnként forgalomban is szoktam használni pótkocsival. Így felhívtam az egyik szabadkai üzletet, amelyik a szóban forgó gép alkatrészeinek forgalmazásával foglalkozik, és megkérdeztem, hogy van-e feszültségszabályozó. Enélkül nem lehet izzót kötni a traktorra, mert kiég. Az épp telefonközelben lévő kereskedő készségesen válaszolt, hogy igen van, és megkérdezte, milyen típusú gépre szeretném, mert többfélét is árulnak. Mondom, hogy egy huszonéves gépre, elmondtam, hány kivezetése van a tekercsnek. A válasz megnyugtató volt, mert árultak olyat, és az árát is megtudtam. Nem volt olcsó, de mivel szükségem volt rá, kénytelen voltam megvásárolni. Több éve munkanélküli vagyok, nem egyszerű dolog összeszedni több ezer dinárt, de végül is sikerült, és boldog voltam, hogy végre nem kell félnem, ha szürkületben tudok csak hazajutni.

Amikor a fiam meghozta, nekiálltam felszerelni, megnéztem hol férne el, és kifúrtam a lyukakat a csavaroknak. Felfogattam, és ahogy csavaroztam, felfigyeltem rá, hogy van rajta egy kis figyelmeztető táblácska, mely szerint akkumulátor nélkül tilos használni, mert károsodhat. Feltüntettek a táblácskán egy e-mail címet is. Először azt nézegettem, hová tudnék valamilyen kis akkumulátort szerelni, de sehogyan sem tudtam megfelelő helyet találni.
Közben arra gondoltam, hogy mégsem lesz világításom, egy ideig legalábbis, még nem jön össze a pénz az akkumulátorra. Ekkor eszembe jutott az e-mail cím, és gondoltam, írok a gyártónak, aki nem is olyan távol van, mint kiderült, Horgoson, hátha létezik megoldás.

Kaptam is választ, hogy nem használható sehogyan másként, de adtak egy telefonszámot, ahol részletesebb információt lehet kapni. Hát éltem a lehetőséggel. Felhívtam őket, egy férfi vette fel, aki elmagyarázta, hogy bizony akkumulátor nélkül nem megy, de ha elküldöm neki a feszültségszabályozót, ő kicseréli olyanra, amelyik anélkül is működik, az egyetlen feltétel, hogy nem sérült a termék. Nyugodt szívvel mentem bele, mert nem tettem vele semmit, leszámítva, hogy felcsavaroztam, amitől picit a csavar a lyuknál megsérült. Látszott, hogy csavarozva volt, de ennyi. Nem kapott egy másodpercnyi áramot sem, tehát nem sérülhetett a készülék, gondoltam.
Így hát feladtam postán, és vártam a választ. Na, harmadnap meg is kaptam, ami hideg zuhanykényt ért, az úriember ugyanis közölte velem, hogy a termék selejtes, és nem cserélheti ki. Vagyis, nem teljesen hibás, csak a töltést jelző kontrollizzót nem kapcsolja ki. Azt mondta, ő biztos benne, hogy nem adott ki selejtes árut a műhelyéből. Hosszabb vita után végül azt mondtam, hogy küldje vissza.

Nem tudom, végül is mit vártam, hogy nálunk, Szerbiában bárki is beismerje saját hibáját. Ami nagyon felbosszantott. Így merült fel bennem a kérdés, hogy az ilyen árut, amelynek rejtett hibái vannak, hogy lehet kiszűrni még vásárlás előtt, hiszen utána simán ráfogják a vásárlóra a hiba keletkezését, még akkor is, ha számlával tudja bizonyítani, hogy most vásárolta. Én ezt is lopásnak nevezem, amikor a pénzemért egy eldobni való árut kapok, mert nem tudom bebizonyítani, hogy nem én okoztam a meghibásodást.”

Írják meg Önök is, vagy mondják el igaz történetüket lapunk szabadkai rovatának, ha valamilyen bűncselekmény áldozatai voltak. Mi történt, hogyan reagált a rendőrség, sikerült-e elcsípni az elkövetőt vagy elkövetőket, visszakapták-e az eltulajdonított értéktárgyakat, és elégedettek voltak-e a bírósági epilógussal. Természetesen nemcsak a negatív történetek érdekesek, hanem azok is, amelyek jól végződtek.

A történeteket e-mailben a maszo@magyarszo.com címre várjuk, postai úton pedig a szabadkai szerkesztőség címére: Szabadka, Corvin Mátyás u. 9., illetve jelentkezhetnek a 024/555-530-as telefonszámon is.