2024. november 23., szombat

Pásztor István lezártnak tekinti a kedden történteket

A VMSZ elnöke nem tesz feljelentést, annak ellenére sem, hogy Gaudi-Nagy újból becsmérelte őt

Gaudi-Nagy Tamás szerdán az M1 Ma Reggel műsorában is folytatta Pásztor István becsmérlését, újból hazaárulónak nevezve őt, kijelentette, megérdemelte, hogy leköpték, egyébként pedig a hazaárulók lámpavason szoktak lógni. Pásztor István kifejtette, e kijelentések Gaudi-Nagy Tamást, és az általa megjelenített nemzetpolitikai opciót minősítik. Részéről lezártnak tekinti az ügyet és nem tesz feljelentést. Az inzultust szinte az egész közélet – magyar és szerb – elítélte, valamint számtalan politikus és magánember támogatásáról biztosította a VMSZ elnökét.

Pásztor István (Fotó: Ótos András)

Pásztor István (Fotó: Ótos András)

Mint arról már beszámoltunk, kedden délelőtt a budapesti Parlament előtt a földtörvény ellen tüntető Gaudi-Nagy Tamás nemzeti jogvédő, a Jobbik frakciójának volt országgyűlési képviselője (nem volt a Jobbik tagja) megafonon megszólította Pásztor Istvánt, akit ezt követően tüntetők egy csoportja körbevett, szidalmazott és megköpködött.

– Pásztor István örüljön, hogy ennyivel megúszta, mert a hazaárulók a lámpavason szoktak lógni – mondta Gaudi-Nagy az M1 Ma reggel című műsorában szerdán. Gaudi-Nagy szerint Pásztor István azért hazaáruló, mert összeállt a magyar nemzeti érdekeket veszélyeztető szerb radikálisokkal, azokkal, akik kiüldözték a Délvidékről a magyarok döntő többségét. Véleménye szerint Pásztor azért is a délvidéki magyarság árulója, mert nem követeli a területi autonómiát.

– Ez a legkevesebb, amit egy hazaáruló kaphat, legyen akár Szabadkán, akár Erdélyben, akár Budapesten – mondta Gaudi-Nagy.

A műsor szerkesztőjének kérdésére, hogy mégis végiggondolta-e mit mondott, Gaudi-Nagy azt válaszolta, hogy szerinte tehet ilyen kijelentéseket, mivel „ilyen időket élünk”.

Pásztor István, az M1 Ma Reggel műsorában úgy értékelte a történteket, hogy Gaudi-Nagy Tamás kijelentései önmagát és a szerdai napon történteket minősítik.

– Ez a „mindegy, hogy mi van, csak szitkozódni, áskálódni, gyalázkodni lehessen”. Ez a fajta közéleti szerepvállalás jellemezte az urat, és az általa megjelenített politikai opciót az elmúlt időszakban – jelentette ki Pásztor.

Arra a kérdésre, tesz-e lépéseket Gaudi-Nagy Tamás kijelentései miatt, Pásztor István azt válaszolta: nem tesz feljelentést, ez a hatóságok dolga, a keddi napot lezártnak tekinti, nincs benne sem a magyarok, sem Magyarország, sem a magyar közélet iránt keserűség.

– Ami pedig a lámpavasas kijelentést illeti, én harcedzett ember vagyok, találkoztam már olyan bitangokkal, akik ehhez hasonlókat mondtak, akkor sem féltem, és most sem félek – jelentette ki a VMSZ elnöke és hozzátette, meglepő, hogy a Kossuth téren egy jelentős közéleti eseményt nem biztosítottak fokozott rendőri jelenléttel.

Az inzultust kedden először a magyar miniszterelnöki hivatal nevében Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes ítélte el, megjegyezve, hogy az elkövetők, legyenek akár „őrültek, vagy provokátorok”, méltatlan cselekedetükkel az egész nemzetet ütötték arcul. A Fidesz frakciója a szégyenteljes támadást a külhoni magyarság elleni szélsőséges gyűlöletkeltés megnyilvánulásaként, míg Mesterházy Attila, az MSZP elnöke az emberi méltóság és a magyar demokrácia elleni provokációként értékelte. Szávay István, a Jobbik Nemzetpolitikai Kabinet elnöke közleményben magyar hazafihoz méltatlannak nevezte a történteket és elhatárolódott Gaudi-Nagytól, kiemelve, hogy nem tagja és már nem is képviselője a Jobbiknak. A Jobbik Országos Elnöksége szerdán is elítélte az történteket és elhatárolódott Gaudi-Nagytól, kiemelve, ez nem az ő stílusuk.

A szerbiai közéletből legelőször a Szerb Haladó Párt ítélte el az inzultust és azonnali vizsgálatot követelt, kiemelve, hogy az erőszak általi politikai véleménynyilvánítást elfogadhatatlannak tartják.

– Elvárjuk, hogy a magyar hatóságok a lehető leggyorsabban cselekedjenek és büntessék meg azon szélsőséges egyéneket és csoportokat, amelyek szégyenletes módon rátámadtak egy szerbiai politikai párt elnökére, aki vendégként vett részt a magyar országgyűlés alakuló ülésén – állt az SZHP közleményében.

A Szerbiai Szocialista Párt is felszólalt, kiemelve, hogy az erőszak, kiváltképp a politikai erőszak, megakadályozza a társadalom és a demokrácia fejlődését, megnehezíti a különbözőség elfogadását, valamint a régióban élő nemzetek egymás melletti életét.

A Vajdasági Szociáldemokrata Liga is elítélte az esetet és az elkövetők felelősségre vonását követelte, szintúgy Bojan Pajtić, a tartományi kormány elnöke is.

– Megbélyegezni, sértegetni, megtámadni valakit elfogadhatatlan és szégyenteljes. A szélsőségesség sohasem hozott jót a politikában – áll Pajtić közleményében.

Jelko Kacin, az Európai Parlament szerbiai jelentéstevője szerint a magyar nacionalisták Pásztor István ellen irányuló támadása annak a bizonyítéka, hogy mindennap harcot kell folytatni a demokráciáért és a nyitott társadalomért.

– Elfogadhatatlan, hogy az egyik európai uniós tagállam fővárosának központjában, a parlament épülete előtt, fényes nappal kísérelhessenek meg lincselést – áll Kacin közleményében.

Korhecz Tamás, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke megdöbbenésének adott hangot.

– Elítéljük ezt az embertelen és nemzetellenes támadást, amelyet a vajdasági magyarság legitim politikai vezetője és Vajdaság első számú közjogi tisztségviselője ellen követtek el, Magyarország és a nemzet fővárosában, ezrek szeme láttára, az Országgyűlés alakuló ülésének idején. Ami kedden történt, az nem a politikai véleménynyilvánítás sajátos formája volt, hanem olyan barbárság és gyalázat, amely az összes vajdasági magyart megsértette – áll a közleményben.

Mint azt a VMSZ irodájából megtudtuk, Pásztor István mellett több tíz politikus is kiállt levélben, valamint számos magánember biztosította támogatásáról a pártelnököt telefonon és levélben egyaránt.

Rácz Szabó László, a Magyar Polgári Szövetség elnöke ugyanakkor Gaudi-Nagy mellett foglalt állást.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás