2024. július 16., kedd
KORONAVÍRUS SZERBIÁBAN

Zene nélkül, de 20 óráig

Olvassa a Magyar Szó holnapi lapszámát is!

A köztársasági egészségügyi válságstáb javaslatait jóváhagyván a szerb kormány arról döntött, hogy csütörtökkel bezárólag 20 óráig tarthatnak nyitva a vendéglátóhelyek, a plázák, a játéktermek, a fogadóirodák és egyéb, szolgáltatást felkínáló létesítmények, beleértve a szépségszalonokat és a fodrászatokat, valamint a sportlétesítményeket. Az élelmiszerüzletek 21 óráig tarthatnak nyitva, ugyanúgy, mint a kulturális létesítmények, a benzinkutak és a gyógyszertárak viszont állandóan.

Branislav Tiodorović epidemiológus elmondása szerint a válságstáb pénteken ül ismét össze, addig felülvizsgálja a járványhelyzet alakulását, hiszen ettől függ, hogy a most hatályos intézkedések hatályban maradnak-e vagy esetleg módosítják őket, és ha igen, milyen irányban. Branislav Tiodorović indoklása szerint a vendéglátóhelyeken este azért nem szólhat zene, „mivel a tapasztalat azt mutatja, hogy a zene szabadosabb viselkedésre ösztönzi az embereket, és olyankor kevésbé figyelnek oda a járványügyi óvintézkedések betartására”. A szakértő arra is kitért, hogy a Covid-rendelőket országszerte kevesebb „első vizsgálatos páciens” keresi fel, s ebből kifolyólag arra számítanak, hogy a következő napokban a Covid-kórházakra nehezedő nyomás is enyhül.

Mindenki csak akkor utazzon, ha feltétlenül muszáj (Illusztráció: Beta)

Mindenki csak akkor utazzon, ha feltétlenül muszáj (Illusztráció: Beta)

A szerb országhatárokon hétfőn kezdték alkalmazni a beutazási korlátozásokat, amelyek Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnökének és Ana Brnabić kormányfőnek a pénteki megállapodása értelmében egyebek mellett a Magyarországra ingázó szerb állampolgárokra nem vonatkoznak. Az első nap azt bizonyította, hogy a megállapodás alkalmazása egyelőre nem gördülékeny.

Olvasván az utazók bejegyzéseit a különböző Facebook-profilokon, egyebek mellett az derült ki, hogy a szerb határrendészet munkatársai az országba beutazó polgárok mindegyikétől kérték a negatív PCR-tesztet, és ha azt nem tudták felmutatni, a 10 napos karanténkötelezettség tényét közölték velük. Ennek okán Pásztor István újfent kapcsolatba lépett a döntéshozókkal és ígéretet kapott arra, hogy orvosolják a problémát. Ennek hétfőn délután kellett volna megtörténnie – mondta a VMSZ elnöke.

OLVASSA LAPUNK NYOMTATOTT KIADÁSÁT!

A Magyar Szó kedden megjelenő számában olvashatják Pásztor István lapunknak adott, a határhelyzettel kapcsolatos nyilatkozatát, illetve azt is megtudhatják, milyen úti okmányokkal kell rendelkeznie az ingázó szerbiai állampolgároknak.

Cikkünk teljes terjedelmében honlapunkon is elérhető lesz kedden, a délutáni órákban. 

A HÉTEN ÉRKEZIK A PFIZER-BIONTECH-VAKCINA

Év végéig megérkeznek az első védőoltás-szállítmányok az országba, elsőként a Pfizer-BioNTech vakcinája – erősítette meg Ana Brnabić miniszterelnök. Mint hozzátette, Szerbia az orosz Szputnyik V gyártójával és a kínai SinoPharm gyógyszergyártóval is vankcinabeszerzési szerződést írt alá, így reméli, hogy ezekből is érkezik valamennyi év végéig az országba, majd a következő év januárjában és februárjában nagyobb mennyiség. Az orosz gyártó újabb 50 adagnyi védőoltást küldött a Szerbiai Gyógyszerügynökségnek, hogy az a megfelelő felülvizsgálat után dönthessen a bejegyzésről – mondta a kormány közleménye szerint a miniszterelnök.

Pavle Zelićnek, a Gyógyszerügynökség munkatársának elmondása szerint az első szállítmány Pfizer–BioNTech-vakcina érkezése a héten esedékes, az ügynökség 20 475 adagnyi importját engedélyezte. Mint hozzátette, az ügynökség a védőoltás minőségét, biztonságát és hatékonyságát ellenőrizte. Az említett védőoltást eddig elsősorban a követező mellékhatásokkal hozzák összefüggésbe: bőrpirosodás, fájdalom és duzzanat az oltás helyén, valamint 1-2 napig tartó fáradékonyság, izomfájdalom és fejfájás – emelte ki Pavle Zelić.

Hétfőn is ülésezett az egészségügyi válságtörzs (Fotó: Beta)

Hétfőn is ülésezett az egészségügyi válságtörzs (Fotó: Beta)

Ami a védőoltás a SARS–CoV–2 új, elsőként Nagy-Britanniában azonosított törzsére gyakorolt hatását illeti, Marija Zarićimmunológus a Prva tv-nek kifejtette: egyelőre nem tudni, hogy az oltóanyag mennyire bizonyul hatékonynak ezzel szemben, ám arra számítanak, hogy nem lesznek jellemzők komolyabb nehézségek. Eddig annyit tudni, hogy ez a törzs feltehetőleg gyorsabban és könnyebben terjed emberről emberre – tette hozzá Marija Zarić.

3685 FERTŐZÖTT – 47 ELHUNYT PÁCIENS

A vasárnap és a hétfő között eltelt egy napban 3685 személynek a szervezetéből mutatták ki a SARS–CoV–2 jelenlétét, az elvégzett tesztek száma 13 590, a pozitivitás aránya pedig 27,12 százalék. Az említett időszakban hivatalosan 47 személy hunyt el, a járvány kezdete óta 2733, a halálozási arány 0,90 százalék. A kórházakban 9627 pácienst gyógykezelnek, mesterséges lélegeztetésre 330 személynek van szüksége.

Vajdaságban előző nap 778 volt az esetszám, Újvidéken 210. A tartományban, a Vajdasági Közegészségügyi Intézet jelentésének értelmében 42 240 aktív esetet tartanak nyilván, ebből 11 921-et Újvidéken, 4100-at Pancsován, 3100-at Nagybecskereken, és több mint 2300-at Szabadkán.

A szociális védelmi rendszer bennlakásos intézményeiben 2105 a fertőzött lakók (655 Vajdaságban) és 892 a fertőzött alkalmazottak (284 Vajdaságban) száma. A bennlakásos intézményekben a múlt heti csökkenést követően ismét több fertőzöttet jegyeznek.