2024. november 27., szerda
KORONAVÍRUS SZERBIÁBAN

Életbe lépett a kijárási tilalom

Takaréklángon az ország

Mai ülésén a kormány újabb intézkedéseket foganatosított a COVID-19 ellenes küzdelem céljával: bizonyos létesítményeket szükség esetén karanténná alakítanak át; a kültéri és a beltéri gyülekezések tekintetében a kormány úgy határozott, hogy az egyének közötti távolságnak legalább két méteresnek kell lennie, illetve négy négyzetméteren egy személynél nem tartózkodhatnak többen; a különböző létesítmények tulajdonosainak a bejárat mellett egyértelműen fel kell tüntetniük, hogy egyidejűleg hány személy tartózkodhat a létesítményben – ez alól kivételt képeznek azok a létesítmények, amelyek az ott végzett munkatevékenység okán objektív okokból nem tudják foganatosítani az intézkedést; ideiglenesen nemcsak a Szerbiában gyártott gyógyszerek exportja tilos, hanem az összes egyéb, Szerbiában található gyógyszeré; a napraforgóolaj kivitele mellett a kormány megtiltotta a héjas napraforgó és félkész napraforgó-étolaj kivitelét; a 65 évesnél idősebb polgárokat ismételten felszólították, hogy maradjanak az otthonaikban.

Fegyveres katonák a tartományi klinikai központ előtt (Fotó: Ótos András)

Fegyveres katonák a tartományi klinikai központ előtt (Fotó: Ótos András)

A bejelentésekkel összhangban mától az összes állami szerv, intézmény és közszolgálat tolóablaka nem működik, míg a nyugdíjasok számára lehetővé teszik, hogy a februári, márciusi és az áprilisi közműszámlákat a rendkívüli állapot feloldását követően fizessék ki.

Ezt megelőzően Ana Brnabić miniszterelnök a Pink Tv-nek nyilatkozva azt mondta, hogy ha a polgárok – elsősorban a 65 évnél idősebbek – továbbra sem tartják magukat a rendkívüli állapottal összefüggésben elrendelt korlátozásokhoz és indokolatlanul járnak-kelnek, akkor újabb szigorításokra számíthatnak – mindenekelőtt az idősek.

A kormányfő arra is kitért, hogy „rengeteg a felelőtlen, külföldön élő szerbiai állampolgár, akik a felszólítások ellenére is most utaznak Szerbiába". Csak vasárnap és hétfőn 35 376-an utaztak be Szerbiába Ausztriából, Németországból és Svájcból, mondta Brnabić, rámutatva, hogy az érintetteknek szigorúan tartaniuk kell magukat az izolációs szabályokhoz, majd ismét felszólította a külföldön élő szerbiai polgárokat, egyelőre ne utazzanak haza.

TUDNIVALÓK AZ ORSZÁGBA UTAZÓKNAK

Szilágyi Miklós ügyvéd Facebook-bejegyzésben pontosított azzal kapcsolatban, hogy mit kell tennie azoknak a szerbiai állampolgároknak, akik most utaznak be az országba. Mint kiemelte, a tévhittel ellenben, nem kell mindenkinek jelentkeznie a járványügyi orvosnál.

Tovább tart a halmozási láz (Fotó: Ótos András)

Tovább tart a halmozási láz (Fotó: Ótos András)

– A Szerbiába utazók végzést kapnak az országba lépést követően, ennek alapján két lehetőség forog fenn: egyesek számára házi karantént rendelnek el (izolacija u kućnim uslovima), míg másokkal szemben egészségügyi megfigyelést (stavlja se pod zdravstveni nadzor). Az említett lehetőségek mellett egy kis négyzet szerepel, amelyet a határrendész beikszel. Csak és kizárólag annak kell jelentkeznie a járványügyi szakorvosnál a határátlépéstől számított 24 órán belül, akivel szemben egészségügyi megfigyelést rendeltek el (lice koje se stavlja pod zdravstveni nadzor, dužno je u roku od 24 sata javiti se u nadležni institut). Annak, akivel szemben házi karantént rendeltek el, nem kell jelentkeznie a járványügyi osztályon. Se magunkat, se az orvosokat ne terheljük feleslegesen, hogy azokra összpontosíthassanak, akiknek valóban szükségük van erre – fogalmazott Szilágyi Miklós.

A GAZDÁK DOLGOZHATNAK

Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke Facebook-profilján reagált a koronavírus megfékezésének céljával meghirdetett rendkívüli állapot kapcsán feltett kérdésekre. Kiderült, hogy a pártelnököt számos, 65 évnél idősebb, falun élőn termelő kereste fel azzal a kérdéssel, hogy mitévők legyenek, kimehetnek-e a földekre elvégezni a tavaszi munkálatokat.

Nem lehet könnyű sok órán át szájmaszkban vezetni. A felvételen egy újvidéki városi busz sofőrje (Fotó: Ótos András)

Nem lehet könnyű sok órán át szájmaszkban vezetni. A felvételen egy újvidéki városi busz sofőrje (Fotó: Ótos András)

– Felelősségem teljes tudatában javaslom nekik, menjenek, intézzék a dolgukat, metsszenek, permetezzenek, műveljék a talajt, vessenek, amit kell. Viszont, semmiképpen ne barátkozzanak a szomszédokkal, járókelőkkel, ne ácsorogjanak a bolt és a bank előtt, kerüljék a találkozásokat. A munkára összpontosítsanak, majd menjenek haza. Nem gondolom, hogy ezzel akár maguknak, akár másoknak ártanának, az udvarba is ki szoktunk menni. Ezért nem tudom elképzelni, hogy bárkit megbüntetnének – fogalmazott Pásztor István, a Magyarországon tanuló diákok és egyetemi hallgatók kapcsán feltett kérdésekre válaszolva pedig megjegyezte: nem tudja elképzelni, hogy a tanítás és az egyetemi élet elkezdődne addig, amíg a határátjárás még nem lenne lehetséges.

ÚJ ÜZEMMÓD AZ IGAZSÁGÜGYBEN

Az igazságügyi minisztérium a következő javaslatokat fogadta el az igazságügy vonatkozásában: a Legfelsőbb Semmítőszék, továbbá a Gazdasági Fellebbviteli Bíróság, a Szabálysértési Fellebbviteli Bíróság és a fellebbviteli bíróságok bírái a rendkívüli állapot ideje alatt amikor csak az ügy jellege megengedi, dolgozzanak otthonról; a többi bíróság bírája és az ügyészhelyettesek munkahelyükön végzik feladataikat, kivéve, ha az ügy nem zárja ki az otthoni munkavégzést; a 60 évnél idősebb, valamint a krónikus betegségben szenvedő és a 12 évesnél fiatalabb gyermeket nevelő igazságügyi dolgozók számára tegyék lehetővé az otthoni munkavégzést; a büntetőeljárások tekintetében a bíróságok és az ügyészségek elsősorban azokban az ügyekben járjanak el, amelyekben fogdát rendeltek el korábban, továbbá amelyekben kiskorú jelenik meg elkövetőként, vagy sértettként, valamint a családon belüli erőszak miatt indított ügyekben; a polgári peres eljárásokban napolják el a tárgyalásokat, továbbá a végrehajtási eljárásokat és a végrehajtást – kivéve a tartással kapcsolatos tárgyakban. Említett peres eljárások alól kivételt képeznek a sürgősnek minősülő ügyek, továbbá egyebek mellett a sürgősségi polgári nemperes eljárások, valamint a csődeljárási és átszervezési eljárások, vagy a sajtótermékek terjesztésének megtiltásával kapcsolatos eljárások.

Illusztráció (Fotó: Ótos András)

Az utóbbi napok legtipikusabb képe (Fotó: Ótos András)

KÖNNYÍTÉS A PÁCIENSEKNEK

A Köztársasági Egészségbiztosítási Alap (RFZO) döntésének értelmében 30 nappal automatikusan meghosszabbítják a betegszabadságot azok számára, akik az orvosi bizottság döntésének értelmében maradnak távol munkahelyükről. Ugyanez vonatkozik azokra, akiket általános orvosuk utalt bizottság elé, hogy döntsön a betegszabadság meghosszabbításáról, nem kell megjelenniük a bizottság előtt. A tavaly kiadott UP-2 formanyomtatványok – a hozzájárulás fizetésének a kötelezettsége alól való mentesítésről – továbbra is hatályban maradnak. Az elektronikus vények hatálya hat hónapról 9 hónapra hosszabbodik, vagyis a páciensek orvosuk felkeresése nélkül válthatják ki gyógyszerüket.

Az RFZO emellett tájékoztatta az egészségügyi alkalmazottakat, hogy ha koronavírus-fertőzés gyanújával keresi fel őket páciens, kötelesek megvizsgálni és a megfelelő védelmi intézkedéseket megtenni. „Az említett egészségügyi szolgáltatások elvégzésének nem feltétele a hitelesített egészségügyi kártya, sem a hitelesített szakorvosi beutaló" – áll az RFZO közleményében.

72 FERTŐZÖTT

A mai mutatók szerint az országban 72 személy fertőzött koronavírussal. Közülük 34-et kórházban kezelnek, míg 31-en otthonukban lábadoznak.

Zlatibor Lončar egészségügyi miniszter közlése szerint 4 személynek van szüksége lélegeztetőgépre. Közülük hármat a Vajdasági Klinikai Központban, egyet pedig a belgrádi Fertőző és Trópusi Betegségek Klinikáján kezelnek.

LETARTÓZTATÁS ZSABLYÁN

A Belügyminisztérium munkatársai letartóztatták a zsablyai illetékességű M. J.-t (1960), mivel külföldről hazatérve nem tartotta tiszteletben a határátkelőn elrendelt, házi karanténra vonatkozó határozatot. A férfi számára 48 órás fogvatartást rendeltek el, amit a körülményekre való tekintettel otthonában kell letöltenie.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás