2024. július 17., szerda

Versenyképes tudást és diplomát szerezzenek fiataljaink!

Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke megbeszélést folytatott Maruzsa Zoltánnal, a Magyar Kormány Emberi Erőforrások Minisztériumának miniszteri biztosával, Naszvadi Györggyel, a Pallas Athéné Concordiae Domus Alapítvány Kuratóriumának elnökével, Erdélyi Rudolf Zalánnal, a Pallas Athéné Concordiae Domus Alapítvány igazgatójával és Hajnal Jenővel, a Magyar Nemzeti Tanács elnökével.

A találkozó középpontjában a vajdasági felsőoktatás magyar vonatkozású programjainak és fejlesztésének további lehetőségei álltak, különös tekintettel az Európa Kollégiumban tovább bővíthető tartalmi és infrastrukturális kérdésekre, az Újvidéki Univerzitással közösen bonyolítandó, tanár- és egyetemistacserét lehetővé tevő Erasmus programra.

 Továbbá a felek kitértek a vajdasági magyar oktatásba bekerülő gyerekek készségfejlesztését, illetve felzárkóztatását érintő kérdésekre, amelyek a magyar–magyar találkozókat kiteljesítő kirándulásokat, a vajdasági magyar, szerbiai és magyarországi versenyeken való részvétel erősítését, a cserkészprogramokat és a tehetségtámogatás területét éppúgy jelentik, mint például a hamarosan megtörténő intenzív kurzust, amit a Pető András Főiskola fog tartani az érintett vajdasági magyar családok részére.

A találkozón a felek külön kitértek a magyar ajkú tanítók és tanárok négyszemeszteres képzésére, ami gyógypedagógusi másoddiplomát jelenthet a munkanélküli fiatal pedagógusok, illetve a munka nélkül maradó pedagógusok számára – a képzés várhatólag már 2016 szeptemberétől elindulhat.

A megbeszélések során a felek külön kitértek a felsőoktatás mellett, a köznevelés, a közép- és felsőfokú szakoktatás, szakképzés fejlesztésének lehetőségeire, továbbá megvizsgálták a gazdasági szakemberképzés erősítésének eszközeit.

A találkozón a felek egyetértettek abban is, hogy a vajdasági felsőoktatás a határon túli magyar nyelven történő felsőoktatás kiterjesztése tekintetében sajátos úton jár, melynek célja a magyar ajkú gyerekek elsősorban állami egyetemi diplomához juttatása az Újvidéki Egyetem különböző karain, mert ez teszi lehetővé azt, hogy a vajdasági magyar gyerekek a vajdasági felsőoktatás hagyományos keretei között tanuljanak tovább, versenyképes tudást és diplomát szerezve. Ezt egészíthetik ki magyarországi intézmények székhelyein kívüli, konzultációs központokban kínált, hiánypótló képzések.

A részarányos foglalkoztatás adta jogi lehetőséggel csak akkor tud élni a közösség, ha minden szakterületen kellő számú szakemberrel rendelkezik – állapították meg a tárgyalás résztvevői – olvasható a VMSZ sajtószolgálata közleményében.