2024. november 23., szombat

Vajdaság Szerbia ütőkártyája

Topolyán átadták az idei Tolerancia-díjakat – Jelko Kacin, Pásztor István és a csantavéri általános iskola az idei díjazottak

November 16-a, a tolerancia nemzetközi napja alkalmából a topolyai Kék Duna Alapítvány Tolerancia-díjban részesítette Jelko Kacint, az Európai Parlament képviselőjét, Pásztor Istvánt, a Tartományi Képviselőház elnökét és a csantavéri Hunyadi János Általános Iskolát. Az elismerés ünnepélyes átadására szombaton került sor Topolyán.

Fotó: Herceg Elizabetta

Fotó: Herceg Elizabetta

A tolerancia nemzetközi napján az erőszak, az előítéletek és a diszkrimináció ellen emeljük fel szavunkat, mert évek óta terhelik társadalmunkat. Ugyanakkor világos üzenettel fordulunk a közvéleményhez a sportpályákon történő erőszak megfékezésének, a gyűlöletbeszéd megszüntetésének és azok a csoportok, illetve egyének elleni össztársadalmi összefogásnak a fontosságára utalva, amelyek/akik nemzeti türelmetlenséget szítanak, valamint hatni akarunk azokra, akik még mindig az előítéletek bűvkörében élnek, hogy gondolkozzanak el, és változtassák meg meggyőződésüket – emelte ki ünnepi beszédében Egeresi Sándor tartományi képviselő, a Kék Duna Alapítvány elnöke, és Szerbia eurointegrációs folyamatának fontos szereplőjét, az együttműködés, a bizalom erősítésének eszméjét hirdető Jelko Kacin többször hangoztatott kijelentését idézte: „Vajdaság Szerbia ütőkártyája az Európába vezető úton.”

Pásztor István a magyar–szerb történelmi megbékélésért tett erőfeszítéseiért, a vajdasági értékek megőrzéséért kifejtett munkásságáért, a társadalom érzékeny kérdéseinek kezeléséért, az előítéletek megszüntetéséért, a demokratikus párbeszéd fontosságáért való kiállásáért, a csantavéri iskola pedig a sikeres romaprogram megvalósításáért részesült a rangos elismerésben.

Topolya polgármestere, Kókai Mernyák Melinda felszólalásában hangsúlyozta, hogy az évenkénti toleranciarendezvények megrendezésével a topolyaiak is hozzájárulnak ahhoz, hogy a tolerancia lángja ne égjen ki, melyet ily módon stafétaként örökítünk tovább a fiatalabb nemzedékbe.

A díjakat Egeresi Sándor és Dinko Gruhonjić, a Vajdasági Újságírók Független Egyesületének elnöke adta át.

Az elismerést megköszönve Jelko Kacin hangsúlyozta, Szerbia unióba vezető útja elképzelhetetlen a tolerancia értékeinek hirdetése nélkül.

Pásztor István a közös múltról szólva elmondta, hogy az elmúlt több mint száz év tapasztalata azt bizonyítja, hogy a be nem gyógyult sebek mindig gyorsan kikaparhatóak, és újra vérezni kezdenek, ezért meg kell teremteni azt a közbeszédi szituációt, amelyikben ez legalább annyira fontos kérdés, mint az egzisztenciális kérdés vagy a szociális biztonság kérdése.

– A sebeket csak úgy lehet begyógyítani, ha egymás irányában méltányos mondatokat mondunk, a méltányos mondat pedig az igaz mondat, függetlenül attól, hogy kinek mennyire fáj, mert minden mondat valakinek fáj, és minden mondat valakinek a sebét gyógyítja. A magyar–szerb megbékélési folyamat egy példaértékű folyamat, nem azért, mert befejeződött és lezárult, hanem azért, mert olyan visszafordíthatatlan fázisba került, amelyik azt bizonyítja, hogy lehet méltányos mondatokat mondani, lehet fájó mondatokat kimondani, illetve hallani, és elindulni ezen az úton. Én büszke vagyok arra, hogy ez nekünk, vajdasági magyaroknak hét évtizedes küszködés után sikerült, és azt gondolom, követnie kellene hasonló folyamatoknak szerb–horvát, bosnyák–horvát, szerb–bosnyák és szerb–albán vonatkozásban is – fejtette ki Pásztor.

A roma gyerekek példaértékű integrációjáért a csantavéri Hunyadi János Általános Iskola képviseletében Szedlár Erika igazgatónő vette át a díjat. Felzárkóztató programjuk mintegy 70 roma gyereket érint.

A díjátadón bemutatták az idei, sorrendben VII. Toleranciatáborról készült kisfilmet is, valamint fiatal, tehetséges zenedések és szavalók tették még ünnepélyesebbé a topolyai moziteremben megtartott rendezvényt.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás