A napokban a Szerbiai Demokrata Párt, majd a Vajdasági Szociáldemokrata Liga is elítélően reagált Pásztor Istvánnak, a Tartományi Képviselőház és a Vajdasági Magyar Szövetség elnökének július 13-án, a XII. Vajdasági Szabadegyetemen tett kijelentésére, melyet a szerb sajtó is leközölt. Pásztor a nemzetpolitika és a vajdasági magyar politikai képviselet kapcsolatával foglalkozó beszélgetésen azt mondta: „Csodának tekinthető az a tény, hogy a vajdasági magyar közösség megmaradt, hiszen az utóbbi 95 év eseményeit vizsgálva megállapítható, 70 évig a délvidéki magyarokkal a kutya sem törődött.”
Borko Ilić, a Szerbiai Demokrata Párt alelnöke és újvidéki bizottságának elnöke heves reakciójában ironikusan közölte, hogy „valóban igazi csoda, hogy megmaradtak az államban és e nép között, amely megbocsátotta a befagyott Dunát és Tiszát, Sárvárt és Nagykanizsát”. Pásztornak üzenve hozzátette: „Az a nép között és abban az államban, amely lehetővé tette az iskoláztatásukat, Önök saját anyanyelvükön dolgoznak és uralkodnak. Ön is alig maradt meg, aztán most a Tisza, a Duna, Sárvár, Nagykanizsa, Szenttamás, Jasenovac, Jadovna áldozatai parlamentjének elnöke. Valóban nehezen maradt meg, ki kellett ezt bírni mindvégig, a 95 éves igazságtalanság során.”
A Vajdasági Szociáldemokrata Liga elítélte Pásztornak és Ilićnek a megnyilvánulását is, a párt közleménye szerint mindketten a szélsőjobboldalra jellemző kijelentéseket tettek. A liga problematikusnak vélte, hogy Pásztor a Délvidék kifejezéssel élt, mert a párt szerint ez azoknak a szélsőjobboldali magyar pártoknak a szótárába tartozik, melyek a határvonalak módosításáért szállnak síkra. Megállapították azt is, hogy Pásztor nem mondott igazat, amikor a magyarok iránti nemtörődésről beszélt. A liga szerint egyik politikus sem érti, mi Vajdaság, nincs tudatában a tartomány sajátosságainak.
Pénteken Pásztor István, a VMSZ elnöke reagált az elhangzottakra. „Nem titkolom, a politikai purparlé pártjának – sajnos már régebb óta – a Vajdasági Szociáldemokrata Ligát tartom, amely párttól közszereplés és megnyilvánulás szintjét tekintve nem áll távol az SZDP sem. Legutóbbi, személyemet érintő sajtómegnyilvánulásuk pedig kifejezetten egymáshoz közelivé tette a két pártot. Nem szokásom a mondataimat öncélúan (félre)értelmező politikai poénkodással foglalkozni, de ez a legutóbbi olyan durván sérti a politikai korrektséget, úgy veti el a párbeszéd-lehetőség megtartásának igényét, hogy helyre kell tennem e két párt – látszólag engem támadó, de valójában a vajdasági magyar közösséget sértő mondatait” – fogalmazott. A Vajdasági Szabadegyetemen lezajlott beszélgetés témája a magyar–magyar párbeszéd volt, magyarázta, s ennek keretében tette fentebb idézett kijelentését is. „A magyar nemzet történelmében, tudatában és a magyarságot érintő közbeszédben a 95 év azt a határkövet érinti, amelyet mi, magyarok, trianoni tragédiának nevezünk: 2014-ből ha kivonunk 95-öt, akkor megkapjuk azt az évszámot, amely az egyetemes magyar nemzetet szétszabdalta. A 70 év pedig az 1990-nel záródó időszakra vonatkozott, amelynek túlnyomó részét a kommunista diktatúra tette ki, és amely időszakban különböző okokból, de nem létezett nemzetpolitika. Ezt a fogalmat Trianon után először és a szó ma használt, konstruktív jellegében Antall József vezette be 1990-ben. Erről beszéltem” – közölte Pásztor.
Hozzátette, hogy valóban „délvidéki magyarokat” mondott, ám „aki tisztában van a beszéd kontextusában történelem-földrajzilag érintett térségekkel és országokkal, az pontosan tudja, hogy nem cseréltem le a szótáramban a vajdasági magyar kifejezést”, állapította meg.
Mint aláhúzta, az SZDP újra előhozta a bűnös nemzet, a kollektív bűnösség fogalmát, a liga pedig minősít, címkéz, és előírja, ki az, aki „jól” érti Vajdaságot. Pásztor szerint bebizonyították, hogy a magyar közösség vonatkozásában azonos nézetet vallanak: „A legszívesebben ők mondanák meg, mit gondoljunk mi, magyarok, és hogyan érezzük magunkat mindannyiunk közös szülőföldjén, az Európába törekvő Szerbiában.” Hozzátette: „Hab a tortán, hogy a nyíltan jobbikos Magyar Remény Mozgalom helyébe a liga a VMSZ-t helyezi, megsértve ezzel a szélsőségeket ellenző, a szélsőséggel azonosulni semmi szín alatt nem kívánó vajdasági magyar közösség túlnyomó részét.”