Tisztában kell lennünk azzal, hogy sem Európa, sem az Európai Unió nem oldhatja meg mások problémáit. Az országoknak kölcsönösen támogatniuk kell egymást és együtt kell dolgozniuk a közös akadályok áthidalásán – hangzott el azon a sajtótájékoztatón, amelyet Martin Hahn, a németországi Baden-Württemberg tartomány mezőgazdasági bizottságának elnöke, Nenad Borović, a Tartományi Képviselőház Mezőgazdasági Bizottságának elnöke, és Pásztor István házelnök tartottak ma a tartományi parlament elnöki kabinetje előtt.
A vajdasági képviselőházban Baden-Württemberg parlamentjének vidékfejlesztési és fogyasztóvédelmi bizottsága tárgyalt a tartományi képviselőkkel. Ezt megelőzően Đorđe Milićević, a tartományi kormány alelnöke is fogadta a vendégeket.
A két régió között hat évvel ezelőtt vette kezdetét a hivatalos együttműködés. A 2018. év a Baden-Württemberg és Vajdaság közötti kapcsolatok fejlesztésének és elmélyítésének jegyében telt. A múlt évben a három legfontosabb közjogi méltóság látogatott el Baden-Württembergből Vajdaságba. Emellett a vajdasági delegáció is vendégeskedett az ottani mezőgazdasági bizottságnál. A németországi küldöttség tagjai másfél napos újvidéki látogatása során a parlamenti ülést követően, organikus termeléssel foglalkozó gazdaságokat tekintenek meg.
– Egyebek között az organikus termelés szférájában nyílnak olyan lehetőségek, amelyekkel meg tudnánk jelenni a németországi piacon. Ez nem azt jelenti, hogy ebben a pillanatban nincsenek olyan termelők és feldolgozók, akik már szállítanak Németországba, de meggyőződésünk, hogy a jelenleginél sokkal több a lehetőség. Ezt kívánjuk bemutatni, illetve e folyamat erősítését szorgalmazzuk. Emellett természetesen az összes kérdésre igyekszünk választ adni, és a kérdésekből ki lehet olvasni a vendégek véleményét is. Azt látjuk, hogy ők is hasonló problémákkal bajlódnak, attól függetlenül, hogy Németország sokkal fejlettebb és teljesen más a mezőgazdasága mint Vajdaságnak. Ugyanakkor van sok olyan kérdés, amely szélesebb kontextusban aktuális és közép-európai jellegű. Mindebben sokat jelent a vendégek véleménye – mondta Pásztor István.
– Vajdaság forrásait fenntartható és környezetkímélő módon kellene kiaknázni. Az organikus termelés és a kiváló minőségű mezőgazdasági termékek előállítása mindenképpen célba vezetnének – emelte ki Martin Hahn. Hozzátette, hogy mindkét tartomány türelmetlenül tekint a mezőgazdasági fejlődés útján tett minél gyorsabb és hatékonyabb lépések irányába. Kiemelte, hogy a németországi tartomány megtesz mindent annak érdekében, hogy segítse Szerbiát az európai közösség felé vezető úton, hiszen Szerbia mindenképpen Európa részét képezi.
– Meg kell fogalmaznunk azokat a problémákat, amelyek hátráltatják a vajdasági gazdasági fejlődést. A már meglévő hitelkeretek mellett meg kell valósítani további hitelek megnyitását. Fel kell mérnünk a szövetkezetek helyzetét és a rurális térségekben lévő kis- és középvállalatok irányába történő befektetési lehetőségeket – hangsúlyozta Martin Hahn.
Középpontban az organikus termelés
Nenad Borović, a Tartományi Képviselőház Mezőgazdasági Bizottságának elnöke elmondta, hogy igen tartalmas tárgyalást folytattak a felek, amelyben kitértek az organikus termelés kérdéskörére.
– Vajdaságban kiválóak a feltételek az organikus termeléshez. Jelenleg 10.800 hektáron folyik biogazdálkodás a tartomány területén, sokkal nagyobb azonban az érdeklődés e termékek iránt a hazai és a baden-württembergi piacon is. Terveink között szerepel, hogy megtaláljuk a gyorsabb és hatékonyabb útját a termékek forgalmazásának. Sajnos a mezőgazdasági termékek külkereskedelmi árucsere-forgalma jelenleg mindössze három százalékot tesz ki Baden-Württemberg tartomány irányába. Ezért a jövőben is megteszünk mindent annak érdekében, hogy segítsük a termelőket terményeik értékesítésében – mondta Nenad Borović.
Az együttműködés újabb területei
Đorđe Milićević, a tartományi kormány alelnöke elégedettségét fejezte ki, hogy a baden-württembergi küldöttség ismét Vajdaságba látogatott, hiszen – mint kiemelte – mindez arra mutat, hogy a két régió sikeres együttműködést folytat, és számos új lehetőség áll fenn annak elmélyítésére és bővítésére.
A Vajdaság és a Baden-Württemberg közötti jó kapcsolat kiváló lehetőségeket biztosít a Szerbia és Németország közötti gazdasági együttműködés terén, emelte ki a tartományi kormány alelnöke.
– Németország egyike azon öt országnak, amelyekkel Szerbia közvetlen befektetési kapcsolatokat folytat, s mindez annak a bizonyítéka, hogy Szerbia és Vajdaság ideális hely a beruházásokra. 2018-ban rekordértékű, csaknem 5 milliárd euró volt a két ország közötti külkereskedelmi árucsere-forgalom értéke, ami 12,5 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest. Mindebben Vajdaság 1,5 milliárd euróval vett részt – mondta Milićević.
Hozzátette, hogy ezek az adatok főként az ipari termékek cseréjére vonatkoznak. A pénteki tárgyalások témái a mezőgazdaság, az élelmiszeripar, az oktatás, a turizmus és az IT-szektor terén történő együttműködés bővítése volt.
A tárgyalófelek egyetértettek abban, hogy jelentős lehetőség nyílik az együttműködés és a tapasztalatcsere újabb formáira a mezőgazdaság terén. Főként a korszerű technológiák alkalmazása és az organikus termelés kérdéseiben, valamint az éghajlatváltozások okozta kihívások terén és a szövetkezetek fejlesztéséért folyó tevékenységek problémaköreiben segíthetné egymást a két térség.
Martin Hahn elmondta, hogy a kiegyensúlyozott regionális és mezőgazdasági fejlesztés nagy jelentőséggel bír mindkét ország régióinak a stabilitása szempontjából. Kihangsúlyozta, hogy az együttműködés elmélyítése valamennyi területen szükséges, és kölcsönös kötelezettséggel jár Európa egyesülésének az útján.