Az emlékezés és a tiszteletadás hangján zúgnak a harangok ezen a napon - hangsúlyozta Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke Királyhalmon a Nemzeti Összetartozás Napján, a trianoni békediktátum aláírásának 100. évfordulóján.
- Örök hála, múlhatatlan tisztelet és főhajtás illet minden vajdasági magyart, aki 1920 óta vállalta a nemzeti hovatartozását és erősítette a vajdasági magyar közösséget, és erősítette az összetartozó magyar nemzetet. Az emlékezés pillanatában is reálisan akarok beszélni. Nem azt mondom, hogy azzal, hogy ma Magyarország és Szerbia együttműködése, különösen az elmúlt hat évben szövetségi viszonnyá alakult, nekünk nem kellene mindenért megvívnunk. A politikai érdekérvényesítést körömszakadtáig, az utolsó atom energiáig csinálni kell! - hangsúlyozta Pásztor István. Kiemelte, hogy a trianoni döntéssel feldarabolták az országot, és elszakították egymástól az addig összetartozó nemzetrészeket. - Szinte csodaként élhettük meg, hogy Trianon után kilencven évvel az akkor megválasztott nemzeti kormány jelképes és egyben valóságos cselekedetet hajtott végre, a trianoni békeszerződés gyászkerete mellé odahelyezte a nemzeti színeket is - emlékeztetett a politikus az 2010-ben megválasztott kormány egyik első lépésére, amellyel a trianoni évforduló napját a nemzeti összetartozás napjává nyilvánította.
- A nemzeti összetartozás tanúságtételéről szóló törvény bennünket erősítő békejobb a szomszédos országoknak. Büszkék vagyunk arra, hogy Szerbia ezt a baráti kéznyújtást elfogadta, hogy nekünk könnyebb lett az életünk - emelte ki Pásztor István, és köszönetet mondott Orbán Viktor miniszterelnöknek, valamint az általa tíz éve vezetett kormánynak Magyarország nemzet- és szomszédságpolitikájáért. A VMSZ elnöke megtisztelőnek nevezte, hogy "van kinek és van hol" elmondani az emlékezés szavait ezen az évfordulón.
Beszédében a VMSZ elnöke kitért a június 21-i választások fontosságára is. Emlékeztetett arra, hogy felmérések és tapasztalatok bizonyítják, hogy a vajdasági magyarokban erős a nemzethez való ragaszkodás és erős a helyi szintű kötődés is. Viszont „ha nem fogunk össze, akkor most, amikor egy új típusú szövetségi- és szomszédságpolitika van kialakulóban, amikor magyar EU-biztosa van a csatlakozási portfóliónak, amikor az előttünk álló időszakban meg fognak nyílni a beruházási lehetőségek, ki fogunk maradni a döntéshozásból. Ha nem vagyunk döntéshozatali helyzetben az önkormányzatokban, akkor az anyaországi nemzetpolitika nem tud bennünket a határon átívelő nemzetegyesítésben segíteni. Ha most nem fogunk össze a választásokon, akkor utólag lehet vádaskodni és megvetően beszélni a többségi szerb nemzet által megválasztott legitim politikai erőről, de tudomásul kell venni, hogy akkor az lesz, hogy mi kimaradunk, akiket pedig a többségi szerb nemzet megválaszt, azok a mi eredményeinket felhasználva, de bennünket kihagyva fognak együttműködést építeni a magyarországi partnerekkel országos, tartományi és önkormányzati szinten egyaránt.
- Rajtunk múlik, hogy a pályán maradunk játékosként, vagy a pálya széléről fogjuk nézni a meccset. Ha most nem fogunk össze a választásokon, akkor beteljesedik rajtunk a trianoni döntéshozók szándéka - zárta szavait Pásztor István a Nemzeti Összetartozás Napja alkalmából szervezett ünnepségen Királyhalmon.