2024. november 22., péntek

Alku nincs, csak összetartás

A Magvető gálaműsora Péterrévén – A Magyar Szó előfizetői között 34 ajándéktárgyat sorsoltunk ki
A Dr. Kiss Imre Művelődési Kör moderntáncosai (Dávid Csilla felvételei)

P éterréve volt pénteken házigazdája a Magvető mezőgazdasági mellékletünk előújság-sorozat gálaestjének, amelyen a szép számú közönség előtt kisorsoltuk idei nyereményjátékunk nyerteseit. A fődíjat, az adai Agromerkur válallat adományát, a tárcsás vetés-előkészítőt Horváth Ede zentai előfizetőnk nyerte meg.

A Dr. Kiss Imre Művelődési Kör tagjai country táncot adtak elő

A Magyar Szó szerkesztőségéből jelen volt Varjú Márta főszerkesztő, Németh Zoltán főszerkesztő-helyettes, Varga Attila, a Magvető szerkesztője, Kókai Péter és Lukács Ernő marketingfelelősök és Dávid Csilla, napilapunk fotósa. A Magvető élőújság-sorozatának gálaműsorát jelenlétével megtisztelte Pásztor István, a VMSZ elnöke, Bús Ottó, a VMSZ alelnöke, Fremond Árpád köztársasági parlamenti képviselő, Dobai János, a tartományi mezőgazdasági titkárság titkárhelyettese, Fehér László tartományi képviselőjelölt, és az est fővédnöke, Óbecse önkormányzatának nevében Knézi Péter polgármester. A házigazda szerepében tiszteletét tette Kiss Zoltán, Péterréve helyi közösségének elnöke, Pecze Károly, a Gépgyűrű elnöke és Sterbik István, a Tisza Földművesszövetkezet igazgatója, valamint Kinka Erzsébet, az óbecsei Népkönyvtár megbízott igazgatója. A műsort Tóth Báthori Erzsébet, a rendezvénysorozat szervezője vezette. A Magvető nyereményjátékkal egybekötött gálaestjét színesebbé tette a három helybéli művelődési egyesület, aTisza Mente Közművelődési és Népművészeti Egyesület, a Tisza Művelődési Egyesület énekesei és népi táncosai,valamint a Dr. Kiss Imre Művelődési Kör moderntánc-csoportjának tagjai.

Varjú Márta főszerkesztő Borsos Csabát faggatja

– Külön tisztelem a fáradozását a három művelődési egyesületnek, hogy megtették azt, amire oly rég vártunk. Felismerték szükségességét, hogy egy est keretében ugyanannak a közönségnek mutassák be produkcióikat. A község művelődési vezetői is belátták, hogy megmaradásunk záloga az összefogás, és csakis saját magunkra számíthatunk – mondta Knézi Péter, Óbecse polgármestere.

Tóth Báthori Erzsébet bemutatta a kárpát medencei magyarok összetartozását jelképző, az Olvasókörök Szövetségének Vándorbotját


– A Magyar Szó nem első alkalommal mutatkozott be Péterrévén, számos alkalommal rendezett már itt élőújságot, és mindig telt ház fogadott bennünket. A Magvető élőújságjai is nagy megértésre találtak, és láthattuk, hogy a péterréveiek nagy előszeretettel veszik újságunkat, és felismerték, hogy nemcsak a magyar szó, hanem a Magyar Szó is összetart bennünket – mondta Varjú Márta főszerkesztő, majd a közönség előtt villáminterjút készített a „meglepetésvendéggel”, az adorjáni Borsos Csabával, akinek nemrég, a nagy traktorblokád idején sikerült többedmagával kerülőutakon Belgrádba, egyenesen a kormányépület elé hajtania. Akárcsak célba jutása, a fővárosból történő távozása sem volt konfliktusmentes. A rendfenntartó erők elől csupán Pásztor István elnök úr személyes közbenjárásával szabadulhatott. Borsos a további tervekről is szólt:

Kulcsár Tamás a Rátóti csikótojás c. népmesét adta elő


– Az idei agrártámogatási rendszer nem a vajdasági gazdák érdekeit szolgálja, ezért elégedetlenségünk jeléül bejelentettük, hogy április 25-én ismét lezárjuk a közutakat. A minisztérium emberei sem tétováznak, felkeresik a parasztszervezetek és a sztrájkbizottságok tagjait, mesékbe illő lehetőségeket kínálnak egyeseknek, csakhogy megvesztegessenek és megosszanak bennünket, de termelőtársainkat nem hagyjuk magukra. Alkuról szó sem lehet – mondta Borsos Csaba.

A Magvető olvasótalálkozóinak eredményeit és a további terveket Varga Attila szerkesztő ismertette:

Kinka Erzsébet, az Óbecsei Népkönyvtár igazgatója


– A Magvető csapata immár ötödik éve járja a terepet, mintegy hetven vajdasági települést kerestünk fel, és munkánk meghozta eredményét is. Mindenfelé ismerik a mellékletet. A jövőben is a kitaposott utat szeretnénk járni, és újítani is, ám munkánk nem könnyű, mert az újságírók úton-útfélen akadályokba ütköznek, hírzárlattal szembesülnek, csupán másodkézből jutnak információkhoz. A felszínen úgy tűnik, hogy a hazai mezőgazdaságban nem történik semmi, de a háttérben komoly harcok folynak a termőföldért. A társadalmi tulajdonban lévő birtokokat már magánosították, jelenleg az állami tulajdonban levő földek vannak soron. A Magvető ezután is nagyon odafigyel a kisgazdákat érintő kérdésekre, az állami agrárpolitikára és egyéb aktuális kérdésekre, kiemelkedő helyen a vagyon-visszaszármaztatásra, mert köztudott, hogy a II. világháború után éppen a vajdasági magyarságot fosztották meg legtöbb ingatlanától – mondta Varga.

A Magvető élőújságának vendégei

A jelenlegi agrártámogatásokról Fremond Árpád köztársaság parlamenti képviselő szólt. Elmondta, hogy az idén már többször próbáltak bohócot csinálni a termelőkből. Az év elején a mezőgazdasági minisztérium szándékosan elodázta volna a támogatások kifizetését, és arról sem számolt be idejében, hogy milyen kifizetési rendszerre számíthatnak az idén a termelők. A legutóbbi rendelet értelmében 1500 dinár előleget fizetnének hektáronként a gabonafélékkel bevetett területek után, és 4000 dinárt az ipari növények esetében. Ez az összeg megalázó, még a kedvezményes üzemanyag-vásárlási szubvencióval együtt sem éri el a tavalyi agrártámogatás szintjét.

Munkában a bizottság: Németh Zoltán elnök, tagok Knézi Péter, Lukács Ernő, a sorsolást felügyelte Kinka Erzsébet és Pecze Károly. A nyeremények sorsolásakor segítségre volt Mészéros Kszénia és Takács Hunor, helybeli tanulók

– Meggyőződésem, hogy a vajdasági magyar közösség az utóbbi évtizedekben nem volt ennyire egységes, mint most – mondta Pásztor István. – A köztársasági elnökjelölti pozíció megszerzése érdekében tízezer támogató aláírást kellett összegyűjteni. Három nap állt rendelkezésünkre, a húsvét utáni keddtől péntekig. Két nap alatt szinte az egész összegyűlt. Ez azt bizonyítja, hogy az emberek érdekeltek abban, hogy erős közösség legyünk, mert az összefogásnak mozgósító ereje van. Az a szándékunk, hogy az első fordulóban minél több szavazatot rakjunk egybe, és ezeknek birtokában befolyásolni tudjuk, hogy az elkövetkezőkben az agrártárca élére olyan miniszter kerüljön, aki tudja hol a tehén eleje és vége, aki tudja, hogy a harminc hektáron gazdálkodó még nem kulák. Olyan miniszterre van szükségünk, aki nem változtatja háromhavonta a támogatási rendszert, és követeljük a garanciát arra vonatkozólag, hogy a mezőgazdaság a köztársasági költségvetésből megkapja az öt százalékot az eddigi alig három százalék helyett. Május 6-a arról szól, hogy közösségünk szavának mekkora súlya lesz az általunk megfogalmazott igények megvalósításában – hangsúlyozta Pásztor.

A dr. Kiss Imre Művelődési Kör Tücsök tamburazenekara

A Tiszamente Népművészeti és Közművelődési Egyesület néptánccsoportja

A Tisza Művelődési Egyesület néptáncosai

A közönség egy része

Knézi Péter

Mészáros Kszénia

Takács Hunor

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás