2024. november 25., hétfő

Csak Szerbián múlik

A VMSZ küldöttsége az Európai Parlamentben és az Európai Bizottságban tárgyalt

Munkatársunk brüsszeli jelentése

A VMSZ küldöttsége szerdán kétnapos hivatalos brüsszeli látogatását kezdett meg. A Pásztor István elnök,Varga László, a párt köztársasági parlamenti képviselője, valamint Dévavári Zoltán alelnök alkotta küldöttség a két napra összesen 15 találkozót tervezett be. Az első napon találkoztak egyebek között Jelko Kacinnal, az Európai Parlament szerbiai jelentéstevőjével, Wilfried Martensszel, az Európai Néppárt elnökével és tervben volt Olli Rehnnel, az Európai Unió bővítési biztosával is egy megbeszélés, ám ezt a bővítési biztos betegsége miatt másnapra halasztották.

Jelko Kacin szerint eljött az ideje, hogy mindenki tisztában legyen azzal, hogy ha Szerbia nem teljesíti a csatlakozási feltételeket, akkor azt helyette nem teszi meg senki.

– Az országjelentésem elkészült és folyton javítgatnom kell, mert Szerbia nem teljesíti azt, amit megígért – mondta a jelentéstevő. Arra a kérdésünkre, hogy vajon a sok teljesítetlen ígéret miatt Szerbia hitelét vesztett ország lett-e, azt válaszolta, hogy nem az ország becsületéről vagy szavahihetőségéről van elsősorban szó, hanem az elszalasztott lehetőségekről.

– Szerbiának ezekben a történelmi pillanatokban fel kellene fognia, hogy a bővítési folyamatok megváltoztak. Ezeket a változásokat saját hasznára tudná az ország fordítani és behozhatná a lemaradást azokhoz az országokhoz viszonyítva, amelyek szintén a csatlakozásra várnak. A legfontosabb és legelső feladat a vízummentesség elérése lenne. De ehhez nem kell ide jönni Brüsszelbe és nyilatkozgatni, hanem otthon kell elvégezni, ami ennek a feltétele. A másik fontos és sürgős lépés a háborús bűnösök kiadása lenne. Ezzel Szerbia lemosná magáról a kollektív bűnösséget, kinyilvánítaná, hogy a múlt helyett a jövőt választja, a mesék helyett a valóságban hisz — mondta Kacin.

A VMSZ küldöttsége tegnap tárgyalt Hannes Swobodával, az Európai Szocialisták frakcióvezető helyettesével, valamint Tabajdi Csaba, az MSZP, Becsey Zsolt, a Fidesz, Szentiványi István, az SZDSZ európai parlamenti képviselőivel.

Tabajdi Csaba a tárgyalást követően újságíróknak elmondta, nagyon fontosnak tartja, hogy a VMSZ évente legalább kétszer eljöjjön Brüsszelbe és ápolja a kapcsolatait. Nem csak Szerbiában tudják, de az EU-ban is, hogy a VMSZ megkerülhetetlen politikai erő Szerbiában, s mint ilyen nem csupán a magyar nemzeti közösség érdekeiért küzd, és nem csupán Vajdaság autonómiáját tartja fontosnak, hanem Szerbia európai haladását, csatlakozásának elősegítését is.

– Nagyon fontosnak tartom, hogy Szerbia integrációs folyamatában az utóbbi időben előrelépés tapasztalható. Én a kosovói társjelentéstevő is vagyok, és az utóbbi napokban azon fáradozom, hogy ismerjék el Brüsszelben az Európa-barát szerb kormány eredményét, amit a csatlakozás ügyében tett. Az a jelentés, amelyről néhány hét múlva szavazunk majd, az nagyon pozitívan vélekedik Szerbiáról – mondta Tabajdi Csaba.

Dr. Becsey Zsolt, a Fidesz MPSZ európai parlamenti képviselője a tárgyalást követően kifejtette, hogy az EU-s választásokat követően várhatóan Szerbiával egy külön vegyes bizottság foglalkozik majd. Jó lenne a képviselő szerint minél nagyobb magyar befolyást elérni ebben a bizottságban. A képviselő elmondta, hogy Brüsszelben pozitív visszhangra talált Szerbia azon kezdeményezése, hogy egyoldalúan alkalmazza az átmeneti kereskedelmi megállapodást. Becsey szerint ez nagy kockázattal jár, de talán csak tudja Szerbia mit csinál, mondta, s hozzátette, Montenegró, Albánia és Szerbia csatlakozási kérelmét legkorábban ez év végén vizsgálja meg az Európai Bizottság, érdemében pedig ezzel csak a jövő év folyamán foglalkoznak.

A VMSZ küldöttsége az európai parlamenti képviselőkön kívül az Európai Bizottság két magas rangú tisztségviselőjével is tárgyalt. Jan Truszczynskivel, az Európai Bizottság főigazgatóságának igazgatóhelyettesével és Piere Mirellel, a főigazgatóság Szerbiával megbízott osztályának igazgatójával.

Az első napon kilenc találkozón, tárgyaláson van túl a VMSZ küldöttsége. Pásztor István, a küldöttség vezetője elégedetten nyilatkozott az első nap eredményéről:

Mind a parlamentben, mind első alkalommal itt, az Európai Bizottságban megerősítettük pozícióinkat, és felvetettük azokat a nyitott kérdéseket, amelyek fontosak Szerbia csatlakozásához. Szó esett természetesen az általunk prioritásnak tartott vajdasági statútum kérdéséről és a nemzeti tanácsokról szóló törvényről is. Az Európai Parlamentben nagyobb fajta nyitottságot tapasztaltam, mint itt, az Európai Bizottságban. Itt Szerbia belügyeinek tekintik ezeket a kérdéseket, ám hozzátették, hogy ezeket folyamatosan napirenden kell tartani. Abban a pillanatban, amikor úgy érzik, hogy erőteljesebb mondatokat kell megfogalmazni Szerbia felé, akkor ezt megteszik. Elégedett vagyok az odafigyeléssel, a nyitottsággal, és remélem, hogy holnap ez a folyamat folytatódik, hiszen két európai biztossal is találkozunk – mondta Pásztor István.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás