Olli Rehn, uniós bővítési biztos a VMSZ küldöttségétől a parlamenti munka, illetve a regionalizáció kérdése felől érdeklődött
Munkatársunk brüsszeli jelentése
Pásztor István vajdasági magyar politikus az egyetlen, akit valaha is fogadott egy uniós bővítési biztos. A VMSZ küldöttsége kétnapos brüsszeli tárgyalássorozata során megbeszélést folytatott Olli Rehn, európai uniós bővítési biztossal is. A zárt ajtók mögött folyó tárgyalást követően Pásztor István, a VMSZ küldöttségének vezetője elmondta, a legfontosabb tárgyalás volt a bővítési biztossal folytatott megbeszélés.
– Az a tapasztalatunk, hogy a bővítési biztos teljesen felkészült, pontosan ismeri Szerbia belpolitikai gondjait. Mint mondta, február 12-én Belgrádba látogat és tárgyalásokat folytat a parlamenti pártokkal, amelynek az a célja, hogy kieszközölje egy olyan parlamenti ügyrend elfogadását, amely hatékonyabbá tenné a parlamenti munkát. Sikeresnek és eredményesnek tartom a tárgyalásainkat, ugyanis igazolást nyertek azok az álláspontok, amelyeket mi évek óta megfogalmazunk Szerbia csatlakozása kapcsán. Az ország integrációjával kapcsolatban elismerő, de némiképpen visszafogott és bizakodó vélemények hangzottak el tárgyalásaink során. Elismerő azokért a lépésekért, amit az ország az elmúlt egy-két évben tett, de visszafogott is, mert vannak jelek, amelyek arra utalnak, hogy ezek a lépések nem teljesen őszinték és nem teljesen feltétel nélküliek – mondta a párt elnöke.
Varga László, a szerb parlament európai integrációs bizottságának elnöke úgy látja, hogy a bővítési biztos februári látogatása rendkívül fontos lesz, hiszen olyan javaslatokat, üzeneteket fogalmaz majd meg ezúttal, amelyek betartásától, illetve be nem tartásától függ, hogy mi fog történni Szerbiával a következő két évben.
– Most abban a helyzetben van az ország, hogy ebben a pillanatban még nem teljesen lehetetlen, hogy az év végére eljusson a vízummentességig, illetve jövőre tagjelölti státusig, amennyiben teljesíti a feltételeket. Azonban ebben a pillanatban benne van a sikeres folytatás mellett a megtorpanás lehetősége is. Ez nagyon hamar el fog dőlni, hogy melyik utat fogja választani az ország. A kétkulacsos politikának véget kell vetni. Több megbeszélésen is elhangzott: az, hogy Szerbia Oroszországgal stratégiai partnerséget épít nem egyeztethető össze a csatlakozási szándékkal. Egy pillanatban el kell majd dönteni, hogy az első számú prioritás az EU-csatlakozás. Csak ekkor gyorsulhat fel a csatlakozási folyamat. Sok bírálat érte a parlament munkáját is. Addig azonban, míg nem lesz konszenzus a parlamenti pártok között – én nem mondom, hogy ez a munka nem fog haladni –, de ilyen döcögősre lehet számítani, mint amit most tapasztalunk a csatlakozás ügyében – mondta Varga László.
A VMSZ küldöttsége kétnapos brüsszeli látogatásának második napján találkozott a Magyar Állandó Képviselet vezetőivel, az MKP és az RMDSZ európai parlamenti képviselőivel, valamint Roksanda Micić nagykövet asszonnyal, a Szerbiai Állandó Képviselet vezetőjével.
Pásztor István, a VMSZ elnöke a brüsszeli látogatást politikai szempontból is fontosnak minősítette:
– Egyfelől elkezdtük belakni azt a politizálási teret, amit a Néppárti tagság jelent, másfelől pedig ez a két nap tapasztalata azt mutatja, hogy sem viselkedésben, sem gondolkodásban, sem munkabírásban semmiben sem különbözünk az európai pártoktól – mondta a VMSZ elnöke.