Ide és most Ulmba a Duna hívó szavára érkeztünk azért, hogy emlékeztessen bennünket mindazokra a történelmi, kulturális és gazdasági kapcsolatokra, amelyek a Duna mentén alakultak ki.
– Ide és most Ulmba a Duna hívó szavára érkeztünk azért, hogy emlékeztessen bennünket mindazokra a történelmi, kulturális és gazdasági kapcsolatokra, amelyek a Duna mentén alakultak ki. Gondosan ápolt, fejlesztett és fejlődő barátságok és kapcsolatok köteleznek bennünket arra, hogy kövessük mindazokat az üzeneteket és jelzéseket, amelyeket a vén Duna küld felénk. Fogadják szívből jövő üdvözletünket, valamennyiünkét a Duna mentéről, Vajdaságból és Újvidékről! – ezekkel a szavakkal üdvözölte (három nyelven, németül, magyarul és szerbül) Egeresi Sándor, a Tartományi Képviselőház alelnöke és a vajdasági küldöttség vezetője az ulmi Duna-fesztivál megnyitóján a Duna menti régió és városok képviselőit, valamint a népes érdeklődő közönséget. A 10 éves fennállását ünneplő, mindig Ulmban, a Duna forrásától alig 100 km-re fekvő városkában megrendezésre kerülő találkozót kétévente tartják meg, így most az idei a jubileumi ötödik. Minden alkalommal mindazoknak az országoknak a képviselői megjelennek a fesztiválon, amelyeken a Duna keresztülfolyik, így 10 ország (Németországtól Bulgáriáig) szolgáltat gazdag kulturális műsort 10 napon át.
A vajdasági részről az Egeresi Sándor vezette delegációban ott voltak a Tartományi Képviselőház alelnökei, a TVT tárcavezető titkárai, köztük Pásztor István tartományi magánosítási titkár, valamint Petar Teofilović tartományi ombudsman és számos más vajdasági közéleti és politikai személyiség.
Az ünnepi megnyitón péntek este fél hatkor az ulmi Duna-parton felállított sátrakban a vendégeket várták a kiállító országok képviselői, a Duna túlsó partján pedig új Ulmban a vendéglátók nevében Anette Schawan Németország oktatási minisztere, Ivo Gönner, Ulm főpolgármestere és a Baden-Württemberg tartomány kormányának képviselői üdvözölték az összetartó Duna mentieket. „Európa a mi hazánk” az idei ulmi Duna-fesztivál mottója, amivel jelezni szeretnék a már európai uniós Duna menti országok azok felé az országok felé, amelyek még nem tagjai ennek a közösségnek, azt, hogy a kapuk nyitva állnak előttünk, és szeretettel várnak, fogadnak bennünket, sőt készek messzemenően a segítségükre lenni a csatlakozás során.
A megnyitó napján Magyarországról Pumpa Károly Impressziók Budapestről című művét láthattuk, a két vendéglátó tartomány, Bajorország és Baden-Württemberg szervezésében, a vendégeknek az Aranyalma, a bánáti svábok zenekara húzta a talpalávalót, és a Magyar Rádió szimfonikus zenekara és énekkara Josef Haydn Teremtés című szimfónióját adta elő Fischer Ádám vezényletével, majd a szerbiai Aleksandar Dujin játszott dzsesszdallamokat a Dunáról.
A 10 napos rendezvényt az ulmi Duna-parton felállított sátrakban tartják meg, a résztvevő országokból mintegy 150 kiállító érkezett, némelyiküknek a portékája a helyszínen megvásárolható. Sok a népművészeti ihletésű, hasznos és szép tárgy. A fellépők is több százan vannak, s a szervezők az eddigi tapasztalatok alapján legalább 300 ezer látogatóra számítanak. Minden országnak van külön fellépő csapata, és rendelkezésükre áll egy nap, amikor bemutathatják kultúrájukat, hagyományaikat és sajátosságaikat. A vajdaságiaké július 7-e lesz.