Ellenjelölt nélkül választotta újra tisztségében Kelemen Hunor elnököt a Romániai Magyar Demokrata Szövetség a hétvégi tisztújító értekezletén Kolozsváron, ahol vendégként jelen volt Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) elnöke és több magyarországi, illetve határon túli magyar politikai vezető. A kongresszus határozatot fogadott el és közvitára bocsátotta az Erdély jövőjéről készített vitairatot.
A régi-új elnök programbeszédében hangsúlyozta a jövő felé fordulás, a jövőkép kialakításának a fontosságát. Beszámolójában a pragmatikus politika folytatását ígérte.
A VMSZ nevében a pártelnök üdvözölte a kongresszust. Semjén Zsolt magyar miniszterelnök-helyettessel és a jelen levő külhoni magyar politikai vezetőkkel Pásztor is aláírta azt a nyilatkozatot, amelyben vállalták: közösen lépnek fel az EU-ban a Kárpát-medencei magyar közösségek érdekében. A dokumentumban elkötelezték magukat az őshonos kisebbségek védelme mellett, s kijelentették: céljuk egy európai kisebbségvédelmi törvény elfogadtatása.
Újra Kelemen Hunort választotta elnökévé a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) a hétvégi tisztújító értekezletén Kolozsváron (Cluj-Napoca), ahol vendégként jelen volt Pásztor István VMSZ-elnök és több magyarországi, illetve határon túli magyar politikai vezető. A kongresszus határozatot fogadott el és közvitára bocsátotta az Erdély jövőjéről készített vitairatot.
Ellenjelölt nélkül választották újra RMDSZ-elnökké Kelemen Hunort. A párt pénteken kezdődött kétnapos kolozsvári kongresszusán 728 szavazatot kapott a leadott 757-ből. A régi-új elnök szombati programbeszédében kiemelte a jövő felé fordulás, a jövőkép kialakításának a fontosságát. Szerinte „abból kell kiindulni, amit el akarunk érni”.
Közölte: az erdélyi magyarságnak nem szabad elkövetnie azt a hibát, hogy a magyar jövőt egyedül a múlt visszaállításában keresse. Fontosnak nevezte, hogy „a jelen nehézségeivel is próbáljunk megbirkózni; végezzük el azt a munkát, amit csak mi végezhetünk el.”
Beszámolójában a pragmatikus politika folytatását ígérte. Nem leszünk más pártok, más ideológiák csatlósai, csak kizárólag saját közösségünk alakítói. Aki ezt megérti és elfogadja, annak tisztességes, szavatartó partnerei leszünk – fogalmazott.
Hangsúlyozta azt is, hogy az RMDSZ mindig partnerségre törekszik a magyar kormánnyal. Örvendetesnek nevezte, hogy Budapest nemcsak kötelező házi feladatként tekint a határon túli magyarok törekvéseinek támogatására.
A kongresszus után elmondta: a székelyföldi területi autonómiára vonatkozó RMDSZ-tervezet készen áll, de elfogadásához módosítani kell az alkotmányt.
Elismerte: a romániai magyarság körében is népszerűtlen a bukaresti kormány, ám tagadta, hogy pártja minden javaslatot megszavaz. Emlékeztetett arra, hogy az RMDSZ a jelenlegi kabinetnek köszönhet olyan eredményeket, mint a marosvásárhelyi (Târgu Mureș) II. Rákóczi Ferenc Római Katolikus Gimnázium visszaállítása, vagy annak a törvénynek az elfogadása, amely megakadályozza a közigazgatási határok megváltoztatását a kisebbségek hátrányára.
A kongresszuson közvitára bocsátották az Erdély (magyar közösségének) jövőjéről készített vitairatot. Porcsalmi Bálint, a párt ügyvezető elnöke szerint a cél a teljes értékű erdélyi magyar társadalom megteremtése.
A rendezvényen egy határozatot is elfogadtak, amely kinyilvánítja: a magyar közösség szimbólumának tekinti a piros-fehér-zöld színeket, a székely zászlót, a magyar és a székely himnuszt. „Elvárjuk Románia, az EU és a nemzetközi közösség támogatását nemzeti identitásunk megtartásában jelképeink szabad használata által” – áll a határozatban.
A kongresszuson 984 küldött és mintegy 200 vendég vett részt, közöttük romániai és magyarországi pártok képviselői, valamint a jelentősebb határon túli magyar politikai erők vezetői. A Vajdasági Magyar Szövetséget (VMSZ) a párt elnöke, Pásztor István képviselte.
Mihai Fifor, a kormányzó szociáldemokraták országos tanácsának elnöke üdvözlő beszédében rámutatott: a román politikai szereplők mindegyike megbízható, tisztességes és szavatartó partnernek tartja a magyar pártot. Az RMDSZ-t dicsérte Călin Popescu Tăriceanu is. A kisebbik koalíciós párt (ALDE) elnöke közölte: az RMDSZ-szel közösen kell gondoskodni arról, hogy „nagykorúvá cseperedjen a román demokrácia”.
Semjén Zsolt magyar kormányfő-helyettes pedig azt hangsúlyozta, hogy az RMDSZ és Budapest között bizalmi együttműködés alakult ki, ami elmondható Kelemen Hunor és Orbán Viktor miniszterelnök kapcsolatáról is. Ám figyelmeztetett: „Ha ne adj’ isten az RMDSZ egyszer meggyengülne, véget érne a hatékony magyar érdekképviselet”. Hozzáfűzte: ezért semmi nem fogadható el, ami gyengíti ezt a pártot.
A VMSZ üdvözletét Pásztor István tolmácsolta. Elmondta: „A közös elemek közös nevezőre hozzák a határon túli magyar pártokat. Arra szövetkeztünk, hogy megőrizzük közösségeink nemzeti identitását”. Visszautasította, hogy mások mondják meg, mi az elfogadható identitáselem, mert a határon túli magyarok se teszik ezt másokkal. Mélységesen sértőnek nevezte, „ha minket bárki biztonsági kockázatnak lát”, egyszersmind emlékeztetett: a számbeli kisebbség, nem jelent értékbeli kisebbséget is.
A kongresszuson nyilatkozatot írt alá Semjén Zsolt és a Kárpát-medence több magyar szervezetének vezetője, köztük a VMSZ elnöke is. A dokumentumban vállalták, hogy az EU-ban közösen lépnek fel a Kárpát-medencei magyar közösségek érdekében. Elkötelezték magukat az őshonos kisebbségek védelme mellett is és célként jelölték meg egy európai kisebbségvédelmi törvény elfogadtatását.
Az aláírás után Pásztor István megköszönte, hogy a Fidesz–KDNP az európai parlamenti választólistáján a 10. helyet Deli Andor vajdasági képviselőnek biztosította. A VMSZ-elnök közölte: a képviselő arra is törekszik majd, hogy az Európai Bizottságnak határozottabb perspektívája legyen az EU nyugat-balkáni bővítése ügyében. (Forrás: MTI/kronika.ro/maszol.ro)