2024. november 22., péntek

Civilek segítenek a honosításban

Dudás Károly és Németh Zsolt az aláírás alkalmával (Fotó: Mihájlovits Klára)

Határon túli magyar civil szervezetek is segítik a polgárokat abban, hogy az egyszerűsített honosítási eljáráshoz szükséges kérelmeket minél pontosabban kitölthessék, a szükséges dokumentumokat beszerezhessék. Erről kedden írt alá megállapodást egyfelől Németh Zsolt, a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára, Répás Zsuzsanna, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium helyettes államtitkára és Wetzel Tamás miniszteri biztos, másfelől pedig Jakab Sándor, a Horvátországi Magyarok Demokratikus Közösségének vezetője, Dudás Károly, a Concordia Minoritatis Hungaricae Polgári Egyesület elnöke, valamint Horváth Ferenc, a Muravidéki Magyar Önkormányzati Nemzeti Közösség első embere. A rangos eseményen részt vett Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke is.

Azt hiszem, nem tévedek, ha azt mondom: határon túli magyarok számára a magyar állampolgárság igénylésének lehetősége a szabadság kiteljesedésének pillanata. A kisebbségi magyarsághoz a rendszerváltás most érkezett el, a kettős állampolgárság megadásával – mondta a megállapodások aláírását követően Németh Zsolt. A külügyi államtitkár elmondta: azok a civil szervezetek, amelyekkel erről már megállapodtak, segítik az állampolgársági kérelmek kitöltését, összegyűjtését és továbbítását a magyar külképviseletekre. „Segíteni kell a szabadság kiteljesítésében a külhoni magyar honfitársainkat, ez a legfontosabb feladatunk” – szögezte le Németh Zsolt, aki emlékeztetett: mostantól további három szervezet segíti a magyar államigazgatás munkáját. „Eleinte voltak kételkedő hangok, amelyek azt kérdezték, hogy mit keresnek a civilek a konzuli munkában. Az elmúlt néhány hét egyértelműen bebizonyította: nélkülük elveszett lenne a magyar államigazgatás” – hangsúlyozta az államtitkár, utalva arra, hogy Romániában a demokráciaközpontok már korábban megkezdték azt a munkát, melyet mostantól a horvátországi, a vajdasági és a muravidéki civilek is végezni fognak.

Répás Zsuzsanna helyettes államtitkár arról számolt be, hogy az egyszerűsített honosítási kérelmek átadását megelőzően, az iratok kitöltésekor nem egyszerű ügyintézés zajlik, a kérelmezők az egész életüket is elmesélik, ami viszont az ügyintézők munkáját teszi érdekessé, érzelmekkel telítetté. Wetzel Tamás miniszteri biztos pedig elmondta, hogy az év eleje óta hetente annyi állampolgársági kérelem érkezik a határon túlról, mint tavaly egész évben.

Pásztor István, a VMSZ elnöke megállapította: a CMH már bizonyította elkötelezettségét, szervezettségét, rátermettségét, hatékonyságát, s biztos benne, hogy az aláírt megállapodás előbbre viszi közös ügyeinket. Eddig mintegy kétezren kérték Szabadkán a magyar állampolgárságot, s mintegy 10 ezren jelezték ebbéli szándékukat. „Ez minden várakozáson felüli érdeklődés, ami bizonyítja, hogy a vajdasági magyar emberek mindenkor az egységes magyar nemzet részeként élték meg azonosságukat” – szögezte le a VMSZ elnöke, aki arra is felhívta a figyelmet: folyamatosak az „ijesztgetések, amelyek fodrozzák a közéletet”, s ezek közé tartozik az a bejelentés, amely szerint kettős állampolgár nem lehet rendőr.

Dudás Károly, a CMH elnöke az aláírást követően elmondta: legalább 140 ezer állampolgársági kérelemre számít. „Most kezdett igazán élni a magyar–magyar párbeszéd. Tapasztaljuk, hogy valóban komolyan gondolja a kormányzat, amit megígért; hogy velünk, s nem nélkülünk döntenek a legfontosabb nemzeti kérdésekben” – emelte ki Dudás Károly.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás