2024. július 16., kedd

Mindenki ünnepel valahol

MÁRCIUS TIZENÖTÖDIKEI RENDEZVÉNYEK

A budapesti Kossuth Lajos tér, a Magyar Nemzeti Múzeum és a budai vár az idei március 15-i állami ünnepségsorozat rendezvényeinek helyszínei. Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke a Parlamentnél beszél majd, míg az ellenzéki pártok közül a Jobbik, az LMP és a Demokratikus Koalíció szintén a fővárosban, az MSZP pedig Esztergomban ünnepel. A Magyar Tudományos Akadémia (MTA) elől újabb Békemenet indul, és Milla-tüntetés is lesz Budapesten, a Szabad sajtó útján.

BUDAPESTI RENDEZVÉNYEK

Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából szervezett állami ünnepségsorozat a Parlament előtti Kossuth Lajos téren kezdődik a zászlófelvonással. A térről ünnepi menet indul a Múzeumkertbe, ahol Tarlós István főpolgármester mond beszédet. A Magyar Nemzeti Múzeumtól az ünneplők a budai várba mennek, ahol egész nap családi programok várják az érdeklődőket. Reggel kilenc és délután két óra között újra megrendezik a Nyitott Parlament nevű programot, amelynek ideje alatt előzetes regisztráció nélkül látogatható az Országház épülete. Kora délután két ünnepi menet is indul a Kossuth Lajos térre: az egyik fél kettőkor a várból, a másik két órakor a Nyugati térről. A Kossuth téren három órakor kezdődik a díszünnepség, amelyen Orbán Viktor miniszterelnök és Szájer József fideszes európai parlamenti képviselő mondanak beszédet.
Semjén Zsolt KDNP-elnök, miniszterelnök-helyettes Veszprémben mond beszédet, Harrach Péter, a KDNP parlamenti frakcióvezetője pedig az isaszegi és a váci ünnepségen. Az MSZP Esztergomban tartja ünnepségét. A rendezvényen Mesterházy Attila pártelnök, Lukács Zoltán, az MSZP Komárom-Esztergom megyei elnöke és Komjáthi Imre, a Munkát, kenyeret! egyesület elnöke mondanak köszöntőt. A Jobbik – a korábbi évekhez hasonlóan – a fővárosi Deák téren tartja ünnepi megemlékezését. A fél négykor kezdődő rendezvényen Vona Gábor pártelnök, valamint Szegedi Csanád, Balczó Zoltán és Gyüre Csaba alelnökök mondanak beszédet. Az LMP politikusai és aktivistái délután negyed kettőkor a Pilvax közben gyülekeznek. A helyszínen Vágó Gábor kampányfőnök mond ünnepi beszédet, majd a helyszínen is folytatják korábban megkezdett aláírásgyűjtő akciójukat. A Demokratikus Koalíció központi ünnepsége délután két órakor kezdődik az Egyetem téren, ahol Gyurcsány Ferenc pártelnök, volt kormányfő szónokol majd.
A nap folyamán újabb Békemenet is indul a Kossuth Lajos térre. A menet az MTA elől indul, és a Parlament előtti központi rendezvényre vonul át. Bayer Zsolt újságíró, a Békemenet Magyarországért Egyesület egyik alapítója közölte, több ezren érkeznek Lengyelországból a március 15-i ünnepségekre. A budai várból induló lengyel szimpatizánsokat a Széchenyi téren megvárják, onnan együtt vonulnak a Kossuth térre. Az Egymillióan a magyar sajtószabadságért (Milla) nevű szerveződés három órától a Szabad sajtó úton tart tüntetést. A Magyar Ellenállók és Antifasiszták Szövetsége fél öttől az V. kerületi Petőfi-szobornál a 70 évvel ezelőtt tartott háborúellenes, antifasiszta tüntetésről emlékezik meg. A rendezvényen Jánosi Katalin, Nagy Imre egykori mártír miniszterelnök unokája is felszólal.


VIDÉKI ÜNNEPSÉGEK

A főváros mellett a vidéki önkormányzatok, helyi civil szervezetek is megemlékeznek az 1848-49-es forradalomról és szabadságharcról. A csepeli és a budafoki önkormányzat ünnepséget rendez, a kispesti református egyházközség ökumenikus istentisztelet tart. Istentisztelet lesz a belvárosi Hazatérés református templomban is, ahol Morvai Krisztina, a Jobbik EP-képviselője mond beszédet. A Munkáspárt elnöke, Thürmer Gyula a budai várban, Táncsics Mihály egykori börtönénél szónokol. Lakiteleken Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke mond beszédet a Petőfi-szobor avatóünnepségén.V. Németh Zsolt, a Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára Gasztonyban, Szentgotthárdon és Vasváron is felszólal. Miskolcon Kriza Ákos fideszes, Szegeden Botka László szocialista, Kecskeméten Zombor Gábor fideszes polgármester mond ünnepi beszédet. Győrben Borkai Zsolt (Fidesz–KDNP), Hódmezővásárhelyen pedig Lázár János polgármester (Fidesz) beszél a megemlékezésen. Kaposváron Szita Károly fideszes polgármester, Békéscsabán Deutsch Tamás néppárti EP-képviselő mond beszédet. Békésszentandráson és Békéscsabán ünnepélyes állampolgári eskütételt is tartanak a nemzeti ünnepen.

A Csongrád Megyei Kormányhivatal, az intézményfenntartó központ és a megyei önkormányzat közös szegedi megemlékezésén ünnepi beszédet mond Pálffy István (KDNP), az Országgyűlés kulturális és sajtóbizottságának alelnöke. A gyulai ünnepségén pedig felszólal Bokros Lajos EP-képviselő is. A keszthelyi megemlékezés ünnepi szónoka Csorba László, a Magyar Nemzeti Múzeum igazgatója lesz. Az Egymillióan a sajtószabadságért nevű szerveződés a fővároson kívül Szegeden is tüntetést tart. A helyi önkormányzat ünnepi megemlékezést tart – más települések mellett – Debrecenben, Pécsett, Hatvanban, Nyíregyházán, Komáromban, Siklóson, Mosonmagyaróváron, Gödöllőn, Nagykanizsán, Veresegyházon, Budaörsön, Hajdúböszörményben, Szentesen, Tokajban, Tiszavasváriban, Balatonbogláron, Hévízen, Fonyódon, Balatonföldváron, Csurgón és Algyőn is.

HATÁRON TÚLI RÉGIÓK

Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes, közigazgatási és igazságügyi miniszter a nemzeti ünnep alkalmából a szlovéniai Lendván mond beszédet a Muravidéki Magyar Önkormányzati Nemzeti Közösség meghívására.Hende Csaba honvédelmi miniszter beszédet mond a Csemadok Komáromi Területi Választmány ünnepségén a szlovákiai Révkomáromban. Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter a Vajdasági Magyar Szövetség szabadkai központi ünnepségének vendége lesz. A rendezvényen Pásztor István, a VMSZ elnöke tart ünnepi beszédet. Lengyelországban a Varsói Egyetemen is megemlékeznek az 1848-49-es forradalom évfordulójáról. Az ünnepség vendége lesz Latorcai János (KDNP) is. Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes (KDNP) március 16-17-én Isztambulba látogat, ahol magyar állampolgári eskütételen vesz részt.