2024. július 16., kedd

Partnerséget kérnek a kormányzattól

MAGYAR POLGÁRMESTEREK IX. VILÁGTALÁLKOZÓJA
A találkozó fő szervezője, dr. Gémesi György átadja az Életműdíjat Sólyom Lászlónak

A hétvégén tartották meg Gödöllőn, a Királyi Kastélyban a Magyar Polgármesterek IX. Világtalálkozóját. A kétnapos tanácskozás résztvevői üdvözlik a határon túli magyar önkormányzatokkal való bővülő, egyre aktívabb testvér-települési kapcsolatrendszert, szorgalmazzák az aktívabb szakmai együttműködés kialakítását, ugyanakkor elutasítanak minden olyan kezdeményezést, amely nem a határon túli magyarok többségének egyetértésével történik, azok megosztására törekszik.

A Magyar Polgármesterek IX. Világtalálkozója június 29-én, pénteken hagyományosan a Himnusz eléneklésével vette kezdetét, majd dr.Gémesi György, a Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnöke, Gödöllő polgármestere nyitotta meg a rendezvényt, aki elmondta, a Magyar Polgármesterek Világtalálkozóját első alkalommal 1996 júniusának utolsó hétvégéjén rendezték meg, s azóta kétévente találkoznak a településvezetők, akik között nagy számban képviseltetik magukat a határon túli területekről is, hiszen a rendezvény célja, hogy lehetőséget nyújtson a szakmai tapasztalatcserére, amire nagy szükség van most, amikor az önkormányzatokat érintő döntések nagy intenzitással zajlanak.

A megnyitóünnepség folytatásában köszöntőt mondott dr.Sólyom László, Magyarország egykori köztársasági elnöke, a rendezvény fővédnöke, Pásztor István, Vajdaság Autonóm Tartomány Képviselőházának elnöke és Kementzey Ferenc, a Raiffeisen Bank Zrt. vezérigazgató-helyettese is. „A világtalálkozón részt vevő polgármesterek közössége összekovácsolódott, megszilárdult a találkozó szellemisége, tényezővé, divatos szóval élve erővé vált” – jelentette ki Sólyom László, aki beszédét az önkormányzáshoz való alapjognak és a nemzet egysége gondolatainak szentelte. Kijelentette, fontos, hogy megértsük: a nemzet kulturálisan egységes, de a helyi társadalom igen sokrétű, a magyarság pedig több központúvá vált. A határon túli nemzetrészek önállóak, nem lehet őket Budapestről irányítani, hangsúlyozta, hozzáfűzve, az együttműködésnek a kölcsönösség talaján kell állnia – ezt testesíti meg a világtalálkozó. Pásztor István köszöntőjében kijelentette, a kétnapos tanácskozás a folyamatos együtt gondolkodás folytatása. Úgy fogalmazott, a 2012-es év vízválasztó a határokon túli magyar közösségek számára, mivel csaknem mindenhol idén tartják a választásokat, ami komoly erőpróbát jelent a határon túli magyar közösségeknek. Kemenczey Ferenc elmondta, rendkívül fontosnak tartják az ilyen tanácskozásokat, hiszen különösen nagy szükség van a tapasztalatcserére akkor, amikor az önkormányzati szférának rendkívül sok kihívással kell szembenéznie.

A plenáris előadások között dr.Szabó Erika, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium területi államigazgatásért felelős államtitkára a közigazgatási rendszer átalakításáról értekezett, Tállai András, a Belügyminisztérium önkormányzati ügyekért felelős államtitkára pedig arról beszélt, miért vált szükségessé a rendszerváltozás egyik legfontosabb vívmányának tekinthető önkormányzati rendszer átalakítása. Warvasovszky Tihamér, az Állami Számvevőszék alelnöke az önkormányzatok pénzügyi ellenőrzésének új formáit ismertette előadásában.

A Magyar Polgármesterek Világtalálkozójának egyik legünnepélyesebb eseménye idén is a Polgármesteri Ezüstlánc díjak átadása volt. Az idei elismeréseket Bethlen Farkas, Verőce polgármestere és Fenes Iván, a szlovákiai Bős első embere vehette át Gémesi Györgytől. A találkozó legrangosabb kitüntetését, az Életműdíjat pedig Sólyom László kapta.

A világtalálkozó programja pénteken délután a Településüzemeltetés, a Vidékfejlesztés – településfejlesztés, valamint a Nő, politika, hatalom című szekcióülésekkel folytatódott a Gödöllői Királyi Kastélyban, ahol a vendégek az említett témákkal kapcsolatos tapasztalataikat vitatták meg. Szombaton, a találkozó zárónapján pedig a határon túli magyar önkormányzatok helyzetéről, az együttműködés fontosságáról, valamint az önkormányzati érdekvédelem nemzetközi tapasztalatairól esett szó. A záró plenáris ülésen Regionális együttműködés és nemzeti összetartozás címmel dr.Szili Katalin országgyűlési képviselő, a Magyar Országgyűlés Nemzeti Összetartozás Bizottságának alelnöke tartott előadást. Kifejtette, ma egy politikusnak nem lehet más feladata, mint az, hogy a most alakuló torz rendszer – ami, úgy tűnik, hosszú távra meghatározó lehet – hatásait igyekezzen minimalizálni. Csak olyan jövőkép alkotható, amiben a párbeszéd, a kooperáció érvényesül. Ebben pedig jelentős szerepük kell hogy legyen az önkormányzati szövetségeknek. Leszögezte, meg kell találni a kiutat a jelenlegi gyűlöletstruktúrából, ehhez pedig elengedhetetlen a párbeszéd és az együttműködés. Ennek a két dolognak a fontosságát emelte ki az anyaországon kívül élő magyarokkal kapcsolatosan is. A Nemzeti Összetartozás Bizottsága alelnökeként úgy foglalt állást, hibásnak tart minden olyan kampányt, amely megosztja a határon túli magyarságot.

Az állampolgársági törvény változásának hatása a magyarságtudatra című előadásában Péter Ferenc, Szováta polgármestere kifejtette, mindig is Székelyföldet tekintette otthonának, s ez nincsen másképp az állampolgársági törvény változása óta sem. Szerinte a kettős állampolgárság lehetőségének megteremtése inkább az anyaországhoz fűződő viszonyában hozott gyökeres változást.

A tanácskozáson izraeli, svéd és osztrák tapasztalatok is elhangzottak. A rendezvényt ugyanis megtisztelte jelenlétével Ilan Mor, Izrael Magyarországra akkreditált nagykövete és Gil Litov, az Izraeli Jegyzők Szövetségének elnöke is.

Zárszavában dr. Gémesi György elmondta, meg kell teremteni a lehetőséget arra, hogy az önkormányzati és az állami vezetők ki tudják cserélni a gondolataikat. Kifejtette, a Magyar Önkormányzatok Szövetsége azt az álláspontot képviseli, hogy az önkormányzatok bevonása nélkül nem szabad róluk döntés hozni. A szervezet támogatja a kétkamarás parlament létrehozását, amiben az önkormányzatoknak is képviselethez kell jutniuk. A találkozó résztvevői által elfogadott zárónyilatkozatban egyebek mellett az is szerepel, hogy üdvözlik a határon túli magyar önkormányzatokkal való bővülő, egyre aktívabb testvér-települési kapcsolatrendszert, szorgalmazzák az aktívabb szakmai együttműködés kialakítását, amelyben a továbbiakban is a Magyar Önkormányzatok Szövetségét kérik fel partnernek, ugyanakkor elutasítanak minden olyan kezdeményezést, ami nem a határon túli magyarok többségének egyetértésével történik, azok megosztására törekszik.

A Magyar Polgármesterek Világtalálkozója a Polgármesteri Aranygyűrű díjak ünnepélyes átadásával zárult, amely elismerésben idén Buzás Péter, Makó, Boldog István, Kétpó és Gajdos István, Beregszász polgármestere részesült.