Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn fogadta Pásztor Istvánt, a Vajdasági Magyar Szövetség elnökét. A találkozó a folyamatos kapcsolattartás, együttműködés és kölcsönös tájékoztatás újabb állomásának tekinthető, de aktualitást adott a találkozónak Tomislav Nikoli ć szerb köztársasági elnök kétnapos budapesti hivatalos látogatása is.
A Miniszterelnökség sajtóközleménye szerint Pásztor István tájékoztatta a magyar kormányfőt a vajdasági magyar közösség aktuális problémáiról, amelyek legtöbbje elválaszthatatlan része a szerb mindennapokat terhelő gondoknak. A találkozón kulcsfontosságúnak nevezték Szerbia uniós közeledését, és biztatónak értékelték a koszovói rendezés esélyét. A tárgyalófelek egyetértettek abban, hogy a vajdasági magyar közösség számára Szerbia uniós közeledése, a csatlakozási tárgyalások mihamarabbi megkezdése kiemelt fontosságú, ezért Magyarország e téren továbbra is erőteljesen támogatja Szerbiát.
Pásztor István tájékoztatta a miniszterelnököt a Vajdaságot ért újabb sérelmekről. Megállapították, hogy ezek a jelenségek aggodalomra adnak okot, mert a vajdasági térség leszakadását erősíthetik. Az alkotmány betartása, a jog uralma megkerülhetetlen európai érték, az elvek megsértése nem belügy, hanem európai értékrend kérdése – hangzott el a megbeszélésen. A vajdasági politikus tájékoztatása szerint aggodalomra ad okot az is, hogy az egy évvel ezelőtt elfogadott, európai megoldásokat tartalmazó rehabilitációs törvény alkalmazása lassú, körülményes, vontatott. „Mintha ellenérdekeltség volna az ügyészi és bírói gyakorlatban” – tette hozzá a VMSZ elnöke, aki szerint az ártatlan áldozatok előtti főhajtás még mindig várat magára, ez pedig kitolja a történelmi tényekkel való szembesülést.
Orbán Viktor és vendége áttekintette a nemzeti tanácsokról szóló törvény megvalósulásának ügyét is, különös tekintettel azokra a verbális támadásokra, amelyek a törvény alkalmazását igyekeznek ellehetetleníteni. A megbeszélésen szó volt a gazdasági együttműködésről, a térségfejlesztés esélyeiről. Pásztor István beszámolt arról, hogy a Wekerle-tervbe való bekapcsolódás érdekében a Vajdasági Magyar Szövetség hozzálátott egy vajdasági közösségi térség- és gazdaságfejlesztést célzó terv kidolgozásához – olvasható a Miniszterelnökség lapunkhoz eljuttatott közleményében.