2024. július 17., szerda

Egész Európa jövőjét építjük

Kulturális örökség – a régiók hozzáadott értéke címmel tartottak tanácskozást Újvidéken

A Tartományi Képviselőházban szervezték meg a salzburgi Európai Régiók Intézetének (IRE) nemzetközi tanácskozását, amelynek immár második alkalommal Újvidék adott otthont.

Pásztor István, Franz Schausberger, Dragana Milošević és Dalibor Rožić a közös sajtótájékoztatón (Fotó: Ótos András)

Pásztor István, Franz Schausberger, Dragana Milošević és Dalibor Rožić a közös sajtótájékoztatón (Fotó: Ótos András)

A konferencia témája a kulturális örökség megőrzése volt, amely valamennyi régió számára nagy jelentőséggel bír. A résztvevőket többek között köszöntötte Pásztor István, a Tartományi Képviselőház elnöke, Dragana Milošević tartományi művelődési, tájékoztatási és a vallási közösségekkel való kapcsolattartásért felelős titkár, valamint Franz Schausberger, az Európai Régiók Intézetének vezetője.
Pásztor István képviselőházi elnök felhívta a figyelmet arra, hogy a kulturális örökség megőrzésének kérdése, a kulturális identitás és a multikulturalizmus értékeinek ápolása központi témának számít a tágabb régióban, így Vajdaságban is.
– A tanácskozáson megfogalmazódott az a közös nézőpont, mely szerint a kulturális örökség megőrzése nem csupán azt jelenti, hogy visszatekintünk a múltba, hanem a jövőbe nézünk. Ez egy igen nagy feladat. Egyrészt a régió kulturális öröksége igen gazdag, másrészt az elmúlt időszakban ebben a törekvésben a lehetőségek szűkösek voltak. Egy olyan légkört kell teremtenünk, amelyben a kommunikációra, az együttműködésre, és az értékek kölcsönös megértésére, elfogadására helyezzük a hangsúlyt. Ez különösen fontos, hiszen a régiót a multikulturalizmus jellemzi. A tanácskozás mindenképpen hozzájárul ahhoz, hogy megerősítse mindazok törekvéseit, akik a kulturális örökség megőrzéséért folyamatosan tesznek – hangsúlyozta Pásztor István.
Franz Schausberger, az Európai Régiók Intézetének vezetője felszólalásában arról beszélt, hogy az európai integrációs folyamatban számos követelménynek kell megfelelni, viszont nem feledkezhetünk meg az érzelmi feltételekről sem. Ezek egyike a kultúra. Ha Szerbia 2025-ben uniós tagállammá szeretne válni, akkor a tagállamok mindegyikének meg kell ismernie, majd elfogadnia azt a tényt, hogy itt valós európai kulturális értékeket ápolnak. Fontos bemutatni, hogy itt milyen gazdag kulturális örökséggel rendelkeznek, és milyen értékeket képviselnek. A tanácskozáson elhangzott, hogy az Európai Bizottság képviselői támogatni szeretnék ezt a törekvést. Az Európai Unióban mindenki ápolhatja saját kulturális, nyelvi és vallási identitását, és emellett el kell ismernie az európai identitás értékeit. Az európai kulturális örökség megőrzése szempontjából különösen fontos a helyi, regionális kulturális hagyaték ápolása – mondta Franz Schausberger.
Dragana Milošević tartományi művelődési, tájékoztatási és a vallási közösségekkel való kapcsolattartásért felelős titkár kiemelte: 2018-at a kulturális örökség európai évének nyilvánították.
– Mindannyiunk kötelessége, hogy még több figyelmet szenteljünk a kulturális hagyaték megőrzésének, nemcsak 2018-ban, hanem az előttünk álló időszakban is. Kulturális örökségünket a következő generációknak kell átadnunk, saját kulturális hagyatékunk megőrzésével pedig egész Európa jövőjét építjük – tette hozzá.
Dalibor Rožić, az újvidéki önkormányzat művelődési kérdésekkel megbízott tagja hozzátette: ha Újvidékről beszélünk, nem feledkezhetünk meg arról a gazdag hagyatékról, amely egész Európa kulturális örökségének szerves részét képezi. Ha ezt figyelembe vesszük, nem véletlen, hogy Újvidék 2021-ben lesz Európa Kulturális Fővárosa. A kulturális sokszínűségre valós értékként, míg Újvidék kulturális és történelmi örökségére európai hagyatékként tekintünk.