2024. július 17., szerda

Tiszakálmánfalva 135 éves

Tiszakálmánfalva megalapításának 135. évfordulója alkalmából szombaton egész napos ünnepséget szerveztek a helyi Katolikus Körben.

Tiszakálmánfalva megalapításának 135. évfordulója alkalmából szombaton egész napos ünnepséget szerveztek a helyi Katolikus Körben.

A művelődési műsor könyvbemutatóval és kézimunka-kiállítással kezdődött, az egybegyűltek megtekinthették az Árvácska kézimunka csoport gyönyörű alkotásait.

Fotó:Fehér Ildikó

Fotó:Fehér Ildikó

A Vajdasági Magyar Újságírók Egyesületének Maradék maradéka című kiadványát Tóth LíviaParaczki LászlóStanyó Tóth Gizella és Léphaft Pál méltatták. A nap folyamán megkoszorúzták a Tisza Kálmán-emléktáblát és a világháborús emlékoszlopokat, majd ezt követően dr. Szőlősi Tibor helyi plébános ünnepi szentmisét tartott a Magyarok Nagyasszonya-templomban. A jeles évforduló alkalmából megtartott eseményt Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke is megtisztelte jelenlétével.

– A közösség építése mindannyiunk feladata. Tiszakálmánfalván ez nem is mondható feladatnak, hanem egyfajta életformának. Ez nemcsak az ünnep pillanatában, amikor a falu létrejöttének a 135. évfordulóját ünnepeljük, hanem a dolgos mindennapokban is látszódik. Az itteni közösség tagjai tervezik, szervezik a jövőjüket, és meg is valósítják elképzeléseiket. Dicséretes és örömteli, hogy egy pici közösség békében és megértésben tud másokkal együtt élni, úgy, hogy mindannyian előre haladnak – nyilatkozta Pásztor István a Pannon RTV-nek.

Fotó:Fehér Ildikó

Fotó:Fehér Ildikó

Az ünnepi műsoron többek között jelen volt Erdély Lenke és Kiss Gyula, a VMSZ újvidéki városi szervezetének vezetői, Búza Zsolt, a magyarországi Baks polgármestere, Nemanja Janković, a helyi közösség tanácsának elnöke, valamint Milánovity Sándor elnökhelyettes.

Milánovity Ottilia, a Petőfi Sándor ME elnöke elmondta, hogy Tisza Kálmán nevét nagyra becsülik, és már szinte hagyomány, hogy a falu megalapításának évfordulója alkalmából gazdag ünnepi műsort készítenek.

– Tisza Kálmán nevét nagy tisztelettel említjük, hiszen nemcsak falunk alapítója, hanem a történelmi Magyarország egyik legnagyobb építője is volt miniszterelnökként – mondta Milánovity Ottilia. A művelődési műsor keretében fellépett a szegedi Dankó Pista nótakórus, a baksi Szivárvány Népdalkör és Citeraegyüttes, a Mladost Művelődési Egyesület, valamint felléptek a helyi Petőfi Sándor Művelődési Egyesület szavalói, néptáncosai és vegyeskórusa.

A tartalmas művelődési program után a szervezők zsíros kenyérrel és kocsonyával kedveskedtek a vendégeknek.